Կիպրոսի ԱԳ նախարարը դատապարտել է ՀՀ-ի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան
Հուլիսի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ:
Արտգործնախարարները քննարկեցին հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Նախարար Մնացականյանն իր կիպրացի գործընկերոջը մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեց Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների, այդ թվում վերջինիս կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և բնակչության թիրախավորման վերաբերյալ: Այս առնչությամբ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը դատապարտեց Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան:
Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան նաև տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցերի: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը խիստ անհանգստացնող գնահատեց հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության վերաբերյալ Թուրքիայի անվերապահ աջակցությունն Ադրբեջանի ագրեսիային՝ որպես տարածաշրջանում անկայունության հրահրման և անվտանգության խաթարմանն ուղղված թուրքական իշխանությունների գործելակերպի հերթական արտահայտություն:

Глава МИД Кипра осудил агрессию Азербайджана в отношении Армении
Накануне, 14 июля, состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Кипра Никосом Христодулидисом. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Министры иностранных дел обсудили создавшуюся с 12 июля вследствие азербайджанской агрессии обстановку на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы.
Министр Мнацаканян предоставил своему кипрскому коллеге подробную информацию о провокационных действиях Азербайджана, включая использование последним в качестве мишени гражданских инфраструктур и населения. В связи с этим глава МИД Кипра осудил азербайджанскую агрессию в отношении Армении.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Кипра коснулись также вопросов стабильности и безопасности в регионе. В этом контексте в связи с напряженностью на армяно-азербайджанской границе министр иностранных дел Армении расценил как крайне тревожную безоговорочную поддержку Турцией агрессии Азербайджана – как очередное выражение политики турецких властей, направленной на провоцирование нестабильности в регионе и нарушение безопасности.