Ով և ինչպես խախտեց բալանսը, ինչպես պատերազմը մտավ մեր տուն
Մեկ տարի առաջ այս օրերին պատերազմը մտավ բոլորիս տուն։ Մենք պատերազմ ու պարտություն ստացանք, քանզի Հայաստանի իշխանությունների պատճառով խախտվել էր հայ–ադրբեջանական ռազմաքաղաքական բալանսն ու խայտառակ պարտություններ էին արձանագրվել դիվանագիտական ճակատում, փչացվել էին հայ–ռուսական հարաբերությունները, պառակտվել էր մեր հանրությունը։
Շատ են խոսում, որ ռազմաքաղաքական բալանսը վաղուց էր խախտված և այդ իսկ պատճառով էլ պատերազմն անխուսափելի էր: Եթե այդ բալանսը խախտված էր վաղուց, ապա ինչո՞ւ Ադրբեջանը չէր հարձակվում մինչև 2020-ը: Նրանք, ովքեր կասեն բա 2016–ին ինչո՞ւ հարձակվեց, կպատասխանենք, որ դա լայնամասշտաբ պատերազմ չէր ու կանգնեցվեց Ադրբեջանի խնդրանքով։ Ադրբեջանը դեռ պատրաստ չէր լայնամասշտաբ պատերազմի և չկար այդ պատերազմի համար միջազգային ֆոն, առիթ, դրա համար էլ Ալիևը խնդրեց կանգնեցնել կռիվը։
Խոսում են, որ նախկիններն էլ են մեղավոր, որ մենք հետ էինք մնում Ադրբեջանից (սա «խեղճ Նիկոլը 30 տարվա չարածն ինչպե՞ս 2 տարում աներ» դեմագոգիկ արդարացման շարքից է): Ոչ ոք դա չի հերքում։ Հայաստանում և՛ կոռուպցիա կար (ի դեպ, հիմա էլ կա ու ավելի գռեհիկ ձևով), և՛ վատ կառավարում, որոնց համար մենք ամենակոշտ ձևով քննադատել ենք նախկիններին (այդ տարիներին Նիկոլն ու «հեղափոխականները» նախկինների մոտ հաճախորդ էին աշխատում):
Բանակցային գործընթացում էլ նախկինում խնդիրներ կային, սակայն հայկական կողմը պահում էր կարմիր գիծը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացում, Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի հստակեցում և միջազգային ճանաչում։
Ռազմական բալանսն, այո՛, խախտված էր վաղուց, բայց ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն առավելություն էր ստացել հիմնականում իր նավթային գործոնի շնորհիվ։
Մինչև 2018–ը հայկական կողմը, առանձին սխալներով հանդերձ, բալանսի խախտումը կոմպենսացնում էր դիվանագիտական հարթակներում աշխարհին հասկանալի լեզվով խոսելով ու մեր անվտանգային կարմիր գծերը պահելով։ Զուգահեռաբար չեզոքացվում էր Թուրքիայի գործոնը, այլ ոչ թե ֆեյսբուքյան մի քանի լայքեր ստանալու, «դուխով» երևալու համար գնում էին Վլադիմիր Պուտինին վիրավորելու կամ միջնորդներին անհարմար դրության մեջ դնելու ճանապարհով:
Ի՞նչ էր նշանակում սեփական կետից բանակցելը։ Ի՞նչ էր նշանակում թող միջնորդները մեզ մեկնաբանեն, թե ինչ են հասկանում Մադրիդյան սկզբունքների տակ։ Հայկական կողմը պետք է իր պատկերացումներն ունենար ու կռիվ տար դիվանագիտական ճակատում, ոչ թե հայտարարեր, որ Արցախի անունից չի բանակցելու, իսկ հետո էլ ասեր, որ ինչ ուզում, այն էլ բանակցում է՝ փորձելով բավարարել նաև Ադրբեջանին։
Ահա այս ամենի արդյունքում էլ պատերազմ, ավերածություններ ու պարտություն ստացանք։ Բայց թող որևէ մեկի մտքով չանցնի, թե «Արցախից պրծանք ու հիմա խաղաղ և լավ կապրենք»։
2020–ի նոյեմբերի 9–ին ամրագրված պարտությունը շարունակվում է։ Այդ ընթացքը կանգնեցնելու համար մենք պետք է հրաժեշտ տանք «Պարտության» կուսակցությանը։ Մենք 21–րդ դար չենք հասել, որպեսզի պատահական և դիլետանտ մարդկանց պատճառով մեր մարդկային արժանապատվությունը, պետությունը կորցնենք ու փակենք հայ ժողովրդի հազարամյակների պատմության վերջին էջը։

Кто и как нарушил баланс, как война вошла в наши дома
Год назад в эти дни война вошла в наши дома. Мы получили войну и поражение, так как из-за властей Армении нарушился армяно-азербайджанский военно-политический баланс и были зафиксированы позорные поражения на дипломатическом фронте, испортились армяно-российские отношения, раскололось наше общество.
Много говорится о том, что военно-политический баланс нарушился задолго до этого, поэтому война была неизбежна. Если это так, тогда почему Азербайджан не нападал до 2020-го? Тем, кто скажет, что нападал, к примеру, в 2016-ом, ответим, что это не было широкомасштабной войной, и она была остановлена по просьбе Азербайджана. Последний еще не был готов к широкомасштабной войне, как и не было необходимых для нее международного фона и повода, поэтому Алиев и попросил остановить боевые действия.
Говорят, что прежние тоже виноваты в том, что мы отставали от Азербайджана (это из ряда демагогичных оправданий вроде «Как бедный Никол мог успеть за 2 года сделать то, чего не сделали за 30 лет?»). Никто этого не отрицает. В Армении были и коррупция (кстати, она есть и сейчас, причем в более вульгарной форме), и плохое управление, за которое мы критиковали прежних в самой жесткой форме (в эти годы Никол и «революционеры» работали клиентами прежних).
Проблемы раньше были также в переговорном процессе, но армянская сторона держала красную линию – реализацию права народа Арцаха на самоопределение, уточнение и международное признание статуса Республики Арцах.
Действительно, военный баланс был нарушен уже давно, но очевидно, что Азербайджан получил преимущество в основном благодаря своему нефтяному фактору.
До 2018 года армянская сторона, наряду с отдельными ошибками, компенсировала нарушение баланса внятным диалогом на дипломатических площадках с мировыми центрами и удержанием красных линий нашей безопасности. Одновременно обеспечивалась нейтрализация фактора Турции – вместо оскорбления Владимира Путина ради нескольких лайвов в «Фейсбук» и заигрывания в «духовитого», как и оставления международных посредников в неудобном положении.
Что означало ведение переговоров с собственной точки? Что означало «пусть посредники прокомментируют, что они понимают под Мадридскими принципами»? Армянская сторона должна была иметь свои представления и бороться на дипломатическом фронте, а не заявлять, что не будет вести переговоров от имени Арцаха, а затем говорить, мол, «что хотим, о том и переговариваемся», пытаясь удовлетворить также Азербайджан.
В результате всего этого мы и получили войну, разруху и поражение. Но пусть никому не кажется, что «от Арцаха избавились, и сейчас заживем в мире и благоденствии».
Зафиксированное 9-го ноября 2020-го поражение продолжается. Для пресечения его хода мы должны распрощаться с партией «Поражения». Мы дошли до 21-го века не для того, чтобы потерять из-за случайных людей и дилетантов наши человеческое достоинство, государство и закрыть последнюю страницу тысячелетней истории армянского народа.