Նիկոլ Փաշինյանի վերջին երկարաշունչ ասուլիսն ամենաչստացվածներից էր։ Մյուսներն էլ մի բան չէին։ Բայց սա գերազանցեց մյուսներին։
Մարդն ինչքան պետք է ասելիք չունենա և ինչքան պետք է չհարգի սեփական աջակիցներին, որ նրանց վրա փորձի որպես փաստ–ձեռքբերում ներկայացնել նավթի միջազգային գների կտրուկ անկմամբ պայմանավորված բենզինի գնի իջեցումը Հայաստանում, ընձառյուծի զբոսանքը Տավուշի մարզում և Աննա Հակոբյանի տուգանվելը ՃՈ–ի կողմից։
Ասուլիսում բացի դատարկաբանությունից հնչեց նաև մի շատ ուշագրավ միտք։ Փաշինյանը փաստացի խոստովանեց, որ ինքը ընտանիքապետություն է կառուցում՝ փաշինյանական միապետություն։ Նա ասաց, որ քաղաքական գործընթացներում, մեծ հաշվով, ապավինում է միայն սեփական ընտանիքին, որտեղ նույնիսկ անչափահասներ կան։ Այլ կերպ ասած՝ Փաշինյանը խոստովանեց, որ համախոհներ չունի։ Չունի նաև մշտական թիմակիցներ և դա է պատճառը, որ իր նախկին գործընկերների հետ հիմա կա՛մ սառը (ՀԱԿ), կա՛մ թշնամական («Լուսավոր Հայաստան») հարաբերություններ ունի։
Նկատենք, որ սա այն եզակի դեպքերից է, երբ Փաշինյանը չի ստել ու անկեղծացել է։ Նրա համար, իրոք, չկան թիմակիցներ։ Նա թիմակիցներին կարող է փոխել թաշկինակի կամ բժշկական դիմակի պես։ Ինքն ընտանիքով է կառավարում։ Նիկոլն է, Աննան է, աներձագ Հրաչն է, աղջիկներն են, եղբոր տղան է։ Նույնիսկ փոքրիկ Արփիին են որոշակի դերակատարում տվել․ հենց Նիկոլը «կատոկի» տակ է ընկնում, անմիջապես Արփիի հետ լուսանկար են հրապարակում, որ «լայքեր» կորզեն։
Մարդիկ Նիկոլի համար զիբիլ են։ Ինքը, ծանր մանկությամբ ու խոր կոմպլեքսներով պայմանավորված, առնվազն ենթագիտակցական մակարդակով ատում է մարդկանց։ Նա չարացած է աշխարհից ու չի վստահում մարդկանց։ Դրա համար էլ մենակ է մնացել։
Նա պատերազմ է հայտարարել ոչ միայն «սևերին», հակահեղափոխականներին, հիասթափվածների, այլ նաև սեփական թիմ կոչվածին։ Նա առանց աչքը թարթելու «փուռը» կտա բոլորին։ Առաջին հերթին իր կողքը գտնվողներին, քանզի առաջնորդվում է «լիազորություններն ու «կայֆերն» ինձ, իսկ պատասխանատվությունը՝ բոլորին» կարգախոսով։
Նիկոլի համար կան ինքն իր ընտանիքով և ամբոխը, որին նա ժողովուրդ է կոչում ու իրեն նույնացնում այդ «ժողովրդի» հետ։ Մյուսներն օգտագործվող «մատերիալ» են։
Նայեք, թե ովքեր են Նիկոլի կողքը։ Այսպես կոչված հին ընկերներից որևէ մեկը չկա։ Նորերն էլ այնքանով որքանով են ընկեր։ Որովհետև նա երբեք ու ոչ մեկին չի կարող ընկերանալ իր էությունից ելնելով։
Վախկոտ մարդն ընկեր չի ունենում։ Աշխարհից նեղացած ու մարդկանց վրա չարացած մարդն ընկեր չի կարող ունենալ։
Նիկոլը մենակ մարդ է։ Ինքը միայն զրոներ է փնտրում։ Ինքն իրեն մեկ է համարում, իսկ մյուսներին՝ զրո։ Իսկ ինչպես հայտնի է՝ միավորի ու զրոյի արտադրյալը զրո է։

Последняя пресс-конференция Никола Пашиняна была одной из самых провальных. Предыдущие тоже были не ахти. Но эта превзошла все остальные.
Насколько, все-таки, человеку должно быть нечего сказать и насколько он должен не уважать собственных сторонников, чтобы пытаться преподнести им в качестве фактов-достижений обусловленное падением мировых цен на нефть снижение цен на бензин в Армении, прогулка леопарда по лесам Тавуша и выписанный его супруге Анне Акопян Дорожной полицией штраф.
Помимо празднословия, в ходе пресс-конференция прозвучала также весьма примечательная мысль. Пашинян фактически признал, что он строит фамилиократиюпашиняновскую монархию. Он сказал, что в политических процессах, по большому счету, уповает лишь на собственную семью, в которой есть также несовершеннолетние. Иными словами, Пашинян признался, что у него нет единомышленников. Нет также постоянных членов команды, поэтому в отношениях со своими бывшими партнерами он или прохладен (АНК), или враждебен («Светлая Армения»).
Заметим, что это один из тех редких случаев, когда Пашинян не врал и был искренен. Для него, действительно, нет членов команды. Он может их менять, как платок или медицинскую маску. Он правит семьей. Никол, Анна, шурин Грачья, дочки, племянник. Определенная роль отведена даже маленькой Арпи: как только Никол попадает под «каток», сразу же публикует фотографию с Арпи, чтобы урвать «лайки».
Люди для Никола – мусор. Он, ввиду своего тяжелого детства и глубоких комплексов, как минимум на подсознательном уровне врет людям. Он озлоблен на мир и не доверяет людям. Поэтому и остался в одиночестве.
Он объявил войну не только «черным», контрреволюционерам и разочаровавшимся, но и так называемой своей команде. Он без колебаний сдаст всех. В первую очередь – людей рядом с ним, так как руководствуется принципом «полномочия и кайфы мне, а ответственность – всем».
Для Никола есть он вместе с семьей и толпа, которую он называет народом. Себя он отождествляет с этим «народом». Остальные – расходный материал.
Взгляните, кто рядом с Николом. Ни одного из так называемых старых друзей там нет. Новые тоже являются друзьями постольку-поскольку. Потому что он не может ни с кем подружиться в силу своей сущности.
Трус не имеет друзей. Обиженный на мир и озлобленный на людей человек не может иметь друзей.
Никол – одинокий человек. Он ищет лишь нули без палочки. Себя он считает единицей, а остальных – нулями. А, как известно, производная от единицы и нуля – ноль.