Ինչու է Տեր–Պետրոսյանը մասնակցում ընտրություններին և ինչու է նա վախենում Ռոբերտ Քոչարյանից
ՀԱԿ–ը հայտարարել է, որ մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Ցուցակը գլխավորելու է դեռևս հիվանդությունից չապաքինված Լևոն Տեր–Պետրոսյանը։
Հայտարարությունն այդ ուշագրավ է, քանզի ՀԱԿ–ից պարբերաբար ձայներ էին լսվում, որ չպետք է լինեն արտահերթ ընտրություններ, և որ եթե դրանք լինեն, ապա դրանց ՀԱԿ–ը չի մասնակցելու։ Հիմա պարզվում է, որ մասնակցելու է։ Հարց է առաջանում՝ ո՞րն է Տեր–Պետրոսյանի մոտիվացիան։ Չէ՞ որ ՀԱԿ–ի համագումարում հնչեցրած իր ելույթի վերջում նա խոստովանեց, որ ընդամենը հավակնում է նոր ԱԺ–ում փոքրիկ ներկայացվածություն ունենալուն։ Իրականում՝ մասնակցում է օլիմպիական սկզբունքով։
«Համոն» փողը տվել է, Նիկոլը՝ մտահոգել, Քոչարյանը՝ վախեցրել
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը շատ լավ գիտի, որ հաղթելու որևէ շանս չունի։ Ավելին՝ 5–տոկոսանոց շեմը հաղթահարելու և ԱԺ–ում հայտնվելու զրոյական շանս ունի։ Բայց մասնակցում է ընտրություններին։ Նշանակում է, որ այլ մոտիվացիաներ ունի։
Սկսենք «տեխնիկականից»։ Տեր–Պետրոսյանի ու իրեն կից նեղ «կռուգի» մարդկանց համար արտահերթ ընտրությունները սեփական ֆինանսատնտեսական վիճակը բարելավելու և առաջիկա տարիներին «ցինգայից» չտանջվելու հնարավորություն է։ Ընտրություններին մասնակցելը թանկ հաճույք է։ Եթե Լևոնենք մասնակցում են, ուրեմն «Համոն», ի տարբերություն հայտնի ֆիլմում նկարագրված իրավիճակի, փողը տվել է։
Անցնենք մասնակցության քարոզչաքաղաքական կողմին։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը քննադատում է Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը, սակայն իրականում նրանք գտնվում են նույն գաղափարաքաղաքական տիրույթում։ Նիկոլը Լևոնի հոգեզավակն է։
Նիկոլը գործնականում և 75 տոկոսով կյանքի կոչեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ծրագիրն Արցախի մասով։ Եթե չլիներ ռուսական միջամտությունը, ապա լևոնական ծրագիրը 100 տոկոսով կիրագործվեր, այն է՝ Արցախը 100 տոկոսով կհայտնվեր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Ռուսական խաղաղապահները 25 տոկոսով խափանեցին այդ ծրագիրը։
2008–ին չստացվեց քիրվայականության հաղթանակն ապահովել։ Նիկոլը «մարտի 1» սարքեց, 10 զոհի պատճառ դարձավ, իսկ Լևոնն էլ հանգիստ քնեց այդ օրը, բայց իշխանազավթումը չհաջողվեց։
Այն ինչ չհաջողվեց Լևոնին 2008–ին, 2020–ին հայ ժողովրդի գլխին բերեց Նիկոլը։
Հիմա Լևոնն ուզում է տարանջատվել Նիկոլից, բայց միևնույն ժամանակ նրան է պաշտպանում՝ հայտարարելով, թե իբր Արցախում տեղի ունեցածը 23 տարվա քաղաքականության արդյունք է։ Լևոնի ասածներն ամբողջությամբ տեղավորվում են Նիկոլենց՝ «Նիկոլն ի՞նչ կարող էր անել, Նիկոլն ի՞նչ մեղավոր է, նա ծանր ժառանգություն էր ստացել ու Արցախի պատերազմը նրա «գրպանը գցեցին» քարոզչական կոդերի մեջ։
Լևոնը մտահոգված է, որ Նիկոլը կարող է կորցնել աթոռը, քանզի այդ դեպքում մշուշոտ է դառնում նաև իր ապագան, քիրվայության ապագան։ Պարզ է, որ Նիկոլին վռնդելուց հետո մաքրվելու են Հայաստանի ավգյան ախոռները քիրվայականությունից, թուրքական 5–րդ շարասյունից։ Իսկ դա լրջարեն մտահոգում է 1–ին նախագահին։
Արտահերթին մասնակցելու համար Լևոն Տեր–Պետրոսյանն այլ մոտիվացիա էլ ունի։ Նա շատ բարձր է գնահատում ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած դաշինքի հաղթելու հավանականությունը և սարսափում դրանից։
Տեր–Պետրոսյանը ՀԱԿ համագումարում չթաքցրեց, որ իր նպատակը ոչ թե Նիկոլին հեռացնելն է, այլ Քոչարյանի իշխանության գալուն խոչընդոտելը։ Ճիշտ է, նա խոսում էր նաև Նիկոլին հեռացնելու անհրաժեշտության մասին, բայց դա ժանրի կանոնների շրջանակներում է արվում։ Հաճախորդական ժանրի։
Եվ այսպես, Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության գալուն դեմ են Նիկոլ Փաշինյանը, Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ՀՀ–ում գործող թուրքական 5–րդ շարասյունը։ Չհաշված մյուս մանր–մունրներին։ Ասել է թե՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանն ակտիվորեն ներգրավված են այս ընտրություններում։ Վերջին խոսքը պատկանում է հայ ժողովրդին։ Առայժմ պատկանում է։ Մինչև հունիսի 20–ը պատկանում է։

Почему Тер-Петросян участвует в выборах и почему он боится Роберта Кочаряна
АНК заявил, что примет участие во внеочередных парламентских выборах. Список возглавит всё еще не оправившийся от болезни Левон Тер-Петросян.
