Փաշինյանն անտեր թողեց Մոսկվայի հայերին
Մեհրիբան Ալիևայից սկսած գողական աշխարհի ադրբեջանցի ներկայացուցիչներով վերջացրած, Վլադիմիր Պուտինից սկսած ռուսական իրավապահներով վերջացրած, ծիրանային ֆլեշ–մոբին մասնակցած հայերից սկսած ինքնակոչիկ փրկիչներով վերջացրած, Ռուսաստանի հայերի միությունից սկսած գողական աշխարհի հայ ներկայացուցիչներով վերջացրած։ Այս բոլորն արձագանքել են կամ ներգրավված են եղել Մոսկվայում տեղի ունեցած բախումներին։
Մեհրիբանը կազմակերպել ու քաջալերել է ադրբեջանցի հրոսակներին, ադրբեջանական բիզնեսի ներկայացուցիչները գործել են Բաքվից եկած հրահանգներով, գողականները կոչ են արել դադարեցնել արյունահեղությունը, Պուտինն իրավապահներին հանձնարարել է պատժել օրինախախտ ադրբեջանցիներին, ՌՀՄ–ն ակտիվ աշխատել է հայերի իրավունքները պաշտպանելու համար և այլն։
Միակ սուբյեկտը, որը պետք է ակտիվ լիներ, բայց ամբողջությամբ բացակայել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունն էր՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ ՀՀ իշխանությունը բախումներին չարձագանքեց ո՛չ իր խոսքով, ո՛չ իր գործով։
Փաշինյան–Պուտին հարաբերություններն այն աստիճանի են սառեցված, որ անգամ հեռախոսազրույց չի տեղի ունեցել, որի ընթացքում Փաշինյանը կարող էր գոնե մտահոգություն հայտնել Մոսկվայում հայերի նկատմամբ ադրբեջանցիների հարձակումների կապակցությամբ։ Փոխարենը Փաշինյանը «լայվ» մտավ, ազդարարեց, որ կորոնավիրուսի պատճառով 700–ին մոտ մահ ունենք, մեղադրեց դիմակ չդնող անկարգապահ ժողովրդին, և վերջ։

Пашинян оставил московских армян в одиночестве
Начиная от Мехрибан Алиевой и заканчивая азербайджанскими представителями криминального мира, начиная от Путина и заканчивая российскими правоохранителями, начиная от принявших участие в абрикосовом флешмобе армян и заканчивая самозваными спасителями, начиная от Союза армян России и заканчивая армянскими представителями криминального мира – все они отреагировали или были вовлечены в произошедшие в Москве столкновения.
Мехрибан организовала и воодушевила азербайджанских отморозков, представители азербайджанского бизнеса действовали по указке из Баку, криминальные авторитеты призвали прекратить кровопролитие, Путин распорядился наказать нарушивших закон азербайджанцев, САР активно работал над защитой прав армян и др.
Единственным субъектом, который должен был проявить активность, но полностью отсутствовал, оказалась Республика Армения во главе с Николом Пашиняном. Власти РА не отреагировали на столкновения ни словом, ни делом.
Отношения Пашинян-Путин настолько прохладные, что не состоялось даже телефонной беседы, в ходе которой Пашинян мог проявить хотя бы обеспокоенность в связи с нападениями азербайджанцев на армян в Москве. Вместо этого Пашинян вышел в «лайв», возвестив, что из-за коронавируса у нас более 700 смертей, обвинил в этом не желающий носить маски недисциплинированный народ, и всё.