«Մեզ պաշտպանել ենք պատվաստանյութով»․ ՌԴ Գամալեայի անվան կենտրոնի տնօրենը կենտրոնում մշակվող COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութը ներարկել է իրեն
ՌԴ առողջապահության նախարարության Ն․ Ֆ․ Գամալեայի անվան համաճարակաբանության և մանրէաբանության ազգային գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրգը «ՌԻԱ Նովոստիին» հայտնել է, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը, որը ստեղծում են կենտրոնում, ներարկել է իրեն։
«Մենք հիմա ամեն ինչ անում ենք, որ Աստված մի արասցե, ինքնամեկուսանալու կարիք չունենանք, չընկնենք աշխատանքային ռիթմից, և մեզ պաշտպանել ենք պատվաստանյութով»,-ասել է նա։
Դա, նրա խոսքով, ոչ մի դեպքում չի կարելի գնահատել որպես պատվաստանյութի փորձարկում։
«Սա փորձարկում չէ, այլ՝ ինքնապաշտպանություն, որպեսզի կարողանանք շարունակել մեր աշխատանքը։ Ցանկացած աշխատակցի կորուստը կհանգեցնի այս աշխատանքի ուշացմանը»,- հավելել է նա։
Գինցբուրգի խոսքով՝ աշխատակիցները գիտակցաբար են գնացել այդ քայլին, և ինքը նույնպես պատվաստվել է։
Ավելի վաղ Ալեքսանդր Գինցբուրգը հայտնել էր, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը Ռուսաստանում կարող է գրանցվել օգոստոսին։ Նրա խոսքով՝ այժմ պատվաստանյութի մշակման աշխատանքները նախակլինիկական փորձարկումների փուլում են գտնվում և մոտ մեկ ամիս էլ կշարունակվեն։
Այս փուլում ստուգվում են դրանց տոքսիկ լինելը, ռեակտոգենությունը և այլ չափանիշներ, որոնցից ելնելով էլ կարելի կլինի մարդկանց վրա փորձարկումներին անցնել։

Директор российского НИЦ эпидемиологии и микробиологии проверил на себе вакцину от COVID-19
Директор НИЦ эпидемиологии и микробиологии им. Н.Ф. Гамалеи министерства здравоохранения РФ Александр Гинцбург заявил РИА «Новости», что вколол себе вакцину от коронавируса, которую создают в центре.
«Тот контингент, который непосредственно занимается разработкой этой вакцины ... для того, чтобы мы, как профессионалы, участвовали в той работе, которую нам поручили, которую ... мы сейчас проводим, чтобы, не дай бог, не уйти на изоляцию, не выпасть из рабочего ритма, действительно, себя защитили вакциной», – рассказал Гинцбург.
Это, по его словам, ни в коем случае нельзя расценивать как какое-то испытание вакцины.
«Это не испытание. Это самозащита для того, чтобы мы могли дальше продолжать эту работу. Потеря любого сотрудника приведёт к задержке этой работы. Зная, что они (сотрудники - ред.) разрабатывают, они совершенно осознанно пошли на этот шаг. И я себе тоже! Маску я одеваю, потому что так положено. Меня можно не опасаться», – добавил Гинцбург.