Заявление это примечательно, так как из АНК периодически раздавались мнения о том, что внеочередных выборов быть не должно, и если они всё же состоятся, АНК не примет в них участия. Сейчас выясняется, что примет. Возникает вопрос: какова мотивация Тер-Петросяна? Ведь в конце своего выступления в ходе съезда АНК он признался, что в новом НС партия претендует всего лишь на небольшое представительство. В реальности же участвует по олимпийскому принципу.
«Амо» дал деньги, Никол – встревожил, Кочарян – напугал
Левон Тер-Петросян прекрасно знает, что не имеет каких-либо шансов на победу. Более того, у него нет шансов также на преодоление 5-процентного проходного барьера и попадание в НС. Но при всем этом участвует в выборах. Это, в свою очередь, означает, что у него есть другие мотивации.
Начнем с «технической». Для Тер-Петросяна и людей из его узкого окружения внеочередные выборы являются возможностью для улучшения своего финансово-экономического положения и ухода от перспективы изнывания от «цинги» в ближайшие годы. Участие в выборах – удовольствие не из дешевых. Если левоновцы участвуют, значит «Амо», в отличие от описанной в известном фильме ситуации, деньги дал.
Перейдем к пропагандистско-политической стороне участия.
Левон Тер-Петросян критикует проводимую Николом Пашиняном политику, но в реальности они находятся в одной идеологической орбите. Никол – духовный сын Левона.
Никол на деле и на 75 процентов реализовал программу Левона Тер-Петросяна по части Арцаха. Не будь российского вмешательства, то левоновский план был бы реализован на все 100 процентов, то есть Арцах полностью оказался бы под контролем Азербайджана. Российские миротворцы сорвали этот план на 25 процентов.
Обеспечить победу линии на братание с турками в 2008-ом не получилось. Никол устроил «1 марта», стал причиной 10 жертв, а Левон преспокойно уснул у себя дома, но захват власти не удался.
То, что не удалось Левону в 2008-ом, Никол разбил о голову армянского народа в 2020-ом.
Сейчас Левон хочет дистанцироваться от Никола, но одновременно защищает его, заявляя, будто произошедшее в Арцахе – результат политики последних 23 лет. Слова Левона полностью умещаются в пропагандистский код николовцев «А что Никол мог поделать, в чем его вина: он получил тяжелое наследие, а войну в Арцахе «подкинули ему в карман»».
Левон обеспокоен, что Никол может потерять свое кресло, так как в этом случае туманным становится также его будущее, будущее братания с турками. Понятно, что после изгнания Никола авгиевы конюшни Армении будут очищены от идеологии братания с турками, от турецкой 5-ой колонны. А это серьезно беспокоит 1-го президента.
Для участия во внеочередных выборах у Левона Тер-Петросяна есть также другая мотивация. Он очень высоко оценивает шансы на победу возглавляемого 2-ым президентом РА Робертом Кочаряном альянса, и приходит от этого в ужас.
В ходе съезда АНК Тер-Петросян не скрыл, что его цель – это не отстранение Никола, а недопущение прихода к власти Кочаряна. Правда, он говорил также о необходимости отстранение Никола, но это скорее в рамках канонов жанра. Клиентского жанра.
Итак, против прихода Роберта Кочаряна к власти выступают Никол Пашинян, Левон Тер-Петросян и действующая в РА турецкая 5-ая колонна. Не считая, конечно, остальной мелочевки. Иными словами, Турция и Азербайджан активно вовлечены в эти выборы. Последнее слово за армянским народом. Пока что. По крайней мере, до 20-го июня.