Ադրբեջանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 29 նոր դեպք. մեկ մարդ մահացել է. Интерфакс
Ադրբեջանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 29 նոր դեպք, վարակվածներից մեկը մահացել է, հայտնում է նախարարության կաբինետը:
«Ադրբեջանի քաղաքացի (ծնվ. 1961 թ.), որը մարտի 12-ին վերադարձել է Թուրքիայից, բարձր ջերմություն և շնչառական խնդիրներ ուներ: Նրան տեղափոխել էին հատուկ ռեժիմի հիվանդանոց: Հետազոտության ընթացքում հիվանդի մոտ հայտնաբերվել է քրոնիկ բրոնխիտ: Կորոնավիրուսի համար թեստը դրական արդյունք է տվել», - ասել են շտաբից:
«Հիվանդի վիճակը կայունացնելու ուղղությամբ ձեռնարկված վերականգնողական միջոցառումներն արդյունք չեն տվել: Ներկայումս բացահայտվում են նրա հարազատները և մարդիկ, որոնց հետ նա կապ է ունեցել, նրանց կարանտին տեղափոխելու համար: Միևնույն ժամանակ, հինգ հոգի անցել են բուժում, ապաքինվել և տուն են ուղարկվել», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Այսպիսով, Ադրբեջանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 122-ի:
Ըստ շտաբի՝ 104 մարդ բուժվում է հատուկ հիվանդանոցներում, 5 մարդու վիճակը գնահատվում է ծանր, 9-ը` միջին ծանրության: Մնացած հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն:

В Азербайджане выявлено 29 новых случаев заражения коронавирусом
В Азербайджане обнаружено 29 случаев заражения коронавирусом, 1 человек скончался. Об этом сообщил Оперативный штаб при правительстве старны.
В структуре пояснили, что гражданин Азербайджана 1961 г.р., вернувшийся из Турции, 12 марта, поступил в больницу особого режима с такими симптомами, как высокая температура и одышка. Медики обнаружили у него хронический бронхит, тест на COVID-19 оказался положительным. Реанимационные меры, реализованные для стабилизации состояния мужчины, не дали результата. Сейчас устанавливаются и помещаются на карантин члены семьи и иные лица, с которыми контактировал погибший.
На сегодня в Азербайджане 104 больных коронавирусом человека содержатся в больницах особого режима, состояние 5 из них тяжелое, 9 – средней тяжести, остальные находятся в стабильном состоянии.