Հայկական բանակում ծառայող կանանց մասին ֆիլմը հանվել է «Եվրասիա. DOC-2021» փառատոնի ծրագրից
ԱՊՀ երկրների «Եվրասիա. DOC-2021» Евразия.DOC վավերագրական ֆիլմերի 6-րդ փառատոնի շրջանակում Մինսկի «Բելառուս» կինոթատրոնում հոկտեմբերի 1-ին պետք է ցուցադրվեր ռեժիսոր Արմեն Խաչատրյանի «Անավարտ հիշողություններ» վավերագրական ֆիլմը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջից տեղեկանում ենք, որ ֆիլմը հանվել է ծրագրից ադրբեջանցիների սպառնալիքների պատճառով։ Փառատոնի տնօրինությունը ոչինչ չի կարողանում ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար։
Կինոնկարը պատմում է հայկական բանակում ծառայող խիզախ կանանց մասին: Նկարահանումների մի մասն իրականացվել է Արցախում։ Այն Փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի /Hayk Documentary Film Studio և Margins Media Production Company-ի համատեղ արտադրություն է:
Կինոստուդիան հետաքրքրվածներին հորդորել է իրենց անհամաձայնությունը հայտնել՝ գրությունը տեղադրելով իրենց էջերում և նշելով փառատոնի ֆեյսբուքյան էջը՝ Евразия.DOC։

Фильм о женщинах, служащих в Армянской армии, снят из программы фестиваля «Евразия. DOC-2021»
Документальный фильм Армена Хачатряна «Неоконченные воспоминания» в рамках VI Фестиваля документального кино «Евразия. DOC-2021» должен был быть показан в Минске в кинотеатре «Беларусь» 1 октября.
Как передает «Арменпресс», с официальной страницы киностудии документальных фильмов «Айк» в «Facebook» мы узнали, что фильм был исключен из программы вследствие угроз азербайджанцев. Руководство фестиваля не может что-либо сделать, чтобы исправить ситуацию.
В фильме рассказывается история отважных женщин, служивших в армянской армии. Часть съемок проходила в Арцахе. Это совместное производство Студии документальных фильмов «Айк» и Медиа Продакшн компании «Margins Media».
Киностудия призвала всех желающих выразить свое несогласие, разместив на своих страницах заметку с упоминанием страницы фестиваля в «Facebook» – Евразия.DOC