Կետ առ կետ բացատրեմ, թե ինչ հետևանքներ է ունենալու Հայաստանի համար այն փաստաթուղթը, որը պատրաստվում ստորագրել կապիտուլյանտը
Կետ առ կետ բացատրեմ, թե ինչ հետևանքներ է ունենալու Հայաստանի համար այն փաստաթուղթը, որը պատրաստվում ստորագրել կապիտուլյանտ Ն. Փաշինյանը։
◾ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն այն սահմաններով, որը թելադրում է Ադրբեջանը։ Այդ թվում բոլոր վիճելի տարածքներն անցնում են Ադրբեջանին։
◾Ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ Հայաստանը վերջնականապես հրաժարվում է հայկական Արցախից։ Որպես արդյունք՝ Արցախի հայությունը վերջնականապես հայաթափվում է։
◾ Հայաստանը Ադրբեջանին է հանձնում Տավուշի և Արարատի մարզում գտնվող մի շարք տարածքներ (տե՛ս կից Սեդրակ Մկրտչյանի քարտեզները՝ հանձնվող տարածքների նշումով) որոնք ԽՍՀՄ տարիներին տարօրինակ որոշումներով տարբեր տարիներին տրվել են Խորհրդային Ադրբեջանին։ Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանին տալ հայկական անկլավը (Արծվաշեն)։ Եթե նույնիսկ այդպիսի բան լինի, ապա Արծվաշենում, որը հեռու է ՀՀ-ից մոտ 7 կմ և բոլոր կողմերից շրջափակված է Ադրբեջանով, որևէ հայ մարդ բնակություն չի հաստատի։ Այսինքն՝ զիջման դիմաց մենք որևէ բան չենք ստանում։
◾ Տարածքային զիջումների արդյունքում Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերում մենք ստանում ենք Ադրբեջան-Թուրքիա ուղիղ ռազմական ներկայություն, որը ամեն հարմար առիթի փորձելու է խորացնել ներկայությունը և ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա։
◾Նույն տարածքային զիջումների արդյունքում Հայաստանը զրկվում է արտաքին աշխարհի հետ կապող իր երկու հիմնական ճանապարհաների անվտանգությունը։ Իրանի հետ ճանապարհի Գորիս-Կապան հատվածը արդեն դեկտեմբերից թուրքերի վերահսկողության տակ է, իսկ նոր զիջումներով թուրքերի վերահսկողության տակ կհայտնվի նաև Վրաստանի հետ կապող ճանապարհը (դրանով իսկ կմեռնի «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհը)։ Այսինքն «տրանսպորտային ապաշրջափակում» գեղեցիկ արտահայությունը իրականության մեջ վերածվում է Հայաստանի լիարժեք շրջափակման։
◾ Հայաստանը Սյունիքով հատուկ կարգավիճակ ունեցող ճանապարհ՝ միջանցք է տալիս Թուրքիային և Ադրբեջանին, որը ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի կապիտուլիացիոն փաստաթղթով։ Հայաստանը որևէ նման բան Ադրբեջանից չի ստանում։ Ադրբեջանով անցնող ճանապարհները ոչ միայն ձեռնտու չեն, այլև որևէ անվտանգային երաշխիք չունեն հայերի համար։
◾ Ադրբեջանը և Թուրքիան տարբեր միջոցներով ճնշում են գործադրելու, որպեսզի մենք հրաժարվենք սեփական բանակից (այդ թեմայով արդեն իսկ երկու երկրները աշխատում են, իսկ տեղական օկուպացիոն ռեժիմը սկսել է կրճատել բանակի թիվը)։ Մենք զրկված ենք լինելու դիմադրելու որևէ հնարավորությունից
Որպես արդյունք՝ Հայաստանը զրկվում է իր աշխարհաքաղաքական կշռից, 5 տարվա հեռանկարում վերջնականապես կորցնում է Սյունիքը և վերածվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի գաղութի։ Ֆորմալ առումով մենք պետություն դեռ կունենանք (դրոշ, գերբ, հիմն և այլն), բայց իրականության մեջ կլինենք ամբողջապես Թուրքիայի և Ադրբեջանի կամքից կախված երկիր, որոնք կթելադրեն մեր գոյության իրենց պայմանները։ Պիտի հիշեցնեմ նաև, որ վերջիններիս պլաններում այս տարածքում անկախ ու ուժեղ Հայաստան պետության գոյությունը անթույլատրելի է, նրանք հետևողական թուլացնելու են Հայաստանը։
Ու եթե ձեզ թվում է, որ նույնիսկ այսպիսի նվաստացուցիչ պայմաններում կարողանալու եք հանգիստ ձեր հացը վաստակել ու անվտանգ քնել, ապա չարաչար սխալվում եք։
Չե՞ք հավատում։ Հարցրե՛ք Կիպրոսի հույներին, Սիրիայի հայերին կամ սյունեցիներին։
ՀԵՏԵՎՈՒԹՅՈՒՆ | Հայաստանի դե ֆակտո թուրքամետ իշխանության պարագլուխը պատրաստվում է ստորագրել Հայաստանի երկրորդ կապիտուլիացիան։ Եվ դա անելուն կարող է խանգարել միայն ժողովրդական անհամաձայնությունը։
Բացատրե՛ք սա ձեր ընկերներին, բարեկամներին ու ինքներդ ինքնակազմակերպվեք, մի՛ սպասեք որևէ մեկին։ Մի՛ տրվեք էժան շանտաժի։ Հայաստանում կան վատ ու լավ ղեկավարներ, բայց դավաճանը մեկն է, որին պետք է կանգնեցնել։

Пункт за пунктом объясню, какие последствия для Армении будет иметь тот документ, который собирается подписать капитулянт
Пункт за пунктом объясню, какие последствия для Армении будет иметь тот документ, который собирается подписать капитулянт Никол Пашинян.
