Մոսկվան ելնում է Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական կայունության ապահովման խնդրի առաջնահերթ բնույթից
Մոսկվան ելնում է Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական կայունության ապահովման խնդրի առաջնահերթ բնույթից։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հարավային Կովկասում սահմանների աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների սպառնալիքի մասին Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիյանի հայտարարությունը:
«Ռուսաստանը վարում է համապատասխան համապարփակ քաղաքականություն, ներառյալ երկխոսություն պահպանելով տարածաշրջանային բոլոր խաղացողների հետ: Երեկ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Իրանի արտգործնախարարները քննարկեցին «3+3» ձեւաչափի ստեղծման նախաձեռնությունը (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան)։ Մեր իրանցի ընկերները դրական են վերաբերվում այս նախաձեռնությանը»,-ասել է Զախարովան։
Ավելի վաղ Աբդոլլահիյանը Մոսկվայում ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է․ «Իրանը չի ընդունի Կովկասում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ։ Տարածաշրջանը չի կարող նոր ավելորդ պահանջներ ներկայացնել: Իրանն ակնկալում է, որ այլ երկրները դրականորեն կարձագանքեն իր բարիդրացիության քաղաքականությանը: Մենք չենք ընդունի տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները Կովկասում: Մենք դեռ մտահոգված ենք սիոնիստների եւ ահաբեկիչների ներկայությամբ»։

Москва исходит из приоритетного характера задачи по обеспечению геополитической стабильности на Южном Кавказе – Захарова
Мы исходим из приоритетного характера задачи по обеспечению геополитической стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление главы МИД ИРИ Хосейна Амир-Абдоллахияна об угрозе геополитических изменений границ на Южном Кавказе.
«Россия проводит соответствующую комплексную политику, в том числе путем поддержания диалога со всеми региональными игроками. Вчера главы МИД РФ и ИРИ обсуждали инициативу создания формата «3+3» (Россия, Иран, Турция, Армения Азербайджан, Грузия). У иранских друзей позитивное отношение к этой инициативе», – отметила она.
Как сообщалось ранее, глава МИД ИРИ заявил, что Иран не примет геополитических изменений на Кавказе.
«Регион не может мириться с новыми чрезмерными требованиями. Иран ожидает, что другие страны положительно отреагируют на его политику добрососедства. Мы не примем геополитических изменений в регионе на Кавказе. Мы по-прежнему обеспокоены присутствием сионистов и террористов», – сказал он накануне на пресс-конференции с российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве.