Ինչպես են Նիկոլն ու Գռզոն նորովի «շինում» Հայաստանը
Հայաստանում կլանաօլիգարխիկ հարաբերությունների հիմքերը դրվել են նախորդ դարի 90–ականների սկզբում՝ անկախություն ձեռք բերելուց հետո։
Պետական գույքի մասնավորեցումից ու թալան–սեփականաշնորհումից օգտվեցին նրանք, ովքեր գտնվում էին իշխանության մեջ կամ կցված էին իշխանավորներին։ Իշխանությունն ու բիզնեսը սերտաճեցին։ Ձևավորվեց օլիգարխիան։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի իշխանությունը սովետից ստացավ մոտ 30 միլիարդ դոլարի հասնող ՀՆԱ ու հանձնեց 2 միլիարդ դոլարի տնտեսություն։
Մեզանում առաջին օլիգարխը դարձավ Խաչատուր Սուքիասյանը, որին ընդունված է Գռզո ասել։ Սուքիասյանը, օգտվելով այն օրերի ամենակարող նախարար Վանո Սիրադեղյանի հովանավորությունից, շատ արագ կապիտալի բուրգ կառուցեց։ Բոլոր եկամտաբեր բիզնեսները կենտրոնացված էին Գռզոյի մոտ։ Սկսած մոմից վերջացրած մյուս ապրանքների վաճառքը Գռզոյի համակարգով էր անցնում։ Մարդիկ տանը հոսանք չունեին ու սառում էին, իսկ Գռզոյի բիրիքնոցում մոմի ու նավթավառի առևտուրը եռում էր, այսինքն՝ փող էին աշխատում պատերազմի ու սոցիալական կոլապսի պայմաններում։ Այդ առումով Գռզոն տարբերվում է Հայաստանի մյուս օլիգարխներից, քանզի մյուսները փողն սկսել են կուտակել պատերազմից հետո։
Սուքիասյանը դարձավ արատավոր օլիգարխիկ բարքերի հիմնադիրը․ սափրագլուխ–ախրաննիկների ներմուծում, հարկերից խուսափում և այլն։
1998–ի իշխանափոխությունը Խաչատուրին զրկեց թիվ մեկ օլիգարխի կարգավիճակից, բայց նրան չունեզրկեցին, այլ հնարավորություն տվեցին բիզնես անել ու դեռ մի բան էլ զարգանալ։
2008–ին Խաչատուրը շանս տեսավ՝ իր կարգավիճակը վերականգնելու և օլիգարխիկ թալանը վերականգնելու համար։ Նա ֆինանսավորեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նախագահական ընտրարշավը, աջակցեց Նիկոլ Փաշինյանին որպես Լևոնի միտինգների դիջեյ։ Այդ ամենն ավարտվեց մարտի 1–ին տեղի ունեցած ողբերգությամբ։ Գլխավոր դերակատարներ Նիկոլն ու Գռզոն ծլկեցին՝ դեպքի վայրում թողնելով 10 դիակ, բազմաթիվ վիրավորներ։ Երկուսն էլ հետագայում իշխանության հետ գործարքի արդյունքում վերադարձան․ Խաչատուր Սուքիասյանը Սերժ Սարգսյանին հրավիրում էր իր «Ռոսիա մոլի» բացմանը և քծնում նրան, իսկ Նիկոլը Բաղրամյան 26–ի ճղճղան հաճախորդ էր աշխատում և դրա դիմաց ստանում պատգամավորի մանդատ։
2018–ին թուրքերը շանս տեսան 2008–ին չստացվածը կյանքի կոչելու համար, իսկ Խաչատուրն էլ շանս տեսավ իր հին կարգավիճակը վերականգնելու։ Ի տարբերություն 2008–ի՝ այս անգամ «կպավ»։
Օլիգարխիայի, թալանի մասին տարիներով գոռգոռացող Նիկոլը հիմա օլիգարխ Գռզոյի հետ զբաղված է փող աշխատելով։ Անունը դրել են՝ «Կառուցենք Հայաստանը նորովի», բայց իրականում հին ձևերով «շինոցի» է գնում։
Նիկոլն ու Գռզոն դերաբաշխում են արել։ Նիկոլն ապահովում է փող թալանելու հնարավորությունները, իսկ Գռզոն զբաղվում փողը քամելով։
Բերենք մեկ օրինակ։ Նիկոլը թմբկահարում է, որ իր իշխանության օրոք ասֆալտ է արվում։ Ասֆալտ իրոք արվում է, բայց նպատակը փող աշխատելն է կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ «լիմոն» վաստակելը։
Ինչպես հայտնի է, ասֆալտի համար բիտում է անհրաժեշտ։ Երջանիկ պատահականությամբ Գռզոն, Նիկոլի ասֆալտամոլությունից առաջ, բիտումի ներմուծմամբ է սկսել զբաղվել՝ «Լիմոն» անունը կրող կազմակերպության միջոցով։
Նիկոլենց դրանից հետո մնում էր ասֆալտի տենդերը շահեցնել տալ իրենց ուզած կազմկաերպությանը և զուգահեռաբար պայման դնել, որ բիտումը Գռզոյի «Լիմոնից» պետք է գնել։ Այդպես էլ արվում է։ Ահա՛ ձեզ կոռուպցիայի ու թալանի վառ օրինակ՝ համեմված դեմագոգիկ քարոզով։
Նիկոլը պողոսների համար ապահովում է «նախկինները թալանեցին ու կերան, իսկ ես սարքում եմ» շոուն և զուգահեռաբար Գռզոյի հետ իրականացնում աննախադեպ մասշտաբների փողատպում։
Օրերս մենք անդրադարձել ենք նաև Նիկոլի ու Գռզոյի մեկ այլ համատեղ բիզնեսին՝ բենզինին։ Սխեման նույնն է՝ Նիկոլը պետական տանիքն է ապահովում, իսկ Գռզոն՝ փող տպելը, Նիկոլը՝ քարոզչական դեմագոգիան է ապահովում, Գռզոն՝ յուրացումները։ Ահա այսպես է այս զույգը նորովի «շինում» Հայաստանը։ Ու որքան շատ են թալանում, այնքան Նիկոլն ավելի բարձր է գոռում՝ «թալանեցի՜ն, կերա՜ն»։

Как Никол и Грзо заново «отстраивают» Армению
Основы кланово-олигархических отношений в Армении были заложены в начале 90-х годов прошлого века, после приобретения независимости.
