Գժից մինչև «սրտի դատավոր»՝ մեկ «թավշյա» հեղափոխություն է (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը մասամբ ճիշտ էր, երբ ասում էր, որ դռների տակ վնգստացող դատավորներ կան։ Բայց նա անկեղծ չէր, երբ խոսում էր այդ մասին։
Նախկին իշխանության օրոք վնգստացող դատավորներ կային, բայց կային նաև պարկեշտ և օրինապաշտ դատավորներ։
Երբ Նիկոլը խոսում է վնգստացողների մասին, ուզում է տպավորություն ստեղծել, թե, իբր, ինքը դեմ է այդ ամենին, բայց նա անկեղծ չէ, քանզի իր քայլերը հակառակի մասին են խոսում։ Վարչապետը ոչ թե դեմ է վնգստալու «ինստիտուտին», այլ ուզում է դատական համակարգն ամբողջությամբ լցնել վնգստացողներով։ Ի՛ր դռան տակ վնգստացողներով։
Դատական համակարգը, բնականաբար, դիմադրում է։ Անկախ դատավորները «ոչ» են ասում տոտալիտար հակումներ դրսևորող մեր տնաբույծ ֆյուրերիկին։ Հենց դա էլ հունից հանում է քուն ու դադար չունեցող Նիկոլին։
Ուշագրավն այն է, որ ովքեր վնգստացել են նախկին իշխանությունների դռների տակ, հիմա նույնն են անում, բայց արդեն նիկոլենց համար։ Գործող իշխանություններին դա դուր է գալիս։
Արմեն Դանիելյան, Արտուշ Գաբրիելյան, Աննա Դանիբեկյան, Նելլի Բաղդասարյան, Վաչե Մարգարյան՝ գաղտնալսումից հայտնի «Հրաչը»։ Սրանք բոլորը կատարում էին նախկին իշխանությունների պատվերները։ Ճակատագրի հեգնանք այն է, որ նախկինում սրանք արժանանում էին նիկոլենց սուր քննադատությանը, իսկ հիմա դարձել են նրանց «սրտի դատավորները»։
Բերենք կոնկրետ օրինակ։ Դատավոր աշխատող Աննա Դանիբեկյանին հարցեր տալու պահը նկարահանած Սարգիս Օհանջանյանին կալանավորելու քննիչի միջնորդությունը բավարարած Նելլի Բաղդասարյանին Նիկոլ Փաշինյանի ներկայիս ջերմեռանդ պաշտպանները՝ տխրահռչակ փաստաբան Տիգրան Եգորյանի ու նրա կնոջ գլխավորությամբ, համարում էին ոչ ադեկվատ ու հոգեկան խնդիրներ ունեցող։
Տիգրան Եգորյանը և նրա կինը՝ ոչ պակաս տխրահռչակ փաստաբան Լուսինե Հակոբյանը, հայտնի պառկող Վարդգես Գասպարիին պաշտպանելիս 2016թ. ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացնում Նելլի Բաղդասարյանին։
Փաստաբան Լուսինեն այն օրերին կասկածներ էր հայտնում Նելլի Բաղդասարյանի հոգեկան առողջության վերաբերյալ՝ նշելով, որ նա հակասական, փոփոխական, անհավասարակշիռ, կոնֆլիկտային, նյարդային և հիստերիկ գնահատվող տարբեր դրսևորումներ ունեցող մարդ է։
Հիմա՝ «թավշյա» քայլերթից հետո, Նիկոլենք ու Եգորյանների կոնյունկտուրային ընտանիքը, բնականաբար, հիացած են Նելլիով ու նրան համարում են իրենց «սրտի դատավորը»՝ ուրախանալով երիտասարդի կալանքի որոշումով և մոռանալով, որ ժամանակին նույն այդ դատավորին գիժ էին համարում։
Ահա այս, իրենց իսկ բնորոշմամբ, գժերի ու վնգստացողների վրա պետք է հիմնված լինի Նիկոլ Փաշինյանի պատկերացրած դատական իշխանությունը։ Ասել է թե՝ վեթթինգը վերաբերում էր պարկեշտներին, օրինապահներին ու անկախներին։

От полоумной до «судьи их сердца» – одна «бархатная» революция
Никол Пашинян был отчасти прав, когда говорил, что есть скулящие под дверями судьи. Однако, говоря об этом, он не был искренен.
При предыдущих властях скулящие судьи были, но были также порядочные и законопослушные судьи.
Когда Никол говорит о скулящих, он хочет произвести впечатление, мол, он против всего этого, но он не искренен, так как его шаги свидетельствуют об обратном. Премьер не столько против «института» скулежа, сколько хочет полностью наполнить судебную систему скулящими. Скулящими под его дверью.
Естественно, судебная система сопротивляется. Независимые судьи говорят проявляющему тоталитарные замашки нашему доморощенному фюрерику «нет». Именно это и выводит из себя не ведающего сна Никола.
Примечательно то, скулившие под дверями предыдущих властей делают то же самое и сейчас, но уже для николовцев. Действующим властям это по душе.
Армен Даниелян, Артуш Габриелян, Анна Данибекян, Нелли Багдасарян, Ваче Маргарян (известный из прослушки «Грач»). Они все выполняли заказы предыдущих властей. Ирония судьбы в том, что в прошлом они удостаивались резкой критики николовцев, а сейчас стали «судьями их сердца»
Приведем конкретный пример. Судью Нелли Багдасарян, удовлетворившую ходатайство следователя об аресте Саркиса Оганджаняна, снявшего на камеру расспрос работающей судьей Анны Данибекян, теперешние ярые защитники Никола Пашиняна во главе с печально известным адвокатом Тиграном Егоряном и его супругой считали в свое время неадекватной и имеющей проблемы с психикой.
Тигран Егорян и его жена – не менее печально известный адвокат Лусине Акопян, защищая известного любителя полежать Вардгеса Гаспари, представила в 2016-ом ходатайство о самоотводе судьи Нелли Багдасарян.
Адвокат Лусине в те дни выражала сомнения по части психического здоровья Нелли Багдасарян, отмечая, что она имеет различные проявления, оцениваемые как противоречивые, переменчивые, неуравновешенные, конфликтные, нервные и истеричные.
Теперь, после «бархатного» шествия, николовцы и конъюнктурная семья Егорянов, естественно, в восторге от Нелли и считают ее «судьей своего сердца», радуясь решению об аресте молодых парней и забывая, что в свое время считали ту же судью полоумной.
Именно на этих, согласно их же характеристике, полоумных и скулящих должна основываться представляемая Николом Пашиняном судебная власть. То веттинг касался добропорядочных, законопослушных и независимых судей.