Նիկոլի սիրտը քաղաքացիական բախումներ է ուզում
Նիկոլ Փաշինյանը մինչև վարչապետ դառնալը քարոզում էր Արցախի դեմ։ Նա հայաստանցի-ղարաբաղցի հակադրություն ստեղծելու գործում ակտիվորեն ներգրավված դիվերսանտ էր։ Նա մեծանում էր մի միջավայրում, որտեղ Արցախը համարվում էր բեռ, որից պետք է ազատվել ու «Սերգո ջանին» լավ ապրեցնել։
Վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլը շարունակեց իր գործը, բայց արդեն լայնամասշտաբ ձևով։ Արդյունքները տեսանելի են՝ Արցախի պետականության կորուստ, բանակի դելեգիտիմացում, Հայաստանի սուբյեկտայնության կորուստ, հազարավոր զոհեր, վիրավորներ, անտուն մարդիկ։
Նիկոլն այս ամենն ուզում է մարսել, դրա համար էլ քարոզում է քաղաքացիական բախումներ։ Ինքը բոլշևիկների հոգեզավակն է։ Ինչպես որ բոլշևիկներն էին ներդրվել Ռուսաստանի թշնամիների կողմից ու քարոզում էին քաղաքացիական պատերազմ, որպեսզի Ռուսաստանը ներսից թուլացնեին, այնպես էլ «թավշյա» հեղափոխականներն են աջակցություն ստանում ՀՀ թշնամիներից ու ներքին բախումներ քարոզում։
Նիկոլն առաջարկում է արտաքին թշնամու դեմ ազգային պայքարը փոխարինել ներազգային պայքարով։ Նիկոլը դասակարգային պատերազմ է ուզում, Նիկոլը կրկին արյուն է ուզում, որովհետև այլ տարբերակ չի տեսնում իր կաշին փրկելու համար։
Նիկոլի քարոզի իմաստն այն է, որ ադրբեջանցին ու թուրքը մեր թշնամիները չեն։ Հակառակը՝ բարեկամներ են, որոնք կբացեն իրենց սահմաններն ու էժան ուտելիք կհասցնեն «հպարտ» քաղաքացուն։
Նիկոլը «հպարտին» գազազեցնում է իր քաղաքական հակառակորդի դեմ։ Նիկոլը նոր «մարտի 1» է ուզում։ Ինքն ուրիշ բան չգիտի, ինքն ուրիշ ձև չունի։ Որպես նեոբոլշևիկ՝ նա խոստանում է խլել ու բաժանել, բայց ինչպես 100 տարի առաջ խաբեցին, այնպես էլ հիմա Նիկոլն է ուզում խաբել։
Նիկոլը խոսում է տնտեսության թալանից։ Եվ դա այն դեպքում, երբ իր պատգամավորական ցուցակում հայտնվել է թալանի քայլող մարմնավորում Խաչատուր Սուքիասյանը։
Նիկոլը խոսում է բանակում եղած թալանից։ Եվ դա այն դեպքում, երբ իր ցուցակում բանակը թալանած ու հսկայական հարստության տեր դարձած Գագիկ Մելքոնյանն է։ Սա թիկունքի պետ էր աշխատում և դուրս շպրտվեց բանակից լևոնական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու համար։
Նիկոլը խոսում է ընտրակեղծիքներից։ Եվ դա այն դեպքում, երբ իր ցուցակում Գուրգեն Արսենյանն է հայտնվել։ Փողով ԱԺ խմբակցություն ձևավորած մարդը։
Նիկոլը կեղծում է փաստերն ու փրփուրը բերանին քարոզում դասակարգային պատերազմ։ Նիկոլին մեծ ցնցումներ ու արյուն է պետք։ Այլ հարց է, որ դա Հայաստանին պետք չէ։ Հարկավոր է ամեն ինչ անել քաղաքական փոփոխություններն առանց ցնցումների իրականացնելու համար։ Իսկ իշխանափոխությունն անխուսափելի է, գիտի նաև Նիկոլը։ Նա պարզապես ժամանակ է ձգում՝ Հայաստանի հաշվին։

Душа Никола хочет гражданских столкновений
До становления премьером Никол Пашинян пропагандировал против Арцаха. Он был активно вовлеченным в дело сеяния противоречий между жителями Армении и Арцаха диверсантом. Он рос в среде, в которой Арцах считался обузой, от которой нужно избавиться, чтобы «Серго джан» смог зажить.
После становления премьером Никол продолжил свое дело, но уже в иных масштабах. Результаты заметны всем: потеря государственности Арцаха, делегитимация армии, утрата субъектности Армении, тысячи погибших, раненых, оставшихся без крова.
Никол хочет, чтобы всё это сошло ему с рук, поэтому и провоцирует гражданские столкновения. Он – духовный сын большевиков. Точно так же, как большевики были внедрены врагами России и пропагандировали гражданскую войну, чтобы ослабить Россию изнутри, так и «бархатные» революционеры получают поддержку врагов РА и пропагандируют внутренние столкновения.
Никол предлагает заменить национальную борьбу с внешним врагом внутринациональной борьбой. Никол хочет классового противостояния, Никол снова хочет крови, так как не видит иного варианта для спасения своей шкуры.
Смысл пропаганды Никола в том, что азербайджанцы и турки не наши враги. Даже наоборот – наши друзья, которые откроют свои границы и будут поставлять «гордым» гражданам дешевую еду.
Никол натравливает «гордых» на своих политических противников. Никол хочет нового «1 марта». Он не знает ничего другого, у него нет другого выхода. Как необольшевик, он обещает отобрать и раздать. Он хочет обмануть точно так же, как это сделали большевики 100 лет назад.
Никол говорит о разграблении экономики. И это в условиях, когда в его предвыборном списке находится живое воплощение этого разграбления Хачатур Сукиасян.
Никол говорит о разграблении армии. И это в условиях, когда в его списке находится обворовывавший армию и наживший на этом огромное состояние Гагик Мелконян. Он работал зампотылом и был вышвырнут из армии за участие в попытке левоновского переворота.
Никол говорит о фальсификации выборов. И это в условиях, когда в его списке оказался Гурген Арсенян. Человек, сформировавший за деньги фракцию НС.
Никол фальсифицирует факты и с пеной у рта пропагандирует классовую войну. Николу нужны большие потрясения и кровь. Другое дело, что это не нужно Армении. Нужно сделать всё для достижения политических изменений без потрясений. А то, что смена власти неминуема, знает и сам Никол. Он всего лишь тянет время – за счет Армении.