Եվրամիությունը խստացրել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները
Եվրամիության երկրների արտգործնախարարները Բրյուսելում հանդիպման ժամանակ որոշում են ընդունել ընդլայնել անձերի և կազմակերպություննների ցուցակը, որոնց արգելվում է Եվրամիության տարածք մուտք գործել, և որոնց ակտիվները Եվրոպայում կսառեցվեն։
Հաղորդվում է, որ այդ որոշումը կապված է Թեհրանի ատոմային ծրագրի հետ։ «Սև ցուցակի» մեջ է ընդգրկվել ավելի քան հարյուր կազմակերպություն։
Ազատ առևտրի և տեխնոլոգիաների փոխարեն ատոմային ծրագրի սառեցման վերաբերյալ Իրանի հետ բանակցությունները կրկին կանգնեցվել են։ «Podrobnosti.ua»–ն փոխանցում է, թե Թեհրանը շարունակում է պնդել, որ իր ատոմային ծրագիրը կրում է բացառապես խաղաղ բնույթ։

Евросоюз ужесточил санкции против Ирана
Евросоюз значительно расширил список санкций против Ирана из-за опасений в связи с отсутствием прогресса в ядерных переговорах с Тегераном, сообщает «Reuters» со ссылкой  на дипломатические источники.
На заседании в Брюсселе министры иностранных дел ЕС решили добавить 100 новых имен в список компаний и людей, затронутых такими санкциями, как заморозка активов.
Мировые державы подозревают, что Иран пытается создать ядерное оружие, используя программу мирного использования атомной энергии как прикрытие. Однако Тегеран утверждает, что ядерная энергия нужна ему исключительно для производства электричества.Переговоры с Ираном о приостановке ядерной программы в обмен на торговые льготы и технологии зашли в тупик.