Հայաստանն ունի նոր կառավարություն
Ամառային արձակուրդների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը գաղտնի զեկույց հրապարակեց ու հայտարարեց, որ համաձայն այդ զեկույցի՝ մեր պետական ինստիտուտները ձախողված են, և ինքը համաձայն է այդ գնահատականի հետ։
Փաշինյանը ձախողված է համարում պետական ինստիտուտները, քանզի դա նրան հնարավորություն է տալիս խուսափել պատասխանատվությունից և դրական արդյունքներ չապահովելը հիմնավորել՝ «Վատ ժառանգություն եմ ստացել» բանաձևն օգտագործելով։
Իրականությունն այն է, որ ձախողված են ոչ թե մեր պետական ինստիտուտները, այլ «թավշյա» կառավարությունը և հատկապես դրա ոչ բռնի ու ժողովրդական ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
Երեկ այդ ձախողվածությունը շատ առարկայական դարձավ։ Պարզվեց, որ մեր երկրի վարչապետը չի կարողանում որոշում կայացնել։ Ավելի ճիշտ՝ սկզբում ձգում է որոշումը, հետո՝ կայացնում, ապա՝ «զադնի» դնում, այնուհետև մեղքը բարդում սրա ու նրա վրա, վերջում՝ կրկին որոշում չի կայացնում։
Խոսքն Ամուլսարի հետ կապված հարցի մասին է։
Երեկ սարսափելի տեսարան է ներկայացվել մեր հանրությանն ու ամբողջ աշխարհին։ Սեփական դիլետանտությունը, պոպուլիզմը և անկարողությունը Փաշինյանը մատուցեց՝ 2 ժամից ավելի հանքի թեման քննարկելով լիբանանյան «ELARD» ընկերության հետ։
Այդ քննարկումից հետո Փաշինյանը որոշում չկայացնելու և պատասխանատվությունից խուսափելու հնարավորություն գտավ՝ հայտարարելով, որ նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել։ Ու ոչ մի «Մուդիս» իր վարկանշային բաշխումներով չի փրկի մեր երկրի ներդրումային իմիջն ու տնտեսությունն ընդհանրապես։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ուր ենք հասել, որ փորձագիտական խմբի հետ մեր երկրի ղեկավարը մարազմատիկ ու նեղ մասնագիտական տեսակոնֆերանս է կազմակերպում։ Ընդ որում՝ ժամերով։ Քննարկում է մի հարց, որից գաղափար չունի, և որը դարձել է մաքուր քաղաքական, այլ ոչ թե բնապահպանական։ Այսինքն՝ լիբանանյան փորձագիտական խմբին Նիկոլ Փաշինյանը, իր անճարակության ու ոչ կոմպետենտության պատճառով, դարձրել է ներքաղաքական գործընթացների մասնակից և ուղղորդող։
Երեկվանից, փաստորեն, ՀՀ–ն կառավարում էր «ELARD»–ը։ Այդ կազմակերպության փորձագետների խոսքին այնպիսի կշիռ է տվել Փաշինյանն ու այնպիսի «բորշ» է եփել մինչ այդ, որ լիբանանյան այդ կառույցը դարձել է իշխանություն։ «ELARD»–ը դարձել է նախաքննական մարմին, դատախազություն, բնապահպանական վերադաս մարմին։ Մի խոսքով, ամեն ինչ։ Փաշինյանի թեթև ձեռքով և անճարակության հետևանքով։
Մենք, կարելի է ասել, նոր կառավարություն ունենք՝ ի դեմս «ELARD»–ի։ Ունենք նաև խեղկատակություն՝ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան հաշվետվությունների և այլնի տեսքով։ Ողբերգությունն այն է, որ կառավարությունում որոշումները այս ձևով են կայացվում, ավելի ճիշտ՝ որոշումներ չեն կայացվում։ Փաշինյանը կանգնեցրել է պետական մեքենան ու միացրել Ֆեյսբուքը։ Սա շատ վտանգավոր էքսպերիմենտ է։
Կիսապատերազմական վիճակում գտնվող մեր երկիրը չունի այնքան ռեսուրս այսպիսի խեղկատակություն պահելու համար։ Սա չի կարող երկար ձգվել։ Փոփոխությունը կա՛մ կլինի Հայաստանի ներսից, կա՛մ մենք կունենանք վատագույն սցենար՝ ռազմական գործողությունների տեսքով։
Հ.Գ.։ «ELARD»–ին պետբյուջեից 400 հազար դոլարի չափ գումար է հատկացվել։ Այդ կազմակերպությունը պետք է վերջնական ու հստակ փորձագիտական գնահատական հնչեցներ ստացած գումարի դիմաց։
Մի քանի օր առաջ Փաշինյանը ՖԲ «լայվով» հիմնավորում էր, որ ամեն ինչ «ՕԿ» է, և կարելի է հանքը շահագործել, քանզի «ELARD»–ը կանաչ լույս է վառել։
Հիմա պարզվում է՝ նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել։ Փաստորեն, եթե Ջերմուկի հույ–բույը չլիներ, այդ նոր հանգամանքներն ի հայտ չէին գա, ու վարչապետը «կռուտիտ» չէր լինի։
«ELARD»–ում հասկացել են, որ քաղաքական հարց է դարձել հանքը, և ձեռքերը լվանում են։ Վարչապետն էլ մարդ է ման գալիս, որ պատասխանատվությունը դնի նրա վրա։
Հարց է առաջանում՝ բա եթե փորձագիտական գնահատականով հստակ «այո» կամ «ոչ» չկա, բա 400 հազար դոլար ինչո՞ւ եք ծախսել։ Արդյոք դա պետական միջոցների վատնում չէ՞։ Ո՞վ է վերականգնելու վնասը։

У Армении новое правительство
В ходе летних каникул Никол Пашинян опубликовал секретный доклад и заявил, что, согласно этому докладу, наши государственные институты провалились и что он согласен с этой оценкой.
