Հայ-ադրբեջանական համաձայնագրի դետալները հայտնի են. «Հրապարակ»
Մի քանի օր է, պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Մոսկվայում, պաշտոնական վարկածով «Զապադ-2021» ռազմավարական զորավարժությունների շրջանակում հետևում է հայկական զորախմբի վարժանքներին։
Hraparak.am-ի աղբյուրների փոխանցմամբ,Մոսկվայում տեղի էին ունենում բանակցություններ ադրբեջանական կողմի հետ, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ: Բանակցություններն ավարտվել են և հայկական կողմը շատ գոհ է մնացել արդյունքներից: Կարծես թե հաջողվել է պայմանավորվել սկսել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը՝ առանց Արցախի կարգավիճակի ֆիքսման, Սովետական Միության քարտեզների շրջանակներում:
Հաջողվել է անորոշ ժամանակով երկարաձգել ռուսական կողմի ներկայությունը, առանց 5 տարվա սահմանափակումների:
Ինչ վերաբերում է Սյունիքով տրվող ճանապարհին, տրանզիտ ճանապարհի մասին են պայմանավորվել, որը վերահսկվելու է ՌԴ-ի և մեր սահմանապահների կողմից՝ գործելու են սահմանապահ անցակետեր և ադրբեջանցիները վճարելու են այդ ճանապարհով անցնելու համար:
Անգամ թիվ են նշում՝ տարեկան 150 միլիոն դոլարի մասին է խոսք գնում:
Չի հաջողվել որևէ բանի հասնել Գորիս-Կապան ճանապարհի հարցում, ռուսական կողմի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՌԴ ֆինանսավորմամբ արագ կառուցել շրջանցող Տաթև-Կապան ճանապարհը, Իրանից եկող մեծ բեռնատար մեքենաների համար անցանելի դարձնելով այն:

Известны детали армяно-азербайджанского соглашения – «Грапарак»
Делегация во главе с министром обороны РА уже несколько дней находится в Москве, по официальной версии, следит за учениями армянской военной группировки в рамках стратегических учений «Запад-2021», пишет газета «Грапарак».
По сообщению источников «Hraparak.am», в Москве проходят переговоры с азербайджанской стороной по так называемому «мирному соглашению». Переговоры окончены, и армянская сторона очень довольна результатами. Похоже, что была достигнута договоренность о начале процесса демаркации и делимитации без фиксации статуса Арцаха – в рамках карт Советского Союза.
Удалось продлить на неопределенный срок присутствие российской стороны – без ограничений на 5 лет.
Что касается дороги через Сюник, то стороны договорились о транзитной дороге, которая будет контролироваться Россией, нашими пограничниками, будут установлены пограничные пропускные пункты, азербайджанцы будут платить за проезд по этой дороге. Даже называется конкретное число – 150 миллионов долларов ежегодно.
«Не удалось достичь ничего касательно дороги Горис-Капан, с российской стороной была достигнута договоренность о быстром строительстве объездной дороги Татев-Капан при финансировании со стороны РФ, которая будет проходима для большегрузов, прибывающих из Ирана», – пишет газета.