ԵՊՀ նախկին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևանի պետական համալսարանի նախկին ռեկտորի կողմից առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքերի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Արամ Սիմոնյանը, 2015թ. հանդիսանալով «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտոր, ունեցել է նշված համալսարանի ֆինանսական գործունեությունը ղեկավարելու և մինչև հիսուն միլիոն դրամի կամ դրան համարժեք այլ արտարժույթի չափով պայմանագրեր կնքելու իրավասություն: Վերջինս, վստահված ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով պայմանագրային հիմքով ԵՊՀ մասնաշենքերում պահնորդական ծառայություններ մատուցող ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ, 2015թ. հուլիսի 3-ին կնքված համաձայնագրի շրջանակներում մինչև 2019թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, առանց ծառայությունների մատուցման «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ֆինանսական միջոցներից վատնել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 34.362.581 ՀՀ դրամ գումար՝ բանկային եղանակով փոխանցելով վերոնշյալ ՍՊ ընկերության տնօրենին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Երևանի պետական համալսարանի նախկին ռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի (յուրացնելը կամ վատնելը) 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Бывшему ректору Ереванского госуниверситета предъявлено обвинение
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета, в результате проведенных масштабных следственных и иных процессуальных действий по уголовному делу, расследуемому в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК РА, установлен ряд обстоятельств случаев предполагаемых злоупотреблений со стороны бывшего ректора ЕГУ.
По данным следствия, Арам Симонян, занимавший в 2015 году пост ректора ЕГУ, был наделен полномочиями по руководству финансовой деятельностью вуза и заключению договоров на сумму до 50 миллионов драмов. С целью хищения чужого имущества в особо крупном размере, он, достигнув предварительной договоренности с директором частного охранного предприятия, в рамках заключенного 3 июля 2015 года договора до декабря 2019 года растратил из средств фонда ЕГУ в общей сложности 34.362.581 драмов, перечислив через банк сумму директору вышеупомянутой компании.
«По достаточной совокупности полученных доказательств экс-ректору ЕГУ предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 (присвоение или растрата в особо крупных размерах) УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Следствие продолжается», – говорится в сообщении.