Пашинян считает государственные институты провалившимися, так как это дает ему возможность избежать ответственности и обосновать необеспечение позитивных результатов формулой «Получил плохое наследие».
Реальность же в том, что провалились не наши государственные институты, а «бархатное» правительство и в особенности его ненасильственный и народный руководитель Никол Пашинян.
Вчера эта провальность получила весьма предметное проявление. Выяснилось, что премьер нашей страны не может принять решения. Вернее, сначала тянет с решением, затем принимает его, после – идет на попятную, перекладывая вину на того или другого, а в конце – опять не принимает решения.
Речь о связанном с Амулсаром вопросе.
Накануне нашему обществу и всему миру была представлена ужасающая картина. Пашинян продемонстрировал собственные дилетантизм, популизм и недееспособность, более 2 часов обсуждая с представителями ливанской компании «Elard» тему рудника.
После этого совещания Пашинян нашел вариант ухода от ответственности и принятия решения, заявив, что выявлен ряд новых обстоятельств. И спасти после этого инвестиционный имидж нашего государства и его экономику в целом не в состоянии ни один «Moody’s» со своими кредитными рейтингами.
Представляете, до чего мы докатились, раз руководитель нашего государства организует маразматичную и узкоспециальную видеоконференцию с участием экспертной группы? Причем длится это часы. Обсуждает же он вопрос, о котором не имеет никакого представления и который стал чисто политическим, а не экологическим. То есть Никол Пашинян, из-за своей бездарности и некомпетентности, сделал ливанскую экспертную группу участницей и направляющей внутриполитические процессы в Армении.
Фактически, со вчерашнего дня РА управляется компанией «Elard». Пашинян отвел словам экспертов компании такое значение и успел заварить до этого такую кашу, что эта ливанская структура стала нашей властью. «Elard» стала органом предварительного следствия, прокуратурой, вышестоящим экологическим органом. Словом, всем. С подачи и вследствие бездарности Пашиняна.
Можно сказать, что мы имеем новое правительство в лице «Elard». Имеем также клоунаду в виде отчетов Пашиняна в «Фейсбук» и многого другого. Трагедия в том, что решения в правительстве принимаются в данной форме, вернее – решения не принимаются. Пашинян остановил государственную машину и включил «Фейсбук». Это – очень опасный эксперимент.
Находящаяся в полувоенном положении наша страна не имеет столько ресурсов, чтобы содержать эту клоунаду. Долго литься так не может. Изменения будут либо изнутри Армении, либо мы получим опасный сценарий в виде военных действий.
P.S. Компании «Elard» из госбюджета было выделено 400 тыс. долларов. В обмен на эту сумму данная организация должна была озвучить окончательную и четкую экспертную оценку.
Несколько дней назад Пашинян заявил в прямом эфире в «Фейсбук», что все – «ОК», и рудник можно эксплуатировать, так как «Elard» дала зеленый свет.
Сейчас выясняется, что появился ряд новых обстоятельств. Фактически, не будь шумихи в Джермуке, эти обстоятельства не появились бы, и премьер не пытался бы выкрутиться.
В «Elard» поняли, что вопрос рудника стал политическим, и умыли руки. Премьер же ищет тех, на кого можно было бы перевалить ответственность.
Возникает вопрос: если в экспертной оценке нет четкого «нет» или «да», на что тогда были потрачены 400 тыс. долларов? Что это, если не растрата государственных средств? Кто возместит понесенные убытки?