Գ. Լենմարկեր. «Հակամարտության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումը հնարավոր կարող է դառնալ այս գարնանը»
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերը մարտ ամսվա սկզբին կայցելի տարածաշրջան։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ Գ. Լենմարկերն ասել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի շրջանակներում մի շարք հանդիպումներ կունենա ադրբեջանցի խորհրդարանականների հետ, և, ի թիվս այլ հարցերի, կքննարկի նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացը։
Իսկ մեկնաբանելով այսօր կայանալիք եռակողմ հանդիպումը՝ Լենմարկերն ասել է.
«Հուսով եմ, որ կողմերը բանակցությունների ավարտին են գտնվում։ Համաձայնագրի ստորագրման համար ավելի շատ հանդիպումներ են պահանջվելու, և դա տեղի կունենա ոչ այսօր։ Բայց այսօր մենք նկատում ենք, որ կողմերն ավելի են մոտենում, և հակամարտության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումը հնարավոր կարող է դառնալ այս գարնանը»։

Горан Ленмаркер: «Заключение соглашения по конфликту может стать возможным этой весной».
В начале марта специальный представитель ПА ОБСЕ по конфликтам в Грузии и Нагорному Карабаху Горан Ленмаркер посетит регион.
По сообщению азербайджанских СМИ, Г. Ленмаркер сказал, что в рамках зимней сессии ПА ОБСЕ состоится ряд встреч  с парламентариями Азербайджана и в числе других вопросов будет обсужден также вопроса урегулирования Карабахского конфликта.
Комментируя сегодняшнюю встречу президентов Азербайджана и Армении в Сочи, Ленмаркер сказал:
«Я надеюсь, что стороны находятся в конце переговоров. Для подписания соглашения потребуется больше встреч, и это произойдет не сегодня. Но сегодня мы можем наблюдать, что стороны становятся ближе, и заключение соглашения по конфликту может стать возможным этой весной».