Արդյոք ի շրջանս յո՞ւր
2002թ․ լուծարվեցին ՀՀ Ներքին գործերի և Ազգային անվտանգության նախարարությունները՝ դառնալով ՀՀ նախագահին կից ծառայություններ, զերծ մնալով որևէ, թեկուզ ձևական (նկատի ունեմ՝ խորհրդարանական) վերահսկողությունից։ Այս փոփոխությունները ցույց էին տալիս, որ ՀՀ նախագահը չէր վստահում նույնիսկ իր իսկ կողմից նշանակված նախարարներին, առավել ևս՝ արտաքուստ իրեն «հպատակ» կուսակցություններին։ Եվ այդ ժամանակից ի վեր Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայությունները իրականացնում էին ոչ թե օրենքով նախատեսված գործողություններ, այլ կատարում էին նախագահի հրահանգները, լինելով նրա անձնական գվարդիայի երկու ստորաբաժանումներ։
Սահմանադրական փոփոխություններից հետո այդ նույն ծառայությունները դարձան վարչապետի անձնական գվարդիաները։ Հույսեր կային, որ հեղափոխությունից, առավել ևս՝ ընտրություններից հետո նոր կառավարության կառուցվածքում նորից կվերականգնվեն վերոնշյալ երկու նախարարությունները։ ․․․Բայց՝ ոչ, լուծարվում և միավորվում են տարբեր նախարարություններ, հանրությունը բուռն քննարկում է դրանց նպատակահարմարությունը, բայց ոչ մի խոսք Ոստիկանության և ԱԱԾ-ի մասին։
Ընտրությունների արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանն ունի ավելի քան 70%-անոց մեծամասնություն և «կառուցողական» ընդդիմություն։ Արդյոք իր նախորդների նման նա նույնպե՞ս չի վստահում յուրայիններին․․․

Неужели на круги своя?
В 2002 году были упразднены министерства внутренних дел и национальной безопасности, которые стали действующими при президенте РА службами и лишились какой-либо, пусть даже формальной подконтрольности (имею в виду со стороны парламента). Эти изменения показывали, что президент РА не доверял даже назначенным им самим министрам, тем более внешне подвластным ему партиям. И с того времени Полиция и Служба национальной безопасности осуществляли не предусмотренные законом функции, а выполняли распоряжения президента, будучи двумя подразделениями его личной гвардии.
После конституционных изменений эти службы стали личными гвардиями премьера. Была надежда, что после революции и тем более выборов в структуре нового правительства эти два министерства снова будут восстановлены… Но нет, упраздняются и объединяются различные министерства, общество активно обсуждает их целесообразность, но ни слова о Полиции и СНБ.
В результате выборов у Никола Пашиняна более чем 70-процентное большинство и «конструктивная» оппозиция. Неужели он тоже, подобно предшественникам, не доверяет своим?