• Армения признает территориальную целостность Азербайджана в тех границах, которые диктует Азербайджан. В том числе, все спорные территории переходят к Азербайджану.
• Признав территориальную целостность Азербайджана, Армения окончательно отказывается от армянского Арцаха. В результате армяне будут окончательно изгнаны из Арцаха.
• Армения сдает Азербайджану ряд территорий Тавушского и Араратского марзов (карты Седрака Мкртчяна – в приложении), которые в годы СССР в результате странных решений были переданы в разные годы Советскому Азербайджану. Азербайджан отказывается передать армянской стороне армянский анклав (Арцвашен). Если даже это произойдет, то в Арцвашене, который находится на расстоянии около 7 км и со всех сторон окружен Азербайджаном, не согласится жить ни один армянин. То есть, мы ничего не получаем взамен уступки.
• В результате территориальных уступок в Тавушском, Араратском и Вайоцдзорском марзах мы получаем прямое присутствие Азербайджана и Турции, которые при каждом удобном поводе попытается углубить свое присутствие и оказать давление на Армению.
• В результате тех же территориальных уступок Армения лишается безопасности двух своих основных дорог, связывающих нас с внешним миром. Участок дороги с Ираном Горис-Капан с декабря находится под контролем турок, а после новых уступок под контролем турок окажется также дорога, связывающая с Грузией (тем самым дорога «Север – Юг» прекратит существовать). То есть красивое выражение «транспортная разблокировка» в реальности превратится в полную блокаду Армении.
• Армения предоставляет Турции и Азербайджану через Сюник дорогу, имеющую специальный статус – коридор, который закреплен в документе о капитуляции от 9 ноября. Армения не получает от Азербайджана ничего подобного. Проходящие по Азербайджану дороги не только невыгодны Армении, но и не предоставляют для армян никаких гарантий безопасности.
• Азербайджан и Турция различными методами будут оказывать давление на Армению, чтобы мы отказались от собственной армии (эти две страны уже работают над этим вопросом, а местный оккупационный режим начал сокращать армию). Мы будем лишены какой-либо возможности сопротивляться.
В результате, Армения лишается своего геополитического веса, в пятилетней перспективе окончательно теряет Сюник и превращается в колонию Турции и Азербайджана. В формальном плане мы еще будем иметь государство (флаг, герб, гимн и т.д.), однако в действительности будем полностью зависящей от воли Турции и Азербайджана страной, которые будут диктовать свои условия нашего существования.
Должен напомнить также, что существование на этой территории независимой и сильной Армении неприемлемо и не входит в планы этих стран, посему они будут последовательно ослаблять Армению.
И если вам кажется, что даже в таких унизительных условиях вы сможете спокойно зарабатывать свой хлеб и спать безопасно, то жестоко ошибаетесь.
Не верите?! Спросите об этом греков на Кипре, армян в Сирии или палестинцев.
ВЫВОД: Главарь де-факто протурецкой власти Армении собирается подписать вторую капитуляцию, которой можно было спокойно избежать, если бы мы в ноябре отвергли эту власть. Сегодня подписанию новой капитуляции может помешать только несогласие народа.
Объясните это своим друзьям, родственникам и самоорганизуйтесь, не ждите кого-то! Не поддавайтесь дешевому шантажу! В Армении есть плохие и хорошие руководители, но предатель – один, и его нужно остановить.
Мой долг – предупредить, что Армения может никогда больше не восстановиться от этой второй капитуляции.