«Թավշյա» հեղափոխության օգուտը
Փողոց դուրս եկած մարդիկ մանիպուլացվեցին։ Հիմա այդ մանիպուլյատորներն անում են այն, ինչը քննադատում էին իշխանության գալուց առաջ։
Խոսում էին թալանից։ Հիմա իրենք են թալանում։ Ընդորում՝ թալանում են և՛ օրինական (պարգևավճար), և՛ անօրինական (ապօրինի բիզնեսներ, այլոց սեփականության զավթում և այլն) տարբերակներով։
Խոսում էին խնամի, ծանոթ, բարեկամ սկզբունքով կադրային հարցեր լուծելու դեմ։ Հիմա իրենք են ցեղախմբերով, տնեցիներով, ընկերներով ու քայլածներով պաշտոններ զավթում։
Խոսում էին որակյալ կառավարումից։ Հիմա այնպիսի անորակություն ու ապաշնորհ կառավարում է իրականացվում, որ կորոնավիրուսի ցուցանիշներով աշխարհի «առաջատարներից» ենք։
Խոսում էին սիրուց ու հանդուրժողականությունից։ Հայաստանը երբեք այսքան պառակտված ու մեր հանրությունն այսքան բզկտված չի եղել, որքան «թավշյա» հեղափոխությունից հետո։
Բայց կա նաև օգուտ այս ամենից։ Ինչպես ասում են՝ չկա չարիք առանց բարիք։
Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո բացահայտվել է մեր երկրում գործող թուրքական 5–րդ շարասյունը։ Լյուստրացիան տեղի է ունեցել։ Բացահայտվել է գործակալ առ գործակալ, դիշովկա առ դիշովկա, անբարոյականի զավակ առ անբարոյականի զավակ։ Դա տեղի է ունեցել անկախ «թավշիկուսների» կամքից, բայց դա արդեն էական չէ։
Հաջորդ իշխանության ԱԱԾ–ն շատ քիչ անելիք ունի։ Մեր թշնամիների գործակալական ցանցը բացահայտված է, ցուցակը հայտնի է։
Դրական է նաև այն, որ շատերի աչքերն են բացվում և մարդիկ տեսնում են, թե ով ով է։
Օրինակ՝ եթե նախկինում միայն «7 օրն» էր գրում, որ հայ–ռուսական հարաբերությունների դեմ փրփուրը բերանին քարոզող Արման Բաբաջանյանը մեր երկրի թշնամիների շահերն է պաշտպանում, ապա «թավշյա» հեղափոխությունից հետո շատերն են սույն «անկախ» պատգամավորին տալիս այդ գնահատականը։
«Թավշյա» հեղափոխության արդյունքում պայթեցին նաև «քաղաքացիական հասարակության» և «մարդու իրավունքների պաշտպանների» մասին փուչիկները։ Պարզվեց, որ սրանք օտարերկյա գործակալներ են և ոչ մի կապ չունեն ՀՀ շահերի հետ։ Սրանց փոխարեն մեզանում հիմա ձևավորվում են իրական քաղաքացիական հասարակություն և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հայաստանակենտրոն շրջանակներ։

Польза «бархатной» революции
Вышедшие на улицу люди подверглись манипуляции. Сейчас манипуляторы делают то, что критиковали до прихода к власти.
Они говорили о разграблении. Сейчас они грабят сами. Причем грабят как в рамках закона (премии), так и незаконно (нелегальные бизнесы, захват чужой собственности и т.д.).
Они высказывались против решения кадровых вопросов по принципу «сват-знакомый-родственник». Сейчас они сами занимают посты целыми родами, семьями, друзьями и мойшаговцами.
Они говорили о качественном управлении. Сейчас они осуществляют настолько некачественное и бездарное управление, что мы вышли в мировые «лидеры» по коронавирусным показателям.
Они говорили о любви и толерантности. Как результат, Армения еще никогда не была столь расколотой, а наше общество – столь разобщенным, как после «бархатной» революции.
Однако у всего этого есть также положительная сторона. Как говорится, нет худа без добра.
Дело в том, что после прихода Никола Пашиняна к власти раскрылась действующая в нашей стране турецкая 5-ая колонна. Произошла люстрация. Раскрыты оказались каждый агент, каждая дешевка и каждый сукин сын. Произошло это независимо от воли «бархатных», но это уже несущественно.
Службе нацбезопасности при следующей власти придется очень легко. Агентурная сеть наших врагов разоблачена, а список агентов – известен.
Положительным является также то, что у многих раскрываются глаза, и люди видят, кто есть кто.
Например, если в прошлом лишь «7 or» писал о том, агитирующий с пеной у рта против армяно-российских отношений Арман Бабаджанян отстаивает интересы врагов нашей страны, то после «бархатной» революции подобную оценку этому «независимому» депутату дают уже многие.
В результате «бархатной» революции лопнули также мыльные пузыри о «гражданском обществе» и «защитниках прав человека». Выяснилось, что они являются иностранными агентами и не имеют к интересам РА никакого отношения. Вместо них у нас сейчас формируются реальное гражданское общество и занимающиеся правозащитной деятельностью государственно-ориентированные круги.