Ակակին, Ռասկոլնիկովը և Բազարովը (չհաշված՝ Նիկոլը)՝ ԱՄՆ Սենատում․ էլիտար հեղափոխության անհրաժեշտությունը
Մարդկության պատմությունը նաև «աբիժնիկության» պատմություն է։ Պողոսների ապստամբության պատմություն։
Պողոսներն ուզում են լավ ապրել, ինչը նորմալ ու բնական ցանկություն է։ Նրանց այդ ցանկությունը միշտ էլ օգտագործվել է։ Հայտնվում է ամբոխավարն ու դեմագոգիկ ձևով հայտարարում, որ ինքը կլուծի պողոսների բոլոր խնդիրները։
Պողոսները լսում են ու հավատում դեմագոգ պոպուլիստին, գնում նրա հետևից, դնում դրան իրենց ուսերին ու․․․ ավելի վատ ապրում։ Հայաստանը բացառություն չկազմեց։ Մեզ մոտ ամեն ինչ ողբերգական տեսք ստացավ։ Բացի այն, որ «պողոսը» «քցվեց» Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, մենք պետականություն կորցրեցինք Արցախում ու ստացանք «մազից» կախված Հայաստան, որի ֆիզիկական գոյությունը հարցականի տակ է։ Ահա այդպիսին է պողոսապատման բուն էությունը։
1640-ին Անգլիայից մեկնարկած պողոսապատումը 1789–ին հասավ Բաստիլ, մեծ կանգառ ունեցավ 1917–ին Ռուսաստանում, ձևախեղվեց ֆաշիստական Գերմանիայում ու հետո տարածվեց ամբողջ աշխարհով մեկ։
21–րդ դարում «պողոսն» Ուկրաինայի Մայդանում է հավաքվում, Վրաստանում վարդը ձեռքին մտնում է խորհրդարանի շենք, Ֆրանսիայում դեղին բաճկոն է հագնում, Հայաստանում գըմփ–գըմփ–հո՛ւ է անում, ԱՄՆ–ում գրոհում է Կապիտոլիումը։
Շինելը կորցրած Ակակին Ռասկոլնիկովի կացինը ձեռքին հիմա մտել է ԱՄՆ Սենատի շենք ու Բազարովի պես դուրս է եկել հայրերի դեմ։
Պողոսապատումից խուսափելու միակ ձևը գործատուի, աշխատուժի և կառավարության արդյունավետ համագործակցության բանաձև գտնելն է։
Ի դեպ, հետսովետական տարածքներում պողոսական հեղափոխություններն ավարտվել են սոցիալական կատաստրոֆայով, տարածքային կորուստներով։ Հայաստանում դրա ամենավատ տարբերակը եղավ։
Մենք պետք է պողոսական հեղափոխությանը հակադրենք էլիտար հեղափոխությունը, այն է՝ ազգային–ազատագրական պայքարը թուրքական 5–րդ շարասյան դեմ։ Իրական ու արժանապատիվ խաղաղությունը հնարավոր է միայն էլիտար հեղափոխության դեպքում։ Սոցիալ–տնտեսական կյանքի իրական բարելավումը հնարավոր է միայն իսկական ազգային էլիտայի կառավարման պայմաններում։
Միայն ազգային էլիտան կարող է մարդու տեղ դնել «պողոսին» ու լավացնել նրա կյանքը, այլ ոչ թե հոգով ու տեսակով «պողոս» Նիկոլը։

Акакий, Раскольников и Базаров (не считая Никола) в Сенате США: необходимость элитарной революции
Погосы хотят хорошо жить, что является нормальным и естественным желанием. Это их желание всегда использовалось. Появлялся охлократ и демагогически заявлял, что он решит все проблемы погосов.
Погосы слушают и верят популисту-демагогу, идут за ним, возносят его и… живут еще хуже. Армения не стала исключением. У нас всё приобрело трагический облик. Кроме того, что «погос» был «кинут» Николом Пашиняном, мы потеряли государственность в Арцахе и имеем висящую на волоске Армению, физическое существование которой под вопросом. Такова реальная сущность погосизации.
Начавшаяся в 1640-ом погосизация в 1789-ом добралась до Бастилии, совершила большую остановку в России в 1917-ом, была извращена в фашистской Германии и затем распространилась по всему миру.
В 21-ом веке «погос» собирается на Майдане на Украине, входит с розой в руках в парламент в Грузии, надевает желтый жилет во Франции, делает «гмп-гмп-ху» в Армении, штурмует Капитолий в США.
Потерявший шинель Акакий вошел в здание Сената США с топором Раскольникова в руках и, подобно Базарову, пошел против отцов.
Единственным вариантом избежать погосизации является нахождение формулы эффективного сотрудничества работодателя, рабочей силы и правительства.
Кстати, погосные революции на постсоветском пространстве всегда завершались социальной катастрофой и территориальными потерями. Армения стала наиболее наглядным примером.
Мы должны противопоставить погосной революции элитарную революцию, то есть национально-освободительную борьбу с турецкой 5-ой колонной. Реальный и достойный мир возможен лишь в случае элитарной революции. Реальное улучшение социально-экономической жизни возможно лишь в случае правления реальной национальной элиты.
Лишь национальная элита способна принять «погоса» за человека и улучшить его жизнь, а не являющийся «погосом» душой и своим человеческим типом Никол.