Հարցազրույց «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի անդամ
-«Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի օրեր առաջ տարածած հայտարարության մեջ նշվում էր, թե իշխանությունները կյանքի են կոչելու այն, ինչ մտադրված էին անել հենց սկզբից։ Ձեր հետագա գործողությունները որո՞նք են լինելու:
-Մենք ավելի շուտ նշել էինք, որ իրենք խոսք տալով հանրությանը և հայտարարելով, թե «Լեզվի մասին» օրենքը փաթեթից դուրս է գալիս' փաստորեն մտցրել են մի նոր փաթեթ, որտեղ կա և՛ «Լեզվի մասին» օրենքը, և՛ «Հանրակրթության մասին» օրենքը: Մեր դիմադրության ձևերը մոտավորապես հայտնի են. դա լինելու է քաղաքացիական բողոքի, անհնազանդության ձևով: Չորեքշաբթի, երբ ժողով էր,  մենք նայում էինք տարբեր օրենսդրական  ակտեր, և տեսանք, թե ինչ աղաղակող դիսոնանս է մտցնում ամբողջ իրավական համակարգի մեջ: Այստեղ ոչ միայն «Լեզվի մասին» կամ «Հանրակրթության մասին» օրենքներն են, այլև խայտառակ տարաձայնություններ կան արդեն «Կրթության մասին» օրենքի հետ: Այսինքն, ամբողջ երկրի իրավակարգը հարցականի տակ է դրվում, և նվաստացվում է 11 օտարալեզու դպրոցների բացումով: Իհարկե, մեր պայքարը լինելու է բոլոր ճակատներով, այդ թվում նաև իրավական: Տարաձայնությունները և հակասություններն այնքան շատ են, որ շատ հնարավորություններ են բացվում:
-Այսինքն, դատարա՞ն եք դիմելու:
-Այո՛:
-Ընդունումից հետո՞:
-Ընդունման պահին մենք աշխատելու ենք ամեն մի պատգամավորի հետ, որպեսզի դեմ քվեարկի: Ընդլայնելով մեր շարժումը, մենք կանենք ամեն բան, որպեսզի այդ դպրոցները չբացվեն, քանի որ դպրոց բացելը երկուսից երեք տարի է տևում, ամենակարճ ժամկետում նույնիսկ: Մենք կանենք ամեն բան, որպեսզի այդ 2-3 տարում այդ 11-ից որևէ մի դպրոց չհաջողվի բացել: Դա կարող է լինել պրոպագանդա, կարող է լինել դատական գործընթաց, քաղաքացիական ակցիաներ, այդ թվում նաև քաղաքացիական անհնազանդություն, կարող է լինել անհատական աշխատանք այդ դպրոցների բացման ակունքներում կանգնած գործիչների և պետությունների հետ: Լինելու է շատ լայնածավալ աշխատանք: Սա ամենևին չի նշանակում, թե մենք համակերպվելու ենք, որ այդ օրենքն ընդունվի: Ուզում եմ ասել, որ այդ 6 ամսվա կոշմարը, Արմեն Աշոտյանի բառն եմ կրկնում, ոչ թե վերջն է, այլ կուլմինացիան դեռ առջևում է: Մենք ամեն բան կանենք, որ իշխանությունը և բիզնեսային ու օտարերկրա շրջանակները, որոնք իրենց ներդրումն են անում այս ամենի մեջ, հասկանան, որ մեր հանրությունը չի համակերպվի:
-Փաստը ցույց է տալիս, որ այդուհանդերձ' իշխանություններն ինչ ցանկանում են, անում են, և իրենց նպատակին հասնում են: Եթե ենթադրենք, որ ձեր ջանքերը զուր կանցնեն, այդ դեպքում ի՞նչ եք անելու:
-Հուսահատվելու և երկրից հեռանալու հեռանկարը ես թողնում եմ հակառակ կողմին: Անձամբ ինձ համար դա արդեն փակված էջ է, ես այստեղ եմ արժանապատվորեն ապրելու համար: Ում համար հայկական պետության շրջանակները նեղ են, և 21-րդ դարում իրենց համար անհասկանալի է ազգային պետություն ունենալը, իրենք կարող են հեռանալ: Պայքարը լինելու է մինչև վերջ, սա ոչ թե միայն օտարալեզու դպրոցների դեմ, այլև ազգային ազատ պետություն ունենալու համար պայքար է, և հասարակությունը հզորանում է. հասարակությունն այն չէ, ինչ 3 կամ 5 տարի առաջ էր: Ես համոզված եմ, որ ազատ, անկախ և միացյալ հայրենիք կերտելու գործընթացի ելակետային, կարևոր պահերից մեկն ենք ապրում: Ես շատ լավատես եմ, իսկ իրենց հոռետես լինելը ցույց են տալիս իրենց քայլերը, երբ իրենց խոստումներից էլ են հետ կանգնում 20 օրվա ընթացքում: Սա նշանակում է, որ խուճապի ոչ թե մենք ենք մատնվում, այլ հակառակ կողմը: Թող իրենք մտածեն իրենց պահվածքի մասին:
