Ադրբեջանում կարանտինային ռեժիմի պահպանմանը ներգրավվել է նաև բանակը
Ադրբեջանում նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) դեմ պայքարի շրջանակներում մինչև առնվազն հուլսի 20-ը կրկին խիստ կարանտինային ռեժիմ է սահմանվել: Ռեժիմի պահպանմանը ներքին զորքերից զատ արդեն ներգրավվելու են նաև Ադրբեջանի բանակի որոշ ստորաբաժանումներ։
Այս մասին հայտնել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունից, փոխանցում է ադրբեջանական իշխանամետ Report.az լրատվակայքը։
Նշենք, որ Ադրբեջանում իրականացվել էր կարանտինային խիստ ռեժիմի թուլացում, սակայն երկրում համավարակի աճ է գրանցվել, այդ պատճառով էլ կրկին սահմանվելու է խիստ կարանտինային ռեժիմ։ Այդ ընթացքում փակվելու է Բաքվի մետրոպոլիտենը, հանգստյան օրերին արգելվելու է հանրային տրանսպորտը, քաղաքացիները փողոց կարող են դուրս գալ միայն անհրաժեշտ պարագաներ, սննդամթերք, դեղորայք գնելու, բուժօգնության դիմելու կամ մոտ հարազատի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար։
Հուլիսի 2-ի դրությամբ Ադրբեջանում գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակման 18 684 դեպք, որից 228֊ը մահվան ելքով։

В Азербайджане армия участвует в контроле за соблюдением карантина
Подразделения азербайджанской армии участвуют в контроле за соблюдением ужесточенного карантинного режима в республике, сообщили РИА «Новости» в пресс-службе министерства обороны.
Ранее кабмин Азербайджана продлил ужесточенный карантинный режим до 20 июля.
«Для контроля за соблюдением специального карантинного режима, применяемого на территории страны в соответствии с решением оперативного штаба при кабинете министров Азербайджанской Республики, к патрульной службе, организованной в целях оказания помощи сотрудникам МВД, привлечены некоторые подразделения азербайджанской армии», – сообщили в пресс-службе.
В Минобороны уточнили, что «военнослужащие принимают участие в несении службы на территориях, выделенных для контроля за соблюдением требований особого карантинного режима».
Как сообщал в четверг оперштаб, общее число зафиксированных случаев коронавируса в Азербайджане достигло 18 684, за сутки инфекция была выявлена у 572 человек, всего в стране умерли 228 заболевших с COVID-19.