Հայաստանում պետք է լինի ղեկավար, որի հետ ռուսները «խոսեն»
Ոչ մի անձ կամ քաղաքական ուժ, որն իր առջեւ միայն իշխանություն վերցնելու խնդիր ունի, չի համաձայնվի այս իրավիճակում դա անել։ Քաղաքական ցինիզմից ելնելով, կսպասի ելքին ու պատասխանատվությունը դնելով իշխող "քաղաքական" ղեկավարության վրա՝ նրան ջախջախելով կգա իշխանության։
Սա ասում եմ, որ մի կողմ դրվի այն տեսակետը, որ հանուն իշխանության, շահարկելով մեր դժբախտությունները, կան մարդիկ, որոնք հիմա իշխանության են ձգտում։
Այսօր ստանձնել քաղաքական ղեկավարությունը, նշանակում է ահռելի պատասխանատվության տակ մտնել՝ չկանխատեսվող հետեւանքներով։
Հիշեցնեմ 1992-ի իրավիճակը։ Արցախից մնացել էր կեսը, Շուշիից ռմբակոծվում էր Ստեփանակերտը, Մարդակերտի շրջանը ընկել էր, Հայաստանի հետ ցամաքային կապ չկար ու այդ իրավիճակում ընդդիմությունն իր վրա է վերցնում պատասխանատվությունն ու Վազգեն Մանուկյանը նշանակվում է Պաշտպանության նախարար։ Դա շատ ծանր պատասխանատվություն էր։ Հետո ինչ եղավ, բոլորս գիտեք։
Վիճակը
______
Կովկասում աշխարհքաղաքական վիճակ է փոխվում։ Արդեն ակնհայտ է դառնում, որ Հարավային Կովկասը ռուս-թուրքական ազդեցության գոտի է դառնում։ Մտքում պահում ենք Իրանը, որն իր խոսքը դեռ չի ասել, բայց անպայման ասելու է։
Հայաստանում պետք է լինի ղեկավար, որի հետ ռուսները "խոսեն"։ Այսինքն, պետք է լինի մարդ, ում խոսքը գին ունի, խոստումը կատարում է, միտքը հուզական չէ, ազդեցությունների տակ չի ընկնում եւ ամենակարեւորը՝ կարողանում է իր վրա պատասխանատվություն վերցնել ու արագ որոշումներ կայացնել։
Նույն խնդիրն ավելի սուր է դրված Արցախում, շատ սուր։
Որ շահարկումներ չլինեն, նախորոք ասեմ, ոչ մի կոնկրետ անձի նկատի չունեմ, ինձ համար վիճակից ելք գտնելն է կարեւոր, մնացած ամեն ինչ այսօր երկրորդական է։
Ընդունենք այդ տեսակետը, թե չընդունենք, ոչ մի նշանակություն չունի, ուղղակի շարունակելու ենք սարսափելի գին վճարել, ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե, մինչեւ դա հասկանանք։

В Армении должен быть руководитель, с которым русские «говорили» бы
Никакая политическая сила или личность, которая ставит перед собой лишь задачу прихода к власти, не согласится сделать это в нынешних условиях. Исходя из политического цинизма, она дождется окончательного исхода и, возложив ответственность на действующее «политическое» руководство, придет к власти на ее разгроме.
Говорю это для того, чтобы отсеять то мнение, согласно которому есть люди, стремящиеся к власти спекуляциями на наших несчастьях.
Взять на себя политическое руководство сейчас означает взвалить на себя колоссальную ответственность при непрогнозируемых последствиях.
Вспомним положение 1992-го. От Арцаха осталась лишь половина, Степанакерт обстреливался из Шуши, Мартакерткий район был потерян, сухопутной связи с Арменией не было, и в этих условиях оппозиция взяла на себя ответственность и назначила Вазгена Манукяна министром обороны. Это было очень тяжелой ответственностью. Что было дальше, известно всем.
Положение дел
На Кавказе меняется геополитическая обстановка. Уже становится очевидным, что Южный Кавказ превращается в зону российско-турецкого влияния. Есть также Иран, который еще не сказал своего веского слова, но обязательно это сделает.
В Армении должен быть руководитель, с которым русские «говорили» бы. То есть должен быть человек, слово которого имеет ценность, который выполняет свои обещания, мысли которого не эмоциональны, который не попадает под различные влияния и, самое главное, может брать на себя ответственность и быстро принимать решения.
Та же проблема еще острее стоит в Арцахе, причем намного острее.
Во избежание спекуляций заранее скажу, что ни одну конкретную личность не подразумеваю – для меня важно найти выход из ситуации, остальное сегодня имеет второстепенное значение.
Согласны мы с этой точкой зрения или нет, не имеет никакого значения, мы всего лишь продолжим платить ужасно высокую цену – ежедневно, ежечасно, ежеминутно…, пока не осознаем этого.