Հարցազրույց «Նոր Ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանի հետ
-Քաղաքական տարին երկու մասից էր բաղկացած՝ մինչև սեպտեմբեր և սեպտեմբերից հետո։ Մինչև սեպտեմբերը՝ շարունակությունն էր նախկին տարիների, իսկ սեպտեմբերից, իմ կարծիքով, համաշխարհային գործընթացներ նաև սկսեցին, ինչը տարբեր ձևերով արտահյտվեց, տարբեր տեսքով և որի արդյունքները երևաց։ Կարծում եմ, որ սեպտեմբերից հետո Հայաստանում սկսվել է մի գործընթաց, որը  կամ կբերի փոփոխությունների, բարեփոխումների (ես հավատացած եմ, որ դրան կբերի), կամ, ցավոք սրտի, Հայաստանն էլ ավելի կխրվի ճահճի մեջ։
-Իսկ ինչպե՞ս եք գնահտում Արամ Մանուկյանի այն ասածը, թե հերթական նախագահական ընտրությունների մասին մոռացեք, որ լինելու են արտահերթ ընտրություններ։
-Ես զուտ քաղաքական տեսակետից կարող եմ պատասխանել, որովհետ անպայման արտահերթ նախագահական ընտրությունները բոլորի ցնակությունն է, բայց կլինի՞, թե՞ ոչ՝ դժվար է ասել։ Ես կարող եմ ասել, որ բոլոր օբյեկտիվ պայմանները, որպեսզի լինեն արտահերթ ընտրություններ՝ կան։ Դրան պետք է գումարվեն սուբյեկտիվ պայմանները։ Սուբյեկտիվ պայմանները կամաց-կամաց սկսում են ի հայտ գալ։
-Մինչև նախագահականը՝ դեռ սպավում են խորհրդարանական ընտրություններ։ Ի՞նչ վերադասվորումներ եք կանխատեսում։ Արդյոք հիմնական խաղացողների մեջ փոփոխություններ կլինե՞ն, նոր խաղացողներ ի հայտ կգա՞ն, թե՞ ոչ։ Ինչպիսի՞ վերադասվորումներ կլինեն։
-Դժվարանում եմ ասել, որվհետև դեռ շուտ է և անիմաստ խոսակցություն կլինի։ Դրան պետք է անդրադառնալ փետրվարից հետո։ Մինչև փետրվար գործընթացներ կլինեն, և ես կարծում եմ, այդ ժամանակ նոր կսկսվի գործընթացները։
-Ի՞նչ գործընթացներ։
-Քաղաքական տեղաշարժեր, որոնք իրենց մեջ անպայմանորեն  կներառեն կադրային տեղաշարժեր։ Ժողովուրդը մի լավ խոսք ունի՝ ասում է  տարին փակենք, տեսնենք, թե ո՞վ է ողջ, ո՞վ մահացած, նոր դրանից հետո կերևա, թե ով ում հետ կարող է ընկերանալ, կամ չի կարող ընկերանալ։

-Как Вы охарактеризуете уходящий политический год?
-Политический год состоял из двух частей: до сентября и после. До сентября было продолжение предыдущих лет, а после сентября, на мой взгляд, начались и мировые процессы, что проявилось различным образом и результаты чего мы видим. Думаю, что после сентября в Армении начался процесс, который либо приведет к переменам, реформам (я верю, что приведет к этому), либо, к сожалению, Армения еще больше увязнет в болоте.
-А как Вы оцениваете заявление Арама Манукяна о том, что нужно забыть об очередных президентских выборах, поскольку будут внеочередные?
-Я могу ответить с сугубо политической точки зрения, поскольку, безусловно, внеочередные президентские выборы являются желанием всех, но сложно сказать, будут ли они. Я могу сказать, что для внеочередных выборов есть все объективные условия. К этому нужно прибавить субъективные условия, которые потихоньку начинают проявляться.
-До президентcких нас ждут еще и парламентские выборы. Какие новые конфигурации Вы прогнозируете? Неужели среди основных игроков будут перемены? Появятся новые игроки?
-Затрудняюсь ответить, поскольку еще рано и это будет бессмысленным разговором. Этот вопрос нужно рассматривать после февраля. До февраля процессов не будет. Думаю, что только в это время они начнутся.
-Какие процессы?
-Политические сдвиги, которые обязательно будут включать в себя кадровые сдвиги. Как говорят в народе, год закроем, посмотрим, кто жив, кто умер, лишь потом будет видно, кто с кем может подружиться.