Նիկոլ Փաշինյանի հերթական կապիտուլյացիոն ակտը
Ինչ աստիճանի պետք է եսակենտրոն լինես, ինչ աստիճանի ատես ղեկավարածդ պետությունը և ինչ աստիճանի մտածես կաշվիդ, աթոռիդ մասին, որ Հանրապետության հրապարակում կապիտուլյացիան փառաբանող խաժամուժ հավաքես։
Աշխարհի ո՞ր երկրում է հանրահավաք (թեկուզև մի քանի հարյուր հոգանոց) եղել՝ ի պաշտպանություն կապիտուլյացիայի ու պետությունը փլուզման տանող ղեկավարի։
Երբ զինվորական հագուստ հագցրած մարդկանց տանում ես հանրահավաքի ու նրանց բերանը դնում «Մենք շնորհակալ ենք Նիկոլ Փաշինյանից, որ նա մեր կյանքը փրկեց» նախադասությունը, այդ պահից սկսած մեռնում է պետությունը։ Ո՞նց կարող է զինվորականի հագուստով մարդը կապիտուլյացիան գովերգի և վախենա մահից։ Նույնիսկ եթե վախենում է, միևնույն է դա չպետք է քարոզվի, քանզի զինվորականը երդվում է կյանքը տալ հանուն Հայրենիքի։
Լավ է, իհարկե, որ զինադադար է եղել (պատերազմը, պարտությունը Նիկոլի խղճի ու քաղաքական պատասխանատվության վրա է), բայց վատ է, որ պարտության փառաբանում է կազմակերպվում։
Շատերը դեռ չեն զգում, բայց մենք տանուլ ենք տվել ոչ թե Արցախի տարածքները, այլ կորցրել ենք հայկական երկրորդ պետությունը և գրեթե մահացու հարված ենք ստացել ամբողջ Հայաստանի մասով։
Մեր բանակը մինչև 2020թ․ սեպտեմբերի 27–ը ամենալեգիտիմ պետական կառույցն էր։ Պետական ինստիտուտներից հիմնականը, որի հանդեպ գրեթե կասկած չկար։ Հիմա այդ ինստիտուտը փլուզվել է և, ըստ այդմ, մեր պետության լեգիտիմության հիմքն է լրջագույն հարված ստացել։
Զինվորականների շորերով Փաշինյանի բեմադրած կապիտուլյացիոն հանրահավաքը ոչնչացնում է մեր բանակի, այն է՝ մեր պետության լեգիտիմության վերջին փշրանքները։ Նման ստորագույն արարք միայն նրա մտքով կարող էր անցնել։

Очередной акт капитуляции Никола Пашиняна
До какой же степени ты должен быть эгоистичным, ненавидеть руководимое тобою государство и заботиться исключительно о собственной шкуре и занимаемом кресле, чтобы собрать на площади Свободы восхваляющую капитуляцию шваль?
В какой другой стране мира проводился митинг (пусть даже с несколькими сотнями участников) в поддержку капитуляции и ведущего к развалу государства руководителя?
Когда приводишь людей в военной форме на митинг и произносишь их устами «Мы благодарны Николу Пашиняну за то, что он нас спас», начиная с этого момента и умирает государство. Как может человек в военной форме восхвалять капитуляцию и бояться смерти? Даже если боится, все равно это не должно пропагандироваться, так как военный присягает отдать жизнь во имя Родины.
Конечно, хорошо, что установилось перемирие (война и поражение полностью на совести и ответственности Никола), но плохо, что организуется восхваление поражения.
Многие пока не чувствуют, но мы потеряли не территории Арцаха, а второе армянское государство, получив при этом практически смертельный удар по части всей Армении.
До 27 сентября 2020 года наша армия была самой легитимной государственной структурой. Одним из главных государственных институтов, в отношении которого практически не было никаких сомнений. Сейчас этот институт развалился, и в этом плане серьезнейший удар получила основа легитимности нашего государства.
Организованный Пашиняном капитуляционный митинг с участием людей в военной форме уничтожает нашу армию, то есть последние крохи легитимности нашего государства. Подобный нижайший поступок мог зародиться лишь его больном рассудке.