Նիկոլ Փաշինյանը կբավարարի՞ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախապայմանները
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկումների ժամանակ հնչեցրած Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը դժբախտ և դժգույն ստացվեց։ Իր ոճի մեջ։
Նիկոլը խաղաղություն էր մուրում և հայտարարում, որ անշեղորեն գնալու է «խաղաղության դարաշրջան» կառուցելու ճանապարհով։
Խաղաղությունն, իհարկե, լավ բան է, բայց դրան հնարավոր չէ հասնել լոզունգներով ու մուրացկանությամբ։ Առավելևս երբ այդ խաղաղությունը մուրում է մեր երկիրը կապիտուլյացիայի հասցրած մարդը։
Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ու Արցախի պարտության դեմքն է։ Խորհրդանիշը։
Պարտության խորհրդանիշը չի կարող խաղաղություն բերել, քանզի միայն իր ներկայությամբ գրգռում ու լկտիացնում է հակառակորդներին, որոնք չեն էլ թաքցնում, որ նախապայմաններ ունեն ու միայն այդ նախապայմանների բավարարումից հետո կմտածեն «խաղաղության դարաշրջանի» մասին։
Որո՞նք են Էրդողանի ու Ալիևի նախապայմանները
Որքան շատ է Նիկոլը թուրքերից ու ադրբեջանցիներից խաղաղություն մուրում, այնքան ավելի շատ են նրանք կոշտացնում իրենց դիրքորոշումները։
Նիկոլն ասում է, որ պետք է ամուր նյարդեր ունենալ ու չշեղվել ընտրված ճանապարհից։ Պարզ լեզվով ասած՝ նրա երեսին թքում են, իսկ նա հայտարարում է, թե անձրև է գալիս։ Անարժանապատիվ ու կզած կեցվածքը, փաստորեն, նոր ձևակերպում ունի՝ «ամուր նյարդեր»։ Ինչևէ։
Էրդողանն ու Ալիևը հաշվել են, հաշվում են և հաշվելու են Նիկոլի ատամները։ Նրանք նախապայմաններ են առաջ քաշում։
Ինչպես հայտնի է, Էրդողանը հրապարակավ մերժեց Փաշինյանի՝ հանդիպելու և հարցեր քննարկելու առաջարկը։ Դա դիվանագիտական ապտակ էր փակ տարբերակով հանդիպում խնդրած ու հրապարակավ մերժված Նիկոլին։ Դրան զուգահեռ Թուրքիայի նախագահը նախապայմանների փաթեթ ներկայացրեց։ Դրանք են՝
–պետականորեն հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից,
–համաձայնել թուրքական աշխարհին Սյունիքի միջանցք տրամադրելու պահանջին,
–համաձայնել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը «3+3» (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան + Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան) նոր ֆորմատով դիտարկելուն՝ փաստացի զրոյացնելով Արցախի հարցով միջնորդական առաքելություն ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ հանդիսացող ԱՄՆ–ի ու Ֆրանսիայի դերը,
–ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որի մեջ դիտարկել նաև Լեռնային Ղարաբաղը։
Կոմունիկացիաները բացելու դիմաց նույն նախապայմաններն ունի նաև Ալիևը, գումարած՝ Ռուսաստանին ներկայացվող անուղղակի պահանջը, այն է՝ Հայաստանին զենք չմատակարարել։ Այս հարցով Ալիևի հիմնավորումն այն է, որ եթե ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններում Նիկոլը ստացել է քվեների մեծամասնությունը, ապա դա նշանակում է, որ հայ ժողովուրդը գոհ է իր պարտությունից, հետևաբար՝ պետք չէ զինել ՀՀ–ին։
Այս նախապայմանները հնչեցվել են հրապարակավ։ Նիկոլը շարունակում է պնդել, որ ինքը «խաղաղության դարաշրջան» է բացում։ Նշանակո՞ւմ է դա, որ նա պատրաստ է բավարարել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախապայմանները։ Իրեն, որ մնար, թերևս, շուտվանից էր բավարարել։

Удовлетворит ли Никол Пашинян предусловия Турции и Азербайджана?
Озвученное Николом Пашиняном в ходе общих прений 76-ой сессии Генассамблеи ООН выступление получилось мрачным и жалким. Полностью в его стиле.
Никол вымаливал мир и заявлял, что неукоснительно будет следовать по пути выстраивания «эпохи мира».
Конечно же, мир – вещь хорошая, но достигнуть его лозунгами и попрошайничеством невозможно. Тем более когда этот мир вымаливает доведший нашу страну до капитуляции человек.
Никол Пашинян – лицо поражения Армении и Арцаха. Его символ.
Символ поражения не может принести мира, поскольку уже одним своим присутствием распаляет наших врагов и придает им наглости. А последние даже не скрывают, что имеют свои предусловия, лишь после удовлетворения которых будут готовы подумать об «эпохе мира».
Каковы предусловия Эрдогана и Алиева?
Чем больше Никол вымаливает мир у турок и азербайджанцев, тем сильнее они ужесточают свои позиции.
Никол говорит, что нужно иметь крепкие нервы и не отклоняться от выбранного пути. Проще говоря, ему плюют в лицо, а он заявляет, что это – божья роса. Лишенная какого-либо чувства достоинства поза прогнувшегося, фактически, имеет новую формулировку – «крепкие нервы».
Эрдоган и Алиев пользовались, пользуются и будут пользоваться слабостью Никола. Они выдвигают предусловия.
Как известно, Эрдоган публично отверг предложение Пашиняна о встрече и обсуждении имеющихся вопросов. Для попросившего через закрытый канал встречи и публично отвергнутого Никола это было дипломатической пощечиной. Параллельно этому президент Турции представил пакет предусловий. Среди них:
отказ на государственном уровне от процесса международного признания Геноцида армян,
согласие на требование о предоставлении тюркскому миру Сюникского коридора,
согласие на рассмотрение вопросов региональной безопасности в новом формате «3+3» (Россия, Турция, Иран + Армения, Азербайджан, Грузия), с фактическим обнулением роли США и Франции, председательствующих в Минской группе ОБСЕ, которая выполняет посредническую роль в урегулировании вопроса Арцаха,
признание территориальной целостности Азербайджана, с рассматрением в качестве составной ее части также Нагорного Карабаха.
Те же предусловия в обмен на открытие коммуникаций выдвигает и Алиев. Кроме того, он косвенно требует от России не поставлять оружие Армении. Обоснованием Алиева по этой части является то, что, если Никол набрал на внеочередных парламентских выборах большинство голосов, значит армянский народ доволен своим поражение, поэтому вооружать РА не стоит.
Все эти предусловия были озвучены публично. Никол же продолжает настаивать, что он открывает «эпоху мира». Означает ли это, что он готовится удовлетворить предусловия Турции и Азербайджана? Будь на то его воля, он, пожалуй, уже давно бы их удовлетворил.