ՀՀ–ին ներքաշում են հակառուսական գծի մեջ․ երևանյան գագաթնաժողովը «շոու» էր. Զախարովա (տեսանյութ)
Հայաստանի իշխանությունների ներկայիս արտաքին քաղաքական գիծը վաղ թե ուշ հանգեցնելու է Բրյուսելի հակառուսական գծում Հայաստանի անդառնալի ներգրավմանը։ Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ այս հայտարարությունն արեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում մեկնաբանելով մայիսի 4-ին Երևանում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։
Նրա խոսքով՝ նման սցենարը Հայաստանի համար կունենա քաղաքական և տնտեսական հետևանքներ։
«Եվրոպական միության բանաձևը շատ պարզ է։ Տարօրինակ է, որ ոչ ոք չի հասկանում դա՝ սեփական շահերը, այդ թվում` հակառուսական և ռուսատյացության մասով օգտագործելով՝ քամել Հայաստանից վերջին կաթիլը, ընդ որում՝ ոչինչ չտալով դրա դիմաց, բացի PR ակցիաներից»,-հայտարարեց Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի կարծիքով՝ գագաթաժողովն ինքնին քաղաքական շոու էր՝ պաթետիկ ելույթներով, տեսախցիկներով, հյուրախաղերերով Հայաստան եկածների զբոսանքներով և վազքով։ Նա տեղի ունեցածն անվանեց «փաթեթավորում», որը Բրյուսելը, Փարիզը և ԵՄ այլ ներկայացուցիչներ փորձում են նախընտրական շրջանում «վաճառել» Հայաստանին:
Զախարովայի խոսքով` եվրոպացի պաշտոնյաները փաստացի ցույց տվեցին, որ պատրաստ են առաջիկա ընտրությունների համատեքստում աջակցել Հայաստանի գործող իշխանություններին:
«Եվրաչինովնիկները կրկին հայտարարեցին, որ առաջիկա ընտրարշավի անցկացման հարցում Երևանում կարող են հույս դնել իրենց վրա։ Այդ եվրաբյուրոկրատները հենվել են Հայաստանի վրա, բայց բառի ամենավատ իմաստով։ Պետք է զգույշ լինել»,-նշեց նա՝ սա համարելով երկրի ներքին գործերին միջամտելու հերթական օրինակ։
Մեկնաբանելով Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի ամփոփիչ հռչակագիրը՝ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշեց` Հայաստանն իր ղեկավարության հավանությամբ ավելի ու ավելի է ներքաշվում դեպի օտար ստանդարտներ ու մեխանիզմներ: Նա հստակեցրեց` խոսքը ոչ թե եվրոպական մշակույթի կամ ընդհանրապես քաղաքակրթության մասին է, այլ «ագրեսիվ եվրատլանտյան մոտեցումների»:
Ռուսական կողմի գնահատմամբ՝ Երևանը խախտել է նախկինում Ռուսաստանի դեմ ուղղված քայլեր չձեռնարկելու իր պարտավորությունները։ Զախարովան հայտարարեց` այն երկիրը, որին Մոսկվայում բարեկամ էին համարում, ամբիոն տրամադրեց ահաբեկչին՝ նեոնացիստական ռեժիմի պարագլխին (նկատի ունի Վլադիմիր Զելենսկուն)։ Նրա խոսքով՝ Երևանում նրան շատ ջերմ ընդունեցին»։
«Զելենսկին օգտվեց հայ տանտերերի՝ նման անհասկանալի քաղաքավարությունից, որպեսզի փորձի դուրս գալ քաղաքական մոռացությունից, հնչեցնի իր ռուսատյաց հարձակումները»,-ասաց Զախարովան։
Նա հավելեց, որ Զելենսկու այցը ցուցիչն էր այն բանի, թե ինչ ապագա է նախապատրաստում Եվրամիությունը Հայաստանի համար:
«Անձամբ ես կարծում եմ` հրաշալի է, որ Զելենսկին այս օրերին այցելեց Երևան։ Թող Հայաստանի քաղաքացիները տեսնեն, թե ով է Բրյուսելի համար իրենց հաջող քաղաքականության խորհրդանիշը։ Հենց Զելենսկու երևանյան այցն էր, որ Հայաստանի քաղաքացիներին ցույց տվեց այն ապագան, որը նրանց համար պատրաստել է Եվրամիությունը»,-հայտարարեց նա։
Բացի այդ, ըստ Զախարովայի, Հայաստանի շարքային քաղաքացիներն ուղիղ օգուտ չեն ստանա ԵՄ-ի հնարավոր ֆինանսական օգնությունից:
«Նույնիսկ եթե դա լինի վարկերի տեսքով, ապա շարքային քաղաքացին Հայաստանում դրանք չի տեսնի։ Անխոհեմ գծի հետևանքով Հայաստանի քաղաքացիներն աշխատելու են Բրյուսելի շահերը ապահովելու, վարկերի տոկոսները վճարելու համար, պարզապես սեփական գրպանից վճարելու են հենց այդ եվրատլանտյան վարձը»,-նշեց նա։

Армению втягивают в антироссийскую линию – Захарова (видео)
Нынешний внешнеполитический курс армянских властей рано или поздно приведет к необратимому вовлечению Армении в антироссийскую линию Брюсселя. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя прошедший 4 мая в Ереване саммит Европейского партнерства в контексте армяно-российских отношений.
