Նիկոլի «տնտեսական հեղափոխության» հույսը «քոչարյանական» բա՞նկն է
Թվերով «տնտեսական հեղափոխություն» անել սիրող, ֆեյսբուքյան թռիչքաձև տնտեսական աճեր ապահովող և ուրիշի արածը որպես սեփական հաջողություն ներկայացնող Նիկոլ Փաշինյանն օրերս մի գրառում էր արել։
««Արդշինբանկը» Հայաստանի պատմության համար աննախադեպ ծավալի՝ 300 միլիոն դոլարի եվրոբոնդ է թողարկել, աննախադեպ ցածր 6.5 տոկոսով: Թողարկված եվրոբոնդերի պահանջարկը եղել է 200 միլիոն դոլարով ավելի: Իսկ ձեռքբերած ներդրողները շուրջ 70-ն են: Սա մեր տնտեսության մեջ կատարված ուղիղ օտարերկրյա ներդրում է: Սա տնտեսական հեղափոխության վառ արտահայտություն է»,–ցնծությամբ ավետել էր Փաշինյանն իր ՖԲ էջում։
Մի կողմ թողնենք այն, որ մասնավոր բանկի թողարկած եվրոբոնդերը ոչ մի կերպ չեն կարող «ուղիղ օտարերկրյա ներդրում» համարվել։ Տվյալ դեպքում մեզ այլ հարց է հետաքրքրում։
Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ ու իր ընտանեկան բիզնես հանդիսացող «Հայկական ժամանակ» թերթի միջոցով տարիներ շարունակ հայտարարում էր, որ «Արդշինբանկը» պատկանում է Ռոբերտ Քոչարյանին։ Նիկոլն էլ, իր լևոնական շրջապատն էլ գիտեին, որ ստում են, բայց քանի որ էժանագին դիվիդենտներ էին պետք, սուտն անընդհատ կրկնում էին։
Ստի տիրաժավորումից անցան տարիներ։ Ընդդիմադիր աշխատող և շարքային հաճախորդ Նիկոլը դարձավ վարչապետ։ Հիմա նա վարչապետական կաբինետից խոսում է այն մասին, որ «քոչարյանական» բանկի գործունեությունը «տնտեսական հեղափոխության վառ արտահայտություն է»։ Ու ոչ մի խոսք այն մասին, որ ժամանակին ստել է՝ հայտարարելով, թե բանկը Քոչարյանին է պատկանում։
Ճիշտն այն կլիներ, որ մասնավոր բանկի ձեռքբերումներին «վեննա» մտնելուց առաջ կամ դրան զուգահեռ Նիկոլը նախ ներողություն խնդրեր մեր ժողովրդից, ապա՝ բանկից։
Չի բացառվում, որ Նիկոլը տարիներ առաջ անկեղծորեն հավատացած է եղել, որ մեր երկրում գրեթե ամեն ինչ պատկանել է ՀՀ 2–րդ նախագահին և նա անկեղծորեն մասնակցել է «4 միլիարդի» առասպելի ձևավորման գործում։ Բայց հիմա, երբ վարչապետի աթոռին է հայտնվել, պետք է իր մեջ ուժ գտնի ու հայտարարի՝ ժամանակին ղալաթ է արել, որ «մուտիտ» է արել, որ պարբերաբար ստել է։
Բայց դե ումից ենք ինչ պահանջում։
Հ.Գ.։ Ճակատագրի հեգնանք այն է, որ հիմա բազմաթիվ բիզնեսներ կապում են Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքի հետ։ Ու բանն այն է, որ այդ ամենի մեջ ճշմարտության մեծ չափաբաժին կա։ Հայտնի հիմնադրամներն ու Ալեքսանյան Սամվելի օգնական Արմանը վկա։

Надежда «экономической революции» – «кочаряновский» банк?
Любящий осуществлять «экономическую революцию», обеспечивающий экономический взлет в «Фейсбук» и преподносящий чужие достижения в качестве своих успехов Никол Пашинян на днях сделал одну примечательную запись.
««Ардшинбанк» произвел эмиссию евробондов в беспрецедентном для истории Армении объеме 300 млн долларов по беспрецедентно низким процентам – в 6,5%. Спрос на выпущенные евробонды превысил 200 млн. долларов. А инвесторов – около 70-ти. Это – прямая иностранная инвестиция, совершенная в нашу экономику. Это яркий пример экономической революции», – благовестил с ликованием Пашинян на своей странице в «Фейсбук».
Оставим пока в стороне то, что выпущенные частным банком евробонды никак не могут считаться «прямой иностранной инвестицией». В данном случае нас интересует другой вопрос.
Никол Пашинян лично и посредство являющейся его семейным бизнесом газеты «Айкакан жаманак» на протяжении лет заявлял, что «Ардшинбанк» принадлежит Роберту Кочаряну. Никол и его левоновское окружение знали, что лгут, но они постоянно повторяли эту ложь, так как им нужны были дешевые дивиденды.
С периода тиражирования этой лжи прошли годы. Работавший оппозиционером и рядовой клиент власти Никол стал премьером. Сейчас он говорит из премьерского кабинета о том, что деятельность «кочаряновского» банка – «яркий пример экономической революции». И ни слова о том, что в свое время он лгал, заявляя, будто банк принадлежит Кочаряну.
Правильным было бы то, если перед «вхождением в вену» достижениям частного банка или параллельно этому Никол попросил прощения у нашего народа, а затем – банка.
Не исключено, что годами ранее Никол искренне верил, что в нашей стране практически всё принадлежит 2-му президенту РА, и он искренне участвовал в деле формирования легенды «о 4-х миллиардах». Однако сейчас, когда он оказался в кресле премьера, ему нужно найти в себе силы и заявить, что в свое время допустил ошибку, распространяя «мутилова» и периодически неся чушь.
Хотя, было бы с кого спрашивать.
P.S. Ирония судьбы в том, что сейчас многочисленные бизнесы связываются с семьей Никола Пашиняна. И дело в том, что во всём этом есть большая доля правды. Известные фонды и помощник Самвела Алексаняна Арман вам в доказательство.