«Քաղաքացիական պայմանագիրը» կվերածվի՞ խունտայի
Նիկոլ Փաշինյանը ձգտում է ամբողջատիրական իշխանության։ Նա գրավել է կառավարությունը, գրպանային սարքել խորհրդարանը և սեփականաշնորհել դատական իշխանության մեծ մասը։
Նրա թիրախը տևական ժամանակ է, ինչ Սահմանադրական դատարանն է։
Սկզբում «ժողովրդի» վարչապետն ուզում էր հանրաքվեի միջոցով իրենով անել ՍԴ-ն։ Երկրում կորոնավիրուս էր տարածվում, բայց դա չէր հետաքրքրում Փաշինյանին։ Նա բազմամարդ հավաքներ էր կազմակերպում՝ զուգահեռաբար փափուկ բարձ դնելով մարդկանց գլուխների տակ, թե բա կորոնավիրուսը գրիպի պես մի բան է, պետք չէ վախենալ, պինցետով կհանենք, տնական արաղով դեզինֆեկցիա կանենք։ Կարևորն իր համար «այո»-ն հորով-մորով անելն էր։ Ջհանդամ, թե վիրուսը չէր խժռի մարդկանց կյանքերը։
Մարտի 1-ին կորոնավիրուսով վարակված առաջին դեպքի հայտնաբերումից հետո երկու շաբաթ կառավարությունը մատը մատին չտվեց։ Երբ բանը բանից անցավ, Փաշինյանը ստիպված արտակարգ դրություն հայտարարեց։ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն հետաձգվեց։
Կյանքը ցույց տվեց, որ արտակարգ դրությունն օգտագործվում է ոչ թե համաճարակի դեմ պայքարի (կորոնավիրուսային ցուցանիշներով մենք աշխարհի մակարդակով խայտառակ արդյունքներ ենք արձանագրում), այլ սեփական իշխանությունը մեծացնելու, ՀՀ քաղաքացիների վրա հարկային բեռն ավելացնելու, մարդկանց իրավունքները սահմանափակելու համար։
Փաշինյանին դուր է եկել կորոնավիրուսային պայմաններում իշխելը, քանզի արտակարգ դրության պայմաններում նա ապօրինություններ է անում, սակայն «օրենքով» սահմանափակում է այդ ապօրինությունների դեմ մարդկանց սահմանադրական իրավունքի իրացումը, մասնավորապես՝ ազատ հավաքների անցկացումը։
Արտակարգ դրության պայմաններում Փաշինյանը նախաձեռնել է սահմանադրական կարգի տապալման և իշխանության յուրացման գործընթաց։ Չկարողանալով հանրաքվե անցկացնել և շատ լավ հասկանալով, որ հանրաքվեն տապալվելու է՝ նա ուզում է «օրենքով» գրավել ՍԴ-ն և իր սրտի դատավորներին նշանակել պետական այդ կարևորագույն կառույցում։
Եթե Փաշինյանն ու իրեն կից «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը գնան այդ քայլին, եթե ՀՀ նախագահի պաշտոն զբաղեցնողն իրեն ջայլամի պես պահի ու չարգելակի հակապետական այդ հանցագործությունը, ապա «Քաղաքացիական պայմանագիրը» կվերածվի խունտայի։ Իշխանության բոլոր ճյուղերը կդառնան ոչ լեգիտիմ և այդ գործընթացին մասնակցած յուրաքանչյուր ոք կշալակի քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներ՝ տարիներով ճաղերի հետևում անցկացնելու հեռանկարով։
Խորհրդարանական ընդդիմության համար սա ևս լուրջ փորձաքար կդառնա։ Նրանք պետք է մինչև վերջ կռիվ տան՝ օգտագործելով օրինական բոլոր ճանապարհները Հայաստանում խունտայի ձևավորում թույլ չտալու համար։
Եթե ՍԴ-ն սեփականաշնորհելու փաշինյանական ծրագիրն իրագործվի, ապա ԲՀԿ-ի ու ԼՀԿ-ի՝ խորհրդարանում մնալն անմիաստ կդառնա։ Քաղաքական գործընթացներն այդ դեպքում պետք է տեղափոխվեն փողոց և սկսվի քաղաքական պայքար Հայաստանը խունտայական ռեժիմից ազատագրելու համար։

Превратится ли «Гражданский договор» в хунту?
Никол Пашинян стремится к тоталитарной власти. Он захватил правительство, сделал карманным парламент и приватизировал большую часть судебной власти.
Уже долгое время его мишенью является Конституционный суд.
Сначала «народный» премьер хотел подмять под себя КС посредством референдума. В стране распространялся коронавирус, но это Пашиняна не интересовало. Он организовывал многолюдные собрания, параллельно притупляя бдительность людей заявлениями, будто коронавирус сродни обычному гриппу, что бояться его не нужно, что они достанут этот вирус пинцетом и продезинфицируют домашней водкой. Важным для него было успешное проведение кампании «да». И наплевать, что вирус унесет человеческие жизни.
После выявления 1 марта первого случая заражения коронавирусом правительство на протяжении двух недель сидело сложа руки. Пашинян вынужденно ввел чрезвычайное положение, когда всё уже перехватило через край. Референдум по конституционным изменениям был отложен.
Жизнь показала, что чрезвычайное положение используется не для борьбы с эпидемией (по коронавирусным показателям мы фиксируем позорные в мировом масштабе цифры), а для увеличения своей власти, навязывания гражданам РА новых видов налогообложения и ограничения свобод.
Пашиняну понравилось управлять в условиях коронавируса, так как при чрезвычайном положении он совершает беззакония, одновременно «законодательно» ограничивая возможность протеста людей против этих беззаконий, в частности, в форме свободных собраний.
В условиях чрезвычайного положения Пашинян инициировал процесс свержения конституционного строя и узурпации власти. Не сумев провести референдум и прекрасно осознав, что референдум провалится, он хочет «законодательно» захватить КС и назначить в эту важнейшую госструктуру судей своего сердца.
Если Пашинян и действующая при нем партия «Гражданский договор» пойдут на этот шаг, а занимающий пост президента РА субъект поведет себя подобно страусу и не заблокирует это антигосударственное преступление, то «Гражданский договор» превратится в хунту. Все ветви власти станут нелегитимны, и каждый принявший в этом процессе участие человек возьмет на себя несколько статей УК – с перспективой проведения долгих лет за решеткой.
Это станет серьезным испытанием также для парламентской оппозиции. Они должны стоять до конца, используя все предусмотренные законом инструменты для недопущения формирования в Армении хунты.
Если пашиняновский план по приватизации КС реализуется, то пребывание ППА и ПСА в парламенте станет бессмысленным. Политические процессы в этом случае нужно будет перевести на улицу, начав политическую борьбу за освобождение Армении от хунтовского режима.