Процессом разграбления-приватизации государственного имущества воспользовались те, кто находился во власти или действовал с власть предержащими заодно. Власть и бизнес срослись. Сформировалась олигархия. Власть Левона Тер-Петросяна получила от Советов достигающий 30 млрд долларов ВВП и оставила после себя экономику в размере 2 млрд долларов.
Первым олигархом у нас стал Хачатур Сукиасян, которого принято также называть Грзо. Сукиасян, воспользовавшись покровительством тогдашнего всемогущего министра Вано Сирадегяна, очень быстро выстроил пирамиду своего капитала. Все прибыльные бизнесы были сконцентрированы в руках Грзо. Начиная со свечей и заканчивая продажей всех остальных товаров – всё проходило через систему Грзо. У людей не было света и тепла, бизнес Грзо по торговле свечами и керосином процветал. То есть они зарабатывали деньги в условиях войны и социального коллапса. В этом плане Грзо отличается от других олигархов Армении, так как последние начали накапливать свои деньги после войны.
Сукиасян стал основоположником порочных олигархических нравов: мода на бритоголовых охранников, уклонение от налогов и т.д.
Смена власти 1998-го лишила Хачатура статуса олигарха номер один, но его имущество не экспроприировали, и предоставили возможность заниматься бизнесом и даже развиваться.
В 2008-ом Хачатур увидел шанс для восстановления своего статуса и награбленного в годы олигархата. Он профинансировал президентскую кампанию Левона Тер-Петросяна и поддержал Никола Пашиняна в качестве митингового диджея Левона. Все это завершилось трагедией 1-го марта. Главные действующие лица – Никол и Грзо – сбежали, оставив на месте событий 10 трупов и множество раненых. Впоследствии они оба вернулись в результате сделки с властями: Хачатур Сукиасян приглашал Сержа Саргсяна на открытие ТЦ «Россия Молл» и заискивал перед ним, а Никол работал крикливым клиентом Баграмяна 26 и получал взамен депутатский мандат.
В 2018-ом турки увидели шанс для реализации того, что не удалось в 2008-ом, а Хачатур увидел шанс для восстановления своего прежнего статуса. В отличие от 2008-го, на этот раз карты легли в масть.
Кричавший на протяжении лет об олигархии и разграблении Никол сейчас занят зарабатыванием денег. Назвали это «Отстроим Армению заново», и орудуют вовсю.
Никол и Грзо разделили между собой функции: первый обеспечивает возможности для разграбления, а второй занят распилом.
Приведем один пример. Никол трубит, что при его власти укладывается асфальт. Асфальт, действительно, укладывается, но цель всего этого – заработать денег или, как принято говорить, срубить «лимон».
Как известно, для асфальта нужен битум. По счастливой случайности Грзо, до асфальтизации Никола, начал заниматься импортом битума через организацию под названием «Лимон».
После этого николовцам оставалось лишь отдать асфальтный тендер нужной им организации, поставив при этом условие, чтобы битум закупался у «Лимона» Грзо. Так и случилось. Вот вам и наглядный пример коррупции и разграбления, приправленный демагогичной пропагандой.
Никол обеспечивает для погосов шоу «Прежние разграбили и проели, а я отстраиваю» и одновременно обогащается вместе с Грзо в беспрецедентных масштабах.
На днях мы обращались также к другому совместному бизнесу Никола и Грзо – бензинному бизнесу. Схема та же: Никол обеспечивает государственную крышу, а Грзо – зарабатывает деньги, Никол обеспечивает пропагандистскую демагогию, а Грзо – распил. Вот так вот данная парочка и «отстраивает» Армению заново. И чем больше они грабят, тем громче Никол кричит: «Разворовали, проели!»