Նիկոլի փչած փուչիկը պայթեցնում է պաշտոնական վիճակագրությունը
Նիկոլը պատերազմից ու կապիտուլյացիայից հետո իրեն կից հաստիքային սուտասան ու հեքիաթասաց նշանակեց։ Էկոնոմիկայի նախարար դարձավ բիզնես–դաշտում քցողի ու խաբեբայի համբավ ունեցող Վահան Քերոբյանը։
Սա խոստացավ 2021–ին թռիչքաձև՝ երկնիշ տնտեսական աճ ապահովել։ Երևի այնպիսին, ինչպիսին խոստացել ու չէր ապահովել Նիկոլ Փաշինյանը մինչև պատերազմը։
Նիկոլն ու իր ուսապարկերը հիմա սիրում են քարոզել, թե բա հեսա Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ սահմանները բացվելու են, գարուն է գալու, յոնջա է բուսնելու և դուխով հայության համար բախտ է բացվելու։ Թե քանի ոխչար կհավատա այս հակապետական հայտարարություններին, կերևա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով։
Իսկ այս պահին արդեն իսկ կան կոնկրետ արդյունքներ։
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) այս տարվա հունվար–մարտին իջել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 2 տոկոսով։
Անկում է արձանագրվել տնտեսության տարբեր ոլորտներում։ Մասնավորապես՝
արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն իջել է 3,9 տոկոսով,
գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 1 տոկոսով,
–առևտրի շրջանառությունը՝ 5,6 տոկոսով,
–ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի)՝ 8,1 տոկոսով,
արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 4,4 տոկոսով։
Մակրոտնտեսական բացասական միտումներն ու ցուցանիշներն արձանագրվել էին նաև նախորդ ամիս հրապարակված պաշտոնական ամփոփման մեջ։ Թե ինչի հիմա վրա են երկնիշ աճ ու կյանքի որակի բարելավում խոստանում այս ստախոսները, արդեն էական չէ։ Էականն ու կարևորն այն է, որ ողջամիտ մարդիկ հասկացել են՝ քանի դեռ Նիկոլն ու իր ուսապարկերն են իշխանության, Հայաստանում ներդրումներ չեն լինելու, բիզնեսը չի զարգանալու, տնտեսությունը շարունակելու է իր անկումն ու վատանալու է կյանքի որակը։ Այդ մասին է խոսում նաև պաշտոնական վիճակագրությունը։

Официальная статистика подрывает раздутый Николом пузырь
После войны и капитуляции Никол назначил действующего при нем штатного брехуна и сказителя. Министром экономики стал обладающий в бизнес-кругах репутацией кидалы и лжеца Ваан Керобян.
Он обещал в 2021-ом экономический взлет в виде двузначного роста. Видимо, тот самый взлет, который обещал и не обеспечил до войны Никол Пашинян.
Никол и его рюкзаки любят сейчас пропагандировать, мол, скоро границы с Турцией и Азербайджаном откроются, наступит весна, зацветет трава и «духовитое» армянство заживет. Сколько же баранов поверит в эти антигосударственные заявления, станет ясно по результатам внеочередных парламентских выборов.
Пока же есть конкретные результаты.
Согласно Статистическому комитету РА, показатель экономической активности (ПЭА) в январе-марте этого года снизился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 2 процента.
Спад зафиксирован в различных сферах экономики. В частности:
– объем промышленного производства сократился на 3,9 процента,
– объем валовой с/х продукции – на 1 процент,
торговый оборот – на 5,6 процента,
– объем услуг (без торговли) – на 8,1 процента,
внешнеторговый оборот – на 4,4 процента.
Негативные макроэкономические тенденции и показатели были зафиксированы также в опубликованных в прошлом месяце итогах. На каком же основании эти лжецы сейчас обещают двузначный рост и улучшение качества жизни, уже несущественно. Важно то, что здравомыслящие люди осознали: пока у власти находятся Никол и его рюкзаки, инвестиций в Армении не будет, бизнес развиваться не станет, экономика продолжит свой спад, а качество жизни будет падать и дальше. Об этом свидетельствует также официальная статистика.