Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանեց, թե ինչու է գողացել «Հայաստան» հիմնադրամի փողերը
Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ տեղի է ունեցել ամենալկտի թալանը։ Նիկոլ Փաշինյանը գողացել է պատերազմի օրերին համայն հայության կողմից հավաքված փողերն ու «պետականացրել» դրանք։ Խոսքը «Հայաստան» հիմնադրամից վերցրած 52 միլիարդ դրամի մասին է։
«Հիմնավորում» են, թե բա պետական բյուջե ենք մտցրել փողերը ու չենք կարող ասել, թե կոնկրետ ինչ ուղղությամբ ենք ծախսել։ Ահա այդպես։ Թալանից, կոռուպցիայից բողոքող և «ժողովրդից բան չթաքցնելու» խոստում տված Նիկոլն ամենաթալանչիական վարքագիծն է դրսևորում։
Նիկոլը հիմնադրամի փողերը մտցրել է պետբյուջեի մեջ, քանզի պետբյուջեին վերաբերում է ընտանեկան բյուջեի պես և օգտագործում բացառապես սեփական աթոռը պահելու նպատակով։
Երբ Նիկոլը խզբզում էր, որ Հայաստանն իր օջախն է, իսկ ժողովուրդն՝ իր ընտանիքը, «թարգմանաբար» դա նշանակում էր, որ ինքը Հայաստանը դիտարկում է որպես տնամերձ բոստան, ժողովրդին՝ օգտագործման ենթակա մատերիալ, իսկ մեր երկրի բյուջեն՝ սեփական գրպանի պարունակություն։
Նիկոլը մի խնդիր ունի։ Իշխանությունը պահել ու փող թալանել։ Կապիտուլյացիայից հետո ավելացել է նաև կաշին փրկելու մոտիվացիան։ Ահա կաշվի համար էլ նա շրջապատել է իրեն ոստիկաններով ու դիպուկահարներով։
Մեկ դերասանի թատրոն հիշեցնող իշխանական համակարգ սարքելու համար նրան փող է պետք։ Մի մասը նա աշխատում է իրեն կից օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանի միջոցով, ինչպես նաև այլ նոր հարուստներ աճացնելու օգնությամբ։ Փողի մյուս մասը նա գտնում է պետական բյուջեում։ Ուսապարկերին կաշառում է պարգևավճարով ու «լևի» փող տալով, որ իրեն չքցեն, իսկ ոստիկաններին օրերս որոշեց կաշառել՝ պետբյուջեի հաշվին աշխատավարձ բարձրացնելով։ Ահա՛ թե ուր են գնում «Հայաստան» հիմնադրամից գողացած փողերը՝ ոստիկաններին կաշառելու գործին։ Նիկոլին մյուս բյուջետայինները չեն հետաքրքրում, քանզի մյուսներն իրեն փողոցում չեն պաշտպանում ու չեն օգնում 20 մետր ոտքով տեղաշարժվել։
Արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ ոստիկանների ախատավարձը գրեթե կրկնակի բարձրացնելը ընտրակաշառք է։ Դա նաև ցույց է տալիս, թե ում վրա է հենված Նիկոլը՝ բացառապես ոստիկանության։ «Ժողովրդական մասովկաները» ձևի համար են։
Ոստիկաններին կաշառելը ցույց է տալիս նաև, որ Նիկոլը պատրաստվում է կեղծիքների։ Իսկ դա հուշում է, որ այս ամենն ավարտվելու է լուրջ խնդիրներով, լուրջ ցնցումներով։ Հայաստանը կդիմանա՞ այդ ցնցումներին։

Никол Пашинян признался, зачем украл деньги фонда «Айастан»
Произошло самое наглое в истории новонезависимой Армении разграбление. Никол Пашинян украл собранные в дни войны всем армянством мира деньги и «национализировал» их. Речь о взятых из фонда «Айастан» 52 млрд драмах.
«Обосновывают» это тем, что деньги были отправлены в госбюджет, и сказать, на что конкретно они были потрачены, не представляется возможным. Вот так вот. Жаловавшийся на разграбление и коррупцию и давший обещание «не утаивать ничего от народа» Никол проявляет самое грабительское поведение.
Никол перевел деньги фонда в госбюджет, поскольку относится к нему как к семейному бюджету, и использует его исключительно для удержания своего кресла.
Когда Никол пишет, что Армения – его очаг, а народ – его семья, то «в переводе» это означает, что он рассматривает Армению в качестве своего приусадебного участка, народ – подлежащего использованию материала, а госбюджет – содержимое своего кармана.
У Никола одна единственная задача – удержать власть и продолжить грабить. После капитуляции прибавилась также мотивация по спасению своей шкуры. Для этого он и окружил себя полицейскими и снайперами.
Для формирования властной системы, напоминающей театр одного актера, ему нужны деньги. Одну часть этих денег он зарабатывает через действующего при нем олигарха Хачатура Сукиасяна, а также посредством взращивания новых богачей. Другую часть он находит в государственном бюджете. Рюкзаков он подкупает премиями и «левыми» суммами, чтобы они не «кинули» его, а полицейских он на днях решил подкупить повышением зарплат за счет госбюджета. Вот куда уходят украденные из фонда «Айастан» деньги – на подкуп полицейских. Другие бюджетники Никола не интересуют, так как они не защищают его на улице и не помогают ему передвигаться пешком 20 метров.
Повышение зарплат полицейских в два раза в преддверии внеочередных выборов является избирательным подкупом. Это свидетельствует также о том, на кого опирается Никол – исключительно на полицию. «Народные массовки» лишь для отвлечения.
Подкуп полицейских говорит о том, что Никол готовится к фальсификациям. А это означает, что всё это обернется серьезными проблемами и потрясениями. Выдержит ли их Армения?