Արցախը կփրկի միասնությունը
«Յուրաքանչյուր երկիր, յուրաքանչյուր ազգ ունի իր սրբազան հենարանները: Երբ ժողովրդի պատմությունը երջանիկ ընթացք է ունենում' այն դառնում է մշակութային և քաղաքական կյանքի կենտրոնը: Երբ ճակատագիրը հետապնդում է ազգին' այն հանդիսանում է ազգային կյանքի պատվար, հույսի կղզի, վերածննդի գրավական: Հայ ժողովրդի համար հենց վերջինիս դերն է խաղացել և շարունակում է խաղալ լեռնային շրջանը' Ղարաբաղը»։
Սերգեյ Գորոդեցկի, 1919թ.
Դեռ հեռավոր 1919թ.-ին Գորոդեցկու կողմից հնչեցված այս բառերը չեն կորցրել իրենց արդիականությունը և կարևորությունը նաև այսօր: Պատմությունը մարդկության հիշողությունն է, ժողովրդի հոգևոր սեփականությունը: Անհնար է այն նորից գրել, անհիմն ենթադրություններ անել, «սարքել»:  Պատմությունը նաև մեր կենսագրությունն է: Անհնար է հարստացնել սեփական պատմությունն ու մշակույթը' հարևանի հոգևոր և նյութական արժեքների յուրացման  միջոցով:
Արցախը միշտ եղել է Հայաստանի պատմական մասը:  Դրա ապացույցն են քարերին  փորագրված գրերը, խաչքարերը, մենաստանները և գերեզմանները, բնակավայրերում եղած գմբեթները, խաղողի այգիները։ Այս ամենը բացահայտում է մեր ժողովրդի' այս հողն իր աշխատանքով ազնվացրած քարտաշի, մարտիկի, նկարչի և բանաստեղծի դիմագծերն ու բնավորությունը: Արցախի տարածքում գտնվում են հայկական արվեստի բազմաթիվ հինավուրց հուշարձաններ: Այստեղ են նաև Արցախի ամենահինավուրց հելլենիստական քաղաքներից մեկի' Տիգրանակերտի ավերակները, որը կառուցվել էր մ.թ.ա. 80թթ.-ին մեծն հայ թագավոր Տիգրանի կողմից, և Ամասիայի մենաստանը, ուր մեծն Մեսրոպ Մաշտոցը 5-րդ դարում հիմնեց առաջին հայկական դպրոցը և Գանձասար տաճարը' հիրավի «Սարերի գանձը» և այլն: Արցախյան հողի ամեն մի մասնիկը հագեցած է հայոց ոգով, հազարամյակների ընթացքում մենք հասցրել ենք բավականաչափ «հետքեր թողնել», որպեսզի այսօր արցախյան մշակութային արժեքների' հայ ժողովրդին պատկանելու վերաբերյալ ոչ մի կասկած չառաջանա: Ըստ 1987թ. տվյալների'  ԼՂՀ 4400 կմ2 տարածքում գրանցված էր հայ մշակույթի ավելի քան 1600 հուշարձան, որոնց թվում 60 հինավուրց մենաստան և ավելի քան 500 եկեղեցի. փաստացի, այդ ամբողջ լեռնային կղզին իրենից ներկայացնում է բացառիկ տարածաշրջան' մարդկության մշակույթի անգին հուշարձան:
Սակայն, արդյո՞ք բարբարոսներին պետք է մշակույթ: Նրանք ի՞նչ են անելու դրա հետ: 11-12դդ. մոնղոլական տափաստանից եկած և Կովկասի տարածքում բնակություն հաստատած թուրք ցեղերը չկարողացան ազատվել հոտային-պրիմիտիվ աշխարհայացքից: Քոչվորի հոգեբանությունն ի սկզբանե հակասում է մշակույթ հասկացությանը: Քոչվորները չունեն հայրենիք, հող, կապվածություն, սրբություն: Միգուցե նրանք հենց այդ պատճառով են այդպես հեշտությամբ վերացնում մեկ այլ ազգի մշակութային և պատմական հուշարձանները:
Այսօր, ինչպես և 20 տարի առաջ, Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականության և հռետորության մեջ ոչինչ չի փոխվել' ինչը հաստատվել է այդ երկրի կառավարական բարձրաստիճան չինովնիկների բազմաթիվ հրապարակային հայտարարություններով: Հասկանալի է, որ ընդհարումը խաղաղ լուծման ենթակա չէ: Հակամարտող կողմերի համատեղ խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ է, որ հաղթանակի պատմական արդարությունը: Իսկ պատմությունը ստեղծում են մարդիկ, ավելի հստակ' քաղաքական գործիչները: Ժամանակակից համաշխարհային համայնքը թքած ունի արցախյան խնդիրների վրա: Ի՞նչ մշակութային արժեքների մասին է խոսքը, երբ օդում տարածված է նավթի և նավթադոլարների հոտը: Այս ամենում նկատվում է ինչ-որ սատանայական անարդարություն: Հայերն ի՞նչ կարող են հակադրել աշխարհի տերություններից շատերի կողմից վարվող ցինիկ քաղաքականությանը: Միայն մեր միասնականությունը, քանզի դրանում է մեր ուժը, հաջողության գրավականը, փրկությունը և բարգավաճումը: Բազմաթիվ ժողովուրդներ կործանվեցին ցիրուցան լինելու, քայլերի հստակ ծրագիր չունենալու և միմյանց թիկունք չլինելու հետևանքով: Մեր նպատակը միասնականությունն է, որը նաև այդ նպատակին հասնելու միջոցն է: Ահա թե որն է իմաստը, ահա թե ինչին է անհրաժեշտ ձգտել, մնացած ամեն ինչ կամայական է' այն  կգա ինքն իրեն:

