Քաջարի զինվոր Աշոտիկը, մարտական սելֆին ու Արցախի անկումը
Նիկոլը պետական ինստիտուտները փոխարինել է ընտանիքով։ Ի՛ր ընտանիքով։ Խորհրդարանը, պետական մյուս մարմինները սպասարկում են ընտանիքի քմահաճույքները։
Նիկոլն իշխում է ընտանիքով։ Կինն, օրինակ, մեր երկրի գլխավոր գանձապետն է ու իրական «ասիչը»։
Երեխաներին Նիկոլն ու Աննան օգտագործում են փիառ նպատակներով։ Ամեն մեկի վրա մի ֆունկցիա է դրված։ Մարիամը ներքաղաքական ու աշխարհաքաղաքական մեկնաբան է աշխատում, Շուշանը՝ պասիվ բլոգեր։ Ամենափոքր աղջկան Նիկոլն օգտագործում է այն օրերին, երբ իրեն շատ են հայհոյում․ Արփիի նկարն է քցում Ֆեյսբուք, որպեսզի լայքեր հավաքի ու խուսափի հայհոյանքներից։
Ինչ վերաբերում է Աշոտիկին, ապա նրանից փորձում են «փախած» արվեստագետի ու, միևնույն ժամանակ, պատերազմական Ռեմբոյի կերպար ստանալ։
Քաջարի զինվոր Աշոտիկը
Նիկոլն իր գիտակցական կյանքում հակաղարաբաղյան ու հակաղարաբաղցիական գործունեությամբ է զբաղվել։ Այլ կերպ ասած՝ հակապետական ու հակահայկական գործունեությամբ։
Վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլի այդ դիրքորոշումը չփոխվեց, բայց որպեսզի հակահայկական իր բովանդակությունը քողածածկի՝ շեշտը դրեց ձևի վրա։ Սկսեց ձևականորեն ռազմահայրենասեր խաղալ՝ տակից առաջ տանելով քիրվայամետ գիծը։
Նիկոլն Արցախի գլխին պատերազմ ու պարտություն էր բերում 2018–ի մայիսի 9–ից սկսած, բայց պողոսներին ցույց էր տալիս, թե իբր ինքն այնքան արցախասեր է, որ որդուն ուղարկում է այնտեղ ծառայելու։ Ուղարկում է ցուցադրաբար։
Աշոտիկի ծառայությունն, ի դեպ, շատ թանկ նստեց պետբյուջեի վրա, քանզի Նիկոլն ու Աննան շատ հաճախ էին օգտագործում պետական ուղղաթիռը, Նիկոլի հսկայական ավտոշարասյունը և մեկնում նրան տեսնելու, սելֆիներ անելու, «հերոս Աշոտիկ» բեմադրելու համար։
Երբ Նիկոլի տղա Աշոտը գնաց Արցախ ծառայելու, սկսեցին խոսակցություններ տարածվել, որ նրա ծառայության ընթացքում պատերազմ չի լինի։ Բայց քանի որ Նիկոլը հետևողականորեն բանակցային գործընթացը մտցնում էր փակուղի, ուստի շատերը կանխատեսում էին, որ պատերազմ այդուհանդերձ շատ շուտով լինելու է, բայց դա կլինի այն ժամանակ, երբ Աշոտը բանակում ձևականորեն ծառայելուց հետո կգա տուն։ Այդպես էլ եղավ։
Աշոտը բանակից տուն եկավ, կռիվը սկսեց։ Նիկոլն իր ընտանիքով ու հարակից մանկլավիկներով (Արցախի Նիկոլ՝ Արայիկ Հարությունյան, Արծրուն Հովհաննիսյան) սկսեց կապիտուլյացիայի նախապատրաստական աշխատանքները՝ «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո։ Այդ բեմադրության, ստի, կեղծիքի տարածման մեջ յուրօրինակ դերակատարում վերապահվեց շարքային Աշոտին։ Նա պատերազմի վերջին օրերին ցուցադրաբար կամավորագրվեց ու, իբր, ուղարկվեց թեժ մարտերի։ Նիկոլի ուսապարկերը սկսեցին տարածել, թե բա Աշոտն, արցունքներն աչքերին, չի ցանկացել լքել դիրքերը, բայց ստիպված ենթարկվել է հրամանատարին ու նահաջել՝ ձեռքի հետ լիքը մարդու կյանք փրկելով։ Հնդկական սերիալի սիրահարների համար աշոտիկապատումը կարող էր ազդեցիկ լինել, բայց մյուսները հասկանում էին, որ շատ էժանագին փիառ է արվում։
Իրականությունն այն է, որ Աշոտին որևէ մեկն առաջնագծում չի տեսել։ Ինչպես որ սելֆի անելով ու մամայի փեշի տակ ծառայում էր, այնպես էլ պատերազմի օրերին էր «կռվում»։
Ընտանեկան սերիալի տակ ընկած Արցախը
Նիկոլը պատերազմի ընթացքում կանոնավոր բանակը վերածեց անկանոն ջոկատների և այլոց երեխեքին ուղարկեց բայրաքթարների տակ՝ շատ լավ իմանալով, թե ինչն ինչոց է։ Նիկոլին ու թուրքերին զոհերը պետք էին, որպեսզի հետո դա ներկայացնի հետևյալ կերպ՝ «դե կռվեցինք, չստացվեց, ես ի՞նչ կարող էի անել, վատ ժառանգություն էի ստացել, համ էլ՝ եթե պատերազմը կանգնեցնեի, ասելու էին՝ «Նիկոլ դավաճան», դրա համար էլ չկանգնեցրի, հրե՛ն Աշոտիկին էլ էի ուղարկել ու նա ամենամահաբեր կետում է կռվել»։
Աշոտը կռվի օրերին «Էրատո» ջոկատի հրամանատարուհու հետ էր նկարվում ու կռվից շատ հեռու վայրում մնում՝ մինչև հոր կապիտուլյացիա ստորագրելը։ Ահա և շարքային Աշոտի «փառապանծ» մարտական ուղին։
Արձանագրենք, որ Նիկոլի անբարոյականությունը և աթոռատենչությունը չափ ու սահման չունի։ Նա անգամ սեփական երեխաներին է նետում հայհոյվելու տիրույթ, որպեսզի աթոռը պահի։ Թե բա սիրում եմ բոլորիդ, խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ և հպարտանում եմ բոլորովդ․․․

Бравый солдат Ашотик, боевое селфи и падение Арцаха
Никол подменил государственные институты семьей. Своей семьей. Парламент, другие госорганы обслуживают семейные прихоти.
