ՌԴ-ի հետ կոնֆլիկտը կա՛մ ծայրահեղ անմտություն է, կա՛մ դավաճանություն. Ասլան Ռուբաև (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Ասլան Ռուբաևը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է հայ-ռուսական հարաբերությունները, Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, Հայաստանի մերձեցումն Արևմուտքի հետ և ինչպես է Մոսկվայում ընկալվել Հայաստանի կողմից Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ֆինանսավորման դադարեցումը:
Փորձագետի խոսքով՝ եթե Ռուսաստանի նախագահն ասել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կայուն են, ապա այդպես էլ կա։
«Պուտինը գնահատել է, որ Փաշինյանի հետ հանդիպումը դրական բնույթ է կրել, նրանք հրաժեշտ են տվել դրական նոտայով։ Այս փուլում Ռուսաստանի նախագահը Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները կայուն է անվանել։ Փաշինյանն իր հակառուսական հռետորաբանության մեջ առայժմ դանդաղեցրել է տեմպը։ Բայց ես նրան չեմ վստահում, անկեղծ ասած։ Պուտինն, ըստ երևույթին, հարկ է համարում այժմ լսել իրեն։ Եթե այս փուլում Ռուսաստանի նախագահն ասել է, որ հարաբերությունները կայուն են, և այնտեղ ճակատարգրական ոչինչ չկա, երևի առայժմ այդպես էլ կա»,-ասել է Ռուբաևը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ սխալ կլինի, որ Հայաստանը կրակի իր ոտքին, դուրս գա ՀԱՊԿ-ից կամ քննադատի ԵԱՏՄ-ին։
«Լավ է, որ Փաշինյանը եղել է Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովին, այսինքն՝ Հայաստանին մենք ԵԱՏՄ-ում չենք կորցնում, Հայաստանը շահագրգռված է գտնվել այդ կազմակերպությունում։ Եվ Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ ԵԱՏՄ-ն համալրվի անդամներով, այլ ոչ թե նվազի։ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 2,5 անգամ, և դա հիանալի է։ Դրա համար էլ՝ ոտքին կրակելը, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը կամ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը սխալ կլիներ։ Նման քայլը, ինչպիսին ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորման դադարեցումն է, իհարկե, բացասական է գնահատվում»,-նշել է Ռուբաևը։
Փորձագետի խոսքով՝ Արևմուտքից Հայաստանը կյանքում երբեք որևէ անվտանգություն չի ստանա։
«Ինձ թվում է, որ Փաշինյանն ինքը երբեք չի առաջնորդվել ազգային շահով, քանի որ Հայաստանում ցանկացած քաղաքական գործիչ հասկանում է՝ Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտը, որը վերահսկում է երկաթուղիների մի մասը, տնտեսության մի զգալի մասը, հայկական անվտանգության ոլորտը, կա՛մ ծայրահեղ անմտություն է, կա՛մ դավաճանություն։ Ես հակված եմ երկրորդին, որ դա դավաճանություն է, որովհետև Փաշինյանը կոնսուլտացիաներ Է անում Արևմուտքի հետ։ Ո՞ր ադեկվատ քաղաքական գործիչը կարող է օգնություն խնդրել ամերիկացիներից, ֆրանսիացիներից կամ եվրոպացիներից: Նախ, նրանք շատ հեռու են, և երկրորդ՝ նրանք ուղղված են միայն մեկ բանի՝ «բաժանիր և տիրիր», որպեսզի կոնֆլիկտ լինի։ Ես եզրակացնում եմ՝ ինչ պայմանագիր էլ մենք կնքենք Փաշինյանի հետ, միևնույն է, դրանք բոլորը կյանքի չեն կոչվի, քանի որ առաջին իսկ զանգով՝ Փարիզից, Բրյուսելից կամ Վաշինգտոնից, նա անելու է այն, ինչ իրեն կասեն։ Նա երբեք չի անի այն, ինչ անհրաժեշտ է Հայաստանին, նրա բարգավաճման, անվտանգության և կայունության համար։ Իսկ Արևմուտքի համար Հայաստանը միայն գործիք է։
Երբ Պուտինը հանդիպում է ինչ-որ մեկի հետ, նա գիտի, թե ինչ է տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը։ Նա իր կյանքում երբեք ոտք չի դրել ազգային ինքնության կոկորդին։ Նա Հայաստանն ընկալում է որպես բացարձակ սուբյեկտային պետություն՝ իրենց ազգային շահով։ Դա Պուտինի ազգային բնավորության մեջ է։ Նա հավասարը հավասարի պես նստում է և հավասարը հավասարի պես երկխոսություն է վարում։ Բայց իմ կյանքում երբեք չեմ տեսել, որ ամերիկացիներն ու եվրոպացիները խոսեն հավասար պայմաններում: Ուստի Արևմուտքից Հայաստանի համար կյանքում երբեք ոչ մի անվտանգություն չի լինի, այլ կլինի միայն պատերազմ»,-եզրափակել է Ռուբաևը։

Конфликтовать с Россией – это либо сверхглупость, либо предательство – Аслан Рубаев (видео)
Политолог Аслан Рубаев прокомментировал «Alpha News» армяно-российские отношения, встречу Никола Пашиняна с президентом РФ Владимиром Путиным, сближение Армении с Западом и как в Москве было воспринято прекращение Арменией финансирования Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
По словам эксперта, если президент России сказал, что отношения с Арменией стабильные, то так и есть.
«Путин оценил, что встреча с Пашиняном несла позитивный характер, попрощались они на положительной ноте. На данном этапе президент России назвал наши отношения с Арменией стабильными. Пашинян пока что в своей антироссийской риторике сбавил темп. Но я ему не доверяю, если честно. Путин, видно, считает нужным сейчас к нему прислушаться. Если на данном этапе президент России сказал, что отношения стабильные, и там нет никакой фатальности, наверное, пока что так и есть», – сказал Рубаев.
По мнению политолога, стрелять себе в ногу, выходить из ОДКБ, или критиковать ЕАЭС, было бы неправильно со стороны Армении.
«Хорошо, что Пашинян был на саммите Евразийского экономического союза, то есть Армению мы в ЕАЭС не теряем, Армения заинтересована находиться в этой организации. И для России важно, чтобы ЕАЭС пополнялся участниками, а не убывал. Товарооборот Армении и России увеличен в 2,5 раза, и это здорово. Поэтому, стрелять себе в ногу, выходить из ОДКБ, или бузить на ЕАЭС, было бы неправильно. Такой шаг как прекращение финансирования ОДКБ Москвой, конечно, оценивается негативно», – отметил Рубаев.
По словам эксперта, от Запада Армения никогда в жизни не получит никакой безопасности.
«Мне кажется, сам Пашинян никогда не руководствовался национальным интересом, потому что любой политик в Армении понимает, что конфликтовать с Россией, которая контролирует часть железных дорог, значительную часть экономики, сферу армянской безопасности это либо сверхглупость, либо предательство. Я склоняюсь все-таки ко второму, что это предательство, потому что Пашинян ведет консультации с Западом. Какой адекватный политик может просить помощи у американцев, французов или европейцев? Во-первых, они находятся очень далеко, а во-вторых, они нацелены только на одно – «Разделяй и властвуй», чтобы был конфликт.
Я делаю вывод, что какие бы договоренности мы не заключили с Пашиняном, они все равно все уйдут в трубу, потому что по первому же звонку из Парижа, Брюсселя или Вашингтона, он сделает то, что ему скажут. Он никогда не будет делать то, что нужно для Армении, для ее процветания, безопасности и стабильности. А для Запада Армения лишь инструмент. Когда Путин с кем-то встречается, он знает, что такое территориальная целостность, суверенитет. Он никогда в жизни не наступал на горло национальной идентичности. Он воспринимает Армению как абсолютно субъектное государство с их национальным интересом. Это в национальном характере Путина. Он сидит на равных и ведет диалог на равных. Но никогда в жизни я не видел, чтобы американцы и европейцы говорили на равных. Поэтому от Запада для Армении никогда в жизни и не будет никакой безопасности, а будет только война», – заключил Рубаев.