-Հնարավո՞ր է, որ թե՛ այս շարժումը, թե՛ նմանատիպ մյուս շարժումները հետագայում վերածվեն ինչ-որ մի քաղաքական ուժի, միավորվեն մեկ շարժման մեջ:
-Ես սա որպես այդպիսի հնարավորություն չեմ ընկալում, բայց կարծում եմ, որ մեր տիպի բոլոր ուժերը, որոնք կիսում են մի քանի սկզբունքներ (օրինակ «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» շարժումը շատ մոտ է իր կառուցվածքով, նպատակադրումներով), պետք է ինչ-որ ֆեդերատիվ շփման մեջ գտնվեն: Դա միանշանակ է: Մենք քաղաքականացված ենք այնքանով, որքանով մեր նպատակները քաղաքական են: Ցանկացած օրենքի ընդունումը քաղաքական ակտ է, ցանկացած որոշման դեմ գնալը քաղաքական ակտ է: Բայց մենք կուսակցականացված չենք, դա կարևոր է, որովհետև օրինակ մեր շարժման մեջ կան շատ տարբեր հայացքներով մարդիկ, և մեկ կուսակցության մեջ նրանց միավորվելը այլ խնդիր է: Այն քաղաքական ուժերը, այն շարժումները, որոնք ազատ և մեր անկախ պետականության գաղափարը կդնեն, որոնց նպատակադրումները մոտ են քաղաքացիական շարժումների նպատակներին, այդպիսի կուսակցություններն ավելի մեծ քաղաքացիական աջակցության հնարավորություն կունենան: Դա միանշանակ է: Ինձ համար դժվար է պատկերացնել իմ ծանոթներից որևէ մեկին հանրապետական կուսակցության ակտիվ դիրքերում: Ես այդ կուսակցության անդամ չեմ, բայց իրականում չի կարելի մի ձեռքով պայքարել հանուն քո ազգային հայրենիքը կերտելու, մյուս կողմից ամեն բան անել, որպեսզի դա չիրականանա:
-Այսինքն ընտրություններին միասնակա՞ն չեք մասնակցելու:
-Ո՛չ, միանշանակ ո՛չ: Ավելին ասեմ, մեր նախաձեռնության շատ անդամներ ամեն մեկը կաշխատի այն քաղաքական ուժի օգտին, ում համակրում է, ում անդամակցում է:
-Ձեր շարժումը և նմանատիպ այլ շարժումները որքանո՞վ են արտացոլում Հայաստանում տիրող ներքաղաքական իրավիճակն ու ընդհանրապես ներքին կյանքը: Հայելային արտացոլո՞ւմն են' ըստ Ձեզ:
-Հայելայի՞ն, չգիտեմ... Գուցե դա պարզապես շոյում է մեր հավակնությունները, որ մենք մի քիչ ավելին ենք, քան հայելայինը, այսինքն մենք ինչ-որ չափով ցույց ենք տալիս, թե ինչպես կարելի է աշխատել նաև ապագայում: Դա նոր տեխնոլոգիաների կիրառում է, ես նկատի չունեմ տեխնոլոգիաներ համացանցի իմաստով միայն, այլ առաջին հերթին կառավարման, իրար հետ փոխհարաբերակցության, իրար հարգելու, տարբեր կարծիքների մարդկանց նույն նպատակի շուրջ միավորելու: Կարծում եմ, որ սա գոնե կես քայլ առաջ է, և նույնիսկ քաղաքական կուսակցությունները կարող են օրինակ վերցնել: 19-րդ դարում Միացյալ Նահանգներում Հանրապետական և Դեմոկրատական կուսակցությունները շատ փակ կառույցներ էին, որոնք հավաքվում և տարին մեկ փակ ժողովներում ընդունում էին, թե իրենց թեկնածուներն ովքեր պետք է լինեն: Երրորդ ուժեր կազմավորվեցին, որոնք քննադատում էին այդ պահվածքը, և առաջին անգամ' թեկնածուների ազատ ընտրություններ, և այդ տեխնոլոգիաները դարձան համաամերիկյան: Մենք հուսով ենք, որ այն, ինչ մենք անում ենք, կդառնան համահայկական և կդառնան պահվածքի ստանդարտ:

Интервью с членом инициативной группы «Мы против открытия иноязычных школ» Арменом Ованнисяном
-В распространенном несколько дней назад инициативной группой «Мы против открытия иноязычных школ» заявлении отмечалось, что власти осуществят то, что планировали с самого начала. Каковы будут ваши дальнейшие действия?
-Мы скорее отмечали, что они, пообещав обществу и заявив, что закон «О языке» выходит из пакета, фактически, ввели новый пакет, в котором есть закон «О языке» и закон «Об общем образовании». Способы нашего сопротивления примерно известны: гражданский протест, неповиновение. В среду, когда было собрание, мы смотрели различные законодательные акты и увидели, какой вопиющий диссонанс вводится во всю правовую систему. Здесь проблема не только в законах «О языке» или «Об общем образовании». Позорные разногласия есть уже и в законе «Об образовании». То есть, правопорядок всей страны ставится под вопрос и унижается открытием 11 иноязычных школ. Конечно, наша борьба будет проходить на всех фронтах, в том числе и на правовом. Разногласий и противоречий так много, что открывается много возможностей.
-То есть, вы обратитесь в суд?
-Да.
-После принятия?
-В момент принятия мы будем работать с каждым депутатом, чтобы он проголосовал против. Расширяя наше движение, мы сделаем всё, чтобы эти школы не открылись, поскольку открытие школы даже при самых коротких сроках длится от двух до трех лет. Мы сделаем всё, чтобы в эти 2-3 года не удалось открыть ни одну из этих 11 школ. Это может быть пропаганда, может быть судебный процесс, гражданские акции, в том числе, гражданское неповиновение, может быть индивидуальная работа с деятелями и государствами, стоящими у истоков открытия этих школ. Будет очень широкомасштабная работа. Это вовсе не означает, что мы смиримся с тем, чтобы этот закон был принят. Хочу сказать, что этот кошмар последних шести месяцев, повторяю слово Армена Ашотяна, еще не конец: кульминация впереди. Мы сделаем всё, чтобы власти, бизнес и иностранцы, которые вкладывают свои инвестиции во всё это, поняли, что наше общество не смирится.
-Опыт показывает, что власти делают, что хотят, добиваясь своей цели. Если предположим, что ваши усилия окажутся напрасными, что будете делать?
-Перспективу отчаяться и уехать из страны я оставляю другой стороне. Лично для меня это уже закрытая страница. Я здесь, чтобы жить достойно. Те, для кого рамки армянского государства узкие и кому в 21-м веке непонятно наличие национального государства, могут уезжать. Борьба будет вестись до конца. Это борьба не только против иноязычных школ, но и за то, чтобы иметь свободное национальное государство. Общество усиливается: общество уже не то, что было 3 или 5 лет назад. Я уверен, что мы живем в один из важных моментов процесса созидания свободной, независимой и единой родины. Я достаточно оптимистичен, а о том, что они пессимистичны, свидетельствуют их шаги, когда в течение 20 дней они отходят от своих же ожиданий. Это означает, что панику создаем не мы, а противоположная сторона. Пусть они думают о своем поведении.
-Возможно ли, что данное и другие подобные движения в будущем превратятся в какую-то политическую силу, объединятся в одно движение?
-Я не воспринимаю это в качестве возможности как таковой, но считаю, что все силы нашего типа, которые разделяют несколько принципов (например, движение «Мы хозяева этого города» очень близки нам по своей структуре, постановке целей), должны находиться в каком-то федеративном общении. Это однозначно. Мы политизированы настолько, насколько наши цели носят политический характер. Принятие любого закона является политическим актом, сопротивление любому решению является политическим актом. Но мы не партизированы. Это важно, поскольку, например, в нашем движении есть люди с различными взглядами и объединение их в одной партии является задачей иного рода. Те политические силы, те движения, которые свободны и являются носителями идеи нашей независимой государственности, чьи цели близки к целям гражданских движений, будут иметь возможность получить более широкую гражданскую поддержку. Это однозначно. Мне трудно представить кого-либо из моих знакомых на активных позициях Республиканской партии. Я не являюсь членом этой партии, но, в действительности, нельзя одной рукой бороться во имя созидания твоей родины, а другой рукой делать всё, чтобы это не осуществилось.
-То есть, на выборах не будете участвовать вместе?
-Нет, однозначно, нет. Более того, многие из членов нашей инициативы будут работать на ту политическую силу, которой симпатизируют, членство которой разделяют.
-Насколько ваше движение и подобные ему движения отражают царящую в Армении внутриполитическую ситуацию и внутреннюю жизнь вообще? На Ваш взгляд, это зеркальное отражение?
-Зеркальное? Не знаю... