Արտահերթը Նիկոլո՞վ, թե՞ Նիկոլի վրա
Արտահերթ ընտրությունները նաև Հայրենիքի փրկության շարժման օրակարգում է։ Հենց շարժումն է առաջ քաշել արտահերթի հարցը։
Շարժման ու Նիկոլի պատկերացումների տարբերությունն այն է, որ առաջինն արտահերթը պատկերացնում է հետևյալ հաջորդականությամբ ու ձևով՝ Նիկոլի հեռացում, նոր վարչապետի ու ժամանակավոր կառավարության ձևավորում, իրավիճակի կայունացում, մեկ տարի անց արտահերթ ընտրություններ՝ պայմանով, որ գործող վարչապետն անձամբ չի մասնակցի ընտրություններին ու կդառնա ազատ ընտրությունների երաշխավորը։
Ինչ մնում է Նիկոլին, ապա նա ուզում է արտահերթի գնալ իր վարչապետության պայմաններում՝ որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Նիկոլի մոտիվացիան շատ պարզ է․ նա ուզում է կեղծել ընտրությունները, քանզի գիտի, որ այլ տարբերակով որևէ շանս չունի։ Նրա ուսապարկերը հայտարարում են, թե բա ո՞նց կարող ենք մենք կեղծել, ֆլան, ֆստան, սակայն ստախոսների ու կեղծարարների իշխանությունից այլ բան չի սպասվում։
Արցախը կեղծիքներով հանձնած, պատերազմի քարոզչությունը լկտիաբար կեղծած, զոհերի թիվը կեղծած ու թաքցրած, վիրավորների, անհետ կորածների, գերիների թիվը կեղծած ու թաքցրած, կեղծիքը պետական կառավարման միակ գործիքը դարձրած, համայն հայության ու պետական բյուջեի փողերը լափած Նիկոլ Փաշինյանը չի՞ կեղծելու ընտրությունները։ Իհա՛րկե, կեղծելու է, եթե իրեն վստահվի։ Համենայդեպս փորձելու է։ Թուրքիայի պաշտպանության հույսին մնացած Նիկոլն ազատ ընտրություննե՞ր է կազմակերպելու։
Ի դեպ, 2018–ի արտահերթ ընտրությունները նույնպես կեղծվել են։ Ամենալկտի ձևով են կեղծվել։ Հոգեբանական կեղծիքն ամենազզվելին է։ Մարդկանց էն գլխից է խաբել Նիկոլն ու կեղծել։ Էյֆորիայի մթնոլորտում ընտրություններ անցկացնելն ամենակեղտոտ ընտրակեղծիքն է, քանզի ընտրողն ընտրության հնարավորություն չունի։
Մի խոսքով, արտահերթի հարցը մնացել է Նիկոլո՞վ, թե՞ Նիկոլի վրա (քաղաքական տապանաքարի) երկընտրանքի արանքում։
Հ․Գ․ Նիկոլ Փաշինյանի երբեմնի առաջնորդ ու քիրվայության գծով գաղափարական հայր Լևոն Տեր–Պետրոսյանը կոչ է արել Նիկոլին թռնել։ Թռնել վարչապետի աթոռից ու Հայաստանից։ Այսինքն՝ վարվել նույն կերպ, ինչպես 2008թ․ մարտի 1–ին։ Այն ժամանակ էլ Լևոնը տանը նստած էր, Նիկոլն այդ ընթացքում ամեն ինչ ավիրեց, 10 հոգու գլուխ կերավ, իր առաքելությունն այդպիսով ավարտեց ու թռավ։ Լևոնն այդ գիշերն ամենահանգիստը քնեց (իր խոսքերն են)։
Հիմա Նիկոլը 5.000–ի գլուխն է կերել, Արցախի պետականությունն է ոչնչացրել, տասնյակ հազարավորներին է անտուն թողել ու թուրքերի հետ քիրվայության քարոզ է սկսել։

Внеочередные с Николом или на Николе?
Внеочередные выборы в повестке также Движения по спасению Родины. Именно Движение и подняло вопрос внеочередных выборов.
Разница в представлениях Движения и Никола в том, что первое видит внеочередные выборы в следующей последовательности и форме: уход Никола, избрание нового премьера и формирование временного правительства, стабилизация обстановки, проведение через 1 год внеочередных выборов – с условием, что действующий премьер не примет в них личного участия и станет гарантом свободных выборов.
Что касается Никола, то он хочет пойти на внеочередные выборы в условиях своего премьерства, как временно исполняющий обязанности главы правительства. Мотивация Никола ясна: он хочет сфальсифицировать выборы, так как знает, что иначе у него нет никаких шансов. Его рюкзаки заявляют, мол, как мы можем сфальсифицировать, пятое-десятое, но ожидать от власти лжецов и фальсификаторов чего-то другого попросту наивно.
Неужели сдавший Арцах посредством фальсификаций, нагло сфальсифицировавший пропаганду войны, подделавший и скрывший реальное число жертв, сфальсифицировавший количество раненых, без вести пропавших и пленных, превративший фальсификации в единственный инструмент государственного управления, распиливший деньги всего армянства и госбюджета Никол Пашинян не сфальсифицирует выборы? Конечно, сфальсифицирует, если ему доверят их проведение. По крайне мере, попытается это сделать. Оставшийся уповать на защиту Турции Никол организует свободные выборы?
Кстати, внеочередные выборы 2018-го тоже были сфальсифицированы. Причем самым наглым образом. Психологическая фальсификация – самая отвратительная. Никол с самого начала обманул людей и сфальсифицировал. Проведение выборов в атмосфере эйфории – самая грязная фальсификация, так как в этих условиях у избирателя нет возможности для выбора.
Словом, вопрос внеочередных выборов остался перед дилеммой «с Николом или на Николе (на его политическом надгробии)».
P.S. Некогда предводитель Никола Пашиняна и его идейный отец по части братания с турками Левон Тер-Петросян призвал Никола ретироваться. Оставить премьерское кресло и бежать из Армении, то есть поступить точно так же, как 1-го марта 2008-го. Тогда тоже Левон сидел дома, Никол успел за это время всё уничтожить, угробить 10 человек, завершить этим свою миссию и сбежать. В ту ночь Левон спал спокойнее всех (из его слов).
Сейчас Никол угробил 5000 человек, уничтожил государственность Арцаха, оставил без крова десятки тысяч людей и начал пропаганду братания с турками.