Арцах спасет единство
«У каждой страны, у каждой нации есть свои заветные твердыни. Когда история народа складывается счастливо, они становятся центром культурной и политической жизни. Когда судьба преследует нацию, они бывают оплотом национальной жизни, островом надежд, залогом возрождения. Именно последнюю роль играла и играет для армянского народа горная область Карабах».
Сергей Городецкий
Данные слова, сказанные Городецким еще в далеком 1919 году, не потеряли своей актуальности и сегодня. История - память человечества, духовная собственность народа. Ее невозможно переписать, сделать беспочвенные предположения, «подтасовать». Кроме того, история это и наша биография. Невозможно обогатить собственную историю и культуру присвоением духовных и материальных ценностей соседа.
Арцах всегда был исторической частью Армении. Доказательством этому являются высеченные на камнях армянские письмена, хачкары, монастыри, кладбища и виноградные сады. Всё это раскрывает черты и характер облагородившего своим созиданием эту землю армянского народа. На территории Арцаха находятся многочисленные древние памятники армянского культуры: здесь руины одного из древнейших эллинистических городов Армении - Тигранакерта, построенного в 80гг. до н. э. армянским царем Тиграном Великим, здесь монастырь Амарас, где в 5в. Месроп Маштоц основал первую армянскую школу, здесь же храм Гандзасар - «гора сокровищ» и многое другое. Каждая частица арцахской земли проникнута армянским духом. В течение тысячелетий мы успели оставить достаточно следов, чтобы сегодня не возникло ни единого сомнения о принадлежности культурных ценностей Арцаха армянскому народу. Согласно данным 1987г., на территории бывшей НКАО (4400 км2) было зарегистрировано более чем 1600 памятников армянской культуры, в числе которых 60 древних монастырей и более чем 500 церквей. Фактически, весь этот «горный остров» представляет собой исключительный регион - бесценный памятник всемирной культуры.
Однако, нужна ли культура варварам?  Что они будут с ней делать? Пришедшие в 11-12вв.  с монгольских степей и обосновавшиеся на территории Кавказа  тюркские племена не смогли освободиться от примитивно-племенного мировоззрения. Психология кочевника изначально противоречит понятию культуры. У кочевников нет родины, родной земли, привязанностей, святости. Может быть, именно поэтому они с лёгкостью уничтожают культуру и исторические памятники другого народа.
Сегодня, как и 20 лет назад, в антиармянской риторике и политике Азербайджана ничего не изменилось, что подтвердилось многочисленными  публичными заявлениями высокопоставленных государственных чиновников этой страны. Понятно, что конфликт не подлежит мирному урегулированию. Для мирного сосуществования противоборствующих сторон необходимо, чтобы восторжествовала историческая справедливость. А историю творят люди, точнее политические деятели. Современному мировому сообществу наплевать на проблемы Арцаха. О каких культурных ценностях может идти речь, если в воздухе пахнет нефтью и нефтедолларами? Во всём этом eсть какая-то чертовская несправедливость. Что могут противопоставить армяне циничной политике, проводимой многими державами мира?  Только наше единство, ибо в нём наша сила, залог успеха, спасение и процветание. Многие народы исчезли из-за того, что не были сплочены, не имели ясного видения, и не были опорой друг другу. Наша цель - единство, которое  является также средством на пути достижения этой цели. Вот в чём смысл, к этому нужно стремиться, всё остальное производно от этого - оно придёт само.