Никол правит семьей. Например, его жена является главным казначеем страны и реальным «решалой».
Своих детей Никол и Анна используют в целях пиара. На каждого из них возложена своя функция. Мариам работает внутриполитическим и геополитическим обозревателем, Шушан – пассивным блогером. Самую младшую дочь Никол использует в дни, когда его сильнее всего охаивают: он размещает в «Фейсбук» фотографию Арпи, чтобы набрать лайки и избежать ругани.
Что касается Ашотика, то из него пытаются слепить образ малахольного искусствоведа и одновременно военного Рэмбо.
Бравый солдат Ашотик
Всю свою сознательную жизнь Никол занимался антикарабахской пропагандой. Проще говоря, антигосударственной и антиармянской деятельностью.
После становления премьером Никол не изменил этого отношения, но, для сокрытия своего антиармянского содержания, сделал акцент на форме. Он формально начал играть в военного патриота, подспудно продвигая линию на братание с турками.
Никол подводил Арцах к войне и поражению начиная с 9 мая 2018-го, но показывал погосам, будто он настолько арцахолюб, что отправляет своего сына служить туда в армии. Отправляет показательно.
Кстати, служба Ашотика влетела госбюджету в копеечку, так как Никол и Анна частенько использовали служебный вертолет, огромный кортеж и отправлялись навещать его, делать селфи и устраивать постановку «Герой Ашотик».
Когда сын Никола Ашот поехал служить в Арцах, начались муссироваться разговоры, что в период его службы войны не будет. Однако, поскольку Никол последовательно вводил переговорный процесс в тупик, многие прогнозировали, что война будет очень скоро, но лишь после возвращения Ашота с формальной службы. Так и случилось.
Ашот вернулся домой, и война началась. Никол вместе со своей семьей и сопутствующими марионетками (с арцахским Николом – Араиком Арутюняном, с Арцруном Ованнисяном) начал подготовку к капитуляции под лозунгом «Мы победим». В распространении этих лжи и фальши, этого спектакля своеобразная роль была отведена также рядовому Ашотику. В последние дни войны он показательно записался добровольцем, и якобы был отправлен в зону ожесточенных боев. Рюкзаки Никола начали распространять, будто Ашотик, со слезами на глазах, не захотел покидать позиции, но вынужденно подчинился командиру и отступил, спасши заодно множество жизней. Возможно, на любителей индийских сериалов похождения бравого солдата Ашотика и произвели впечатление, но остальные понимали, что ведется очень дешевый пиар.
Реальность в том, что никто Ашотика на передовой не видел. Точно так же, как служил под подолом матери и делая селфи, аналогичным образом он «сражался» и в дни войны.
Павший под семейный сериал Арцах
В дни войны Никол превратил регулярную армию в беспорядочные отряды и отправил чужих детей под байрактары, прекрасно зная, что к чему. Жертвы нужны были Николу и турку, чтобы впоследствии преподнести это как «Ну мы ведь сражались, но не смоли – что я мог поделать? Я получил тяжелое наследие. К тому же, если бы я остановил войну, меня назвали бы «Никол – предатель», поэтому я не остановил. Да и Ашотика я отправил на войну, и он воевал в самой горячей точке».
В дни войны Ашот фотографировался с командиршей отряда «Эрато» и до подписания отцом капитуляции оставался в далекой от мест военных действий точке. Вот и весь «славный» боевой путь рядового Ашота.
Констатируем, что аморальность и мания власти Никола не имеют никаких границ. Чтобы удержать власть, он бросает под гвалт и ругань даже собственных детей. Мол, люблю вас всех, преклоняюсь перед всеми и горжусь всеми вами…