Ռազմական գործողություններով պայմանավորված ՀՀ-ն նախատեսում է ընթացիկ ծախսերը ավելացնել 40 մլրդ դրամով
ՀՀ ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծին, որով մասնավորապես նախատեսվում է, որ ռազմական գործողություններով պայմանավորված ընթացիկ ծախսերը կաճեն 40 մլրդ դրամով, տնտեսական ցուցանիշների նվազումը կկազմի 6.8 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Վերանայվել են մինչև տարեվերջ կանխատեսումները, որոնք հիմք են հանդիսացել առաջարկվող նախագծի համար: Ակնհայտ է, որ ռազմական դրությունը ունենալու է իր ազդեցությունը տնտեսական զարգացումների վրա»,-ասաց նախարարը:
2020 թվականին սպասվում է տնտեսական ցուցանիշների 6.8 տոկոս նվազում՝ ապրիլին կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված բյուջեի օրենքի փոփոխությունների հիմքում ընկած 2 տոկոսի դիմաց: Իսկ անվանական ՀՆԱ-ն կնվազի՝ կազմելով 6 տրլն 170 մլրդ դրամ՝ ապրիլին բյուջեի օրենքի փոփոխությունների հիմքում ընկած 6 տրլն 485 մլրդ դրամի դիմաց:
Ջանջուղազյանը նկատեց, որ ստեղծված իրավիճակը չի շրջանցի նաև հարկային եկամուտները: 2020 թվականի պետբյուջեի հարկային եկամուտների կանխատեսվող մեծությունը գնահատվում է մոտ 1 տրլն 320 մլրդ դրամ: «Պարզ է նաև, որ մենք իրականացնելու ենք որոշակի ծախսեր, դրանց չափի վերաբերյալ նախնական գնահատականը մոտ 40 մլրդ դրամ է»,-ասաց նախարարը:
Պետական բյուջեի ընթացիկ ծախսերը կկազմեն շուրջ 1 տրլն 637 մլրդ դրամ (ՀՆԱ-ի 26.5%), ինչը 9.5 մլրդ դրամով մեծ է ապրիլին կատարված փոփոխությունների համեմատ և 40 մլրդ դրամով մեծ է 2021 թվականի բյուջեի նախագծի հիմքում դրվող 2020 թվականի սպասվող ցուցանիշից:
Եկամուտների և ծախսերի հարաբերակցության համեմատությամբ կանխատեսվում է, որ պետական բյուջեի պակասուրդը կկազմի շուրջ 459 մլրդ դրամ (ՀՆԱ-ի 7.4%), ինչը 134.8 մլրդ դրամով (ՀՆԱ-ի 2.4 տոկոսային կետով) ավելի մեծ է ապրիլին կատարված փոփոխությունների համեմատ և 75.4 մլրդ դրամով (ՀՆԱ-ի 1.3 տոկոսային կետով) ավելի մեծ է 2021թ. բյուջեի նախագծի հիմքում դրվող 2020-ի սպասվող ցուցանիշից: «Այսպիսի դեֆիցիտը, ենթադրվում է, որ կսպասարկվի ամբողջությամբ պարտք ներգրավելու հաշվին, այլընտրանք չկա: Մյուս կողմից ենթադրվում է, որ այս պարտքի ներգրավումը չի կարող չհանգեցնել պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցության զգալի փոփոխության»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
2020 թվականի համար գնահատվում է, որ ՀՀ կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը կմոտենա շուրջ 67 տոկոսի՝ հատելով 60% սահմանային շեմը:

В связи с военными действиями Армения планирует увеличить текущие расходы на 40 млрд драмов
Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам одобрила представленный правительством проект закона О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения «О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год», которым, в частности, предусматривается, что текущие расходы, обусловленные военными действиями, вырастут на 40 млрд драмов, снижение экономических показателей составит 6,8%.
Как сообщает «Арменпресс», проект закона О внесении изменений и дополнений в Закон «О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год» представил министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
«Пересмотрены прогнозы до конца года, которые послужили основой для предлагаемого проекта. Очевидно, что военное положение повлияет на развитие экономики», – сказал он.
Ожидается, что экономические показатели 2020 года снизятся на 6,8% - вместо 2%, лежащих в основе изменений в законе о бюджете. Номинальный ВВП снизится до 6 трлн 170 млрд драмов против 6 трлн 485 млрд драмов, на основании которых в апреле были внесены поправки в закон о бюджете.
Джанджугазян отметил, что нынешняя ситуация не обойдет стороной и налоговые поступления. Прогнозируемая сумма налоговых доходов госбюджета на 2020 год оценивается примерно в 1 трлн 320 млрд драмов.
«Понятно, что мы осуществим определенные расходы, первоначальная оценка их суммы составляет около 40 млрд драмов», – сказал министр.
Текущие расходы госбюджета составят около 1 трлн 637 млрд драмов (26,5% ВВП), что на 9,5 млрд драмов больше, чем в апреле, и на 40 млрд драмов больше ожидаемого показателя 2020 года, положенного в основу проекта бюджета на 2021 год.
По сравнению с соотношением доходов и расходов, прогнозируется, что дефицит государственного бюджета составит около 459 млрд. драмов (7,4% ВВП), что на 134,8 млрд. драмов (2,4 процентных пункта ВВП) больше по сравнению с осуществленными в апреле изменениями и на 75,4 млрд. драмов (1,3 процентных пункта ВВП) больше, чем в 2021 году.
«Такой дефицит предполагается обслуживать за счет привлечения долга. Альтернативы нет. С другой стороны, предполагается, что включение этого долга не может не привести к значительному изменению отношения долга к ВВП», – сказал Джанджугазян.
По оценкам, в 2020 году отношение долга к ВВП правительства Республики Армения приблизится к 67%, что превысит 60-процентный порог. Эти расчеты сделаны с учетом ситуации, возникшей с 27 сентября.