Նիկոլը, Թուրքիան, Ադրբեջանն ու Արևմուտքը կյանքի են կոչում «Զանգեզուրի միջանցք» ծրագիրը
Վերջերս Մոսկվայում տեղի էր ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Դա, ըստ էության, ապահարզանի հանդիպում էր: Դրանից հետո հայտարարվեց, որ բացի հայ-իրանական ու հայ-թուրքական սահմանից, մնացած բոլոր կետերից դուրս են բերվելու ռուսական հենակետերը:
Նիկոլական քարոզչությունը դա ներկայացնում է, իբր, ՀՀ ինքնիշխանության բարձրացմանն ուղղված գործընթաց: Իրականությունը, սակայն, լրիվ այլ է: Նիկոլ Փաշինյանն, «ինքնիշխանության» անվան տակ, Հայաստանը դարձնում է հակառուսական ու հակաիրանական տարածք, աշխարհքաղաքական բախումների թատերաբեմ ու Հայաստանը կցում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին: Մեծ հաշվով դա Հայաստանի ոչնչացման ծրագիր է, որը գեղեցիկ փաթեթավորվում է «Ինտեգրվում ենք ԵՄ-ին» լոզունգի ներքո:
Ուշագրավն այն է, որ նիկոլենք տևական ժամանակ է իրենց հակառուսական քայլերը հիմնավորում էին այն բանով, որ չեն ուզում «Զանգեզուրի միջանցք» տալ ու դրա համար էլ ինտերգվում են Արևմուտքին: Այսօր արդեն այդ բլեֆն էլ պայթեց:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը շատ կարևոր է, քանի որ դա կնպաստի Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացմանը»։ Այս մասին մայիսի 14-ին՝ Երևանում, «Հարավային Կովկասի դերը կայուն առևտրի, էներգետիկ և լոգիստիկ ուղիների զարգացման գործում» թեմայով քննարկման շրջանակում ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան հարևանության և ինստիտուցիոնալ հզորացման հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Ադրիեն Կիրալին։
Ըստ եվրաչինովնիկի՝ Հայաստանը պետք է բացի այնպիսի տրանսպորտային գիծ, որը կշրջանցի Ռուսաստանը: Դա ակնհայտորեն «Զանգեզուրի միջանցքն» է, որի անունը տիկին Կիրալին չի տալիս, բայց իր ամբողջ խոսքը հենց դրա մասին է:
Նիկոլն էլ գիտի, որ այդ միջանցքը Արևմուտքին է պետք, բայց որպեսզի թեման շեղի, տալիս է Կրեմլի անունը:
Նիկոլական բլեֆը նաև այլ երես ունի: Նա հայտարարել է, որ այս տարի ցանկանում է մաս կազմել ԵՄ-ին: Դա այն «կուտն» է, որի միջոցով նա փորձում է թաքցնել թուրք-ադրբեջանական օրակարգը սպասարկելու իր քաղաքականությունը:

Никол, Турция, Азербайджан и Запад реализуют план «Зангезурский коридор»
Недавно в Москве состоялась встреча Никола Пашиняна и Владимира Путина. По сути, это была встреча о разводе. После этого было заявлено, что, кроме армяно-иранской и армяно-российской границы, российские опорные пункты будут выведены со всех остальных участков.
Николовская пропаганда преподносит это как, якобы, процесс по повышению суверенитета РА. Однако в реальности всё совсем по-другому. Под именем «суверенитет» Никол Пашинян превращает Армению в антироссийскую и антииранскую территорию, в арену геополитического столкновения и закрепляет Армению за турецко-азербайджанским тандемом. По большому счету, это план по уничтожению Армении, который заворачивается в красивые лозунги «Интегрируемся в ЕС».
Примечательно то, что николовцы продолжительное время обосновывали свои антироссийские шаги тем, что не хотят давать «Зангезурский коридор», поэтому и интегрируются с Западом. Сегодня лопнул также этот блеф.
«Нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном очень важна потому, что она способствовала бы открытию региональных транспортных коммуникаций между Азербайджаном, Грузией, Турцией и Арменией». Об этом в рамках обсуждения на тему «Роль Южного Кавказа в развитии устойчивых торговых, энергетических и логистических маршрутов» в Ереване 14 мая заявила директор по восточному соседству и институциональному укреплению Генерального директората по вопросам соседства и расширения Еврокомиссии Адриен Кирали.
Согласно еврочиновнику, Армения должна открыть такой транспортный маршрут, который обходил бы Россию. Это – очевидным образом «Зангезурский коридор», название которого госпожа Кирали не дает, но вся ее речь именно об этом.
Никол тоже знает, что этот коридор нужен Западу, но для отвлечения от темы называет имя Кремля.
Николовский блеф имеет и другую сторону. Он заявил, что хотел бы стать членом ЕС уже в этом году. Это та «наживка», посредством которой он хочет скрыть свою политику по обслуживанию турецко-азербайджанской повестки.