По ее словам, подобный сценарий будет иметь для Армении политические и экономические последствия.
«Формула Европейского союза проста и банальна. Странно, что этого никто не понимает: выжать из Армении все до последней капли, чтобы использовать ее в своих интересах, в том числе русофобских и антироссийских, при этом ничего не давая взамен, кроме пиар-акций», – заявила Захарова.
По мнению представителя МИД РФ, сам саммит представлял собой «политическое шоу» с пафосными речами, вспышками фотокамер, прогулками и «пробежками западных гастролеров по армянской улице». Она назвала происходящее «оберткой», которую Брюссель, Париж и другие представители ЕС пытаются «продать» Армении в предвыборный период.
Захарова также заявила, что европейские чиновники фактически демонстрируют готовность поддерживать действующие власти Армении в контексте предстоящих выборов.
«Еврочиновники снова заявили, что в Ереване могут на них положиться в вопросе проведения предстоящей избирательной кампании. Это евробюрократы положились на Армению – но в самом плохом смысле этого слова. Нужно быть осторожными», – отметила она, назвав это очередным примером вмешательства во внутренние дела страны.
Комментируя итоговую декларацию саммита Армения–ЕС, представитель МИД РФ выразила мнение, что Армению «с одобрения ее руководства все больше подтягивают к чуждым стандартам и механизмам». При этом она уточнила, что речь идет не о европейской культуре или цивилизации в целом, а об «агрессивных евро-атлантических подходах».
По оценке российской стороны, Ереван нарушил ранее данные обязательства не предпринимать шагов, направленных против России. В российском обществе с «глубоким возмущением» и непониманием, не просто увидели, но запомнили тот факт, что Армения, которую Россия привыкла считать братской, дружественной страной, послужила трибуной для террориста, «главаря неонацистского киевского режима», которого в Ереване приняли весьма радушно, подчеркнула Мария Захарова.
«Зеленский воспользовался подобной непостижимой любезностью армянских хозяев, чтобы попытаться выйти из политического забытья, озвучить свои набившие оскомину русофобские выпады», – сказала Захарова.
Она добавила, что визит Зеленского стал показателем того, какое будущее Европейский союз готовит для Армении.
«Я лично считаю, что это прекрасно, что Зеленский в эти дни побывал в Ереване. Пусть граждане Армении увидят, кто является для Брюсселя символом их успешной политики... Именно приезд Зеленского в Ереван показал гражданам Армении то будущее, которое для них уготовил Европейский союз», – заявила она.
Кроме того, Захарова выразила мнение, что рядовые граждане Армении не получат прямой выгоды от возможной финансовой помощи ЕС.
«Даже если они найдутся в виде кредитов, то рядовой обыватель в Армении их не увидит. В результате неосмотрительной линии граждане Армении будут работать на то, чтобы обеспечить интересы Брюсселя, выплатить проценты по кредитам, просто будут платить из собственного кармана вот эту самую евроатлантическую мзду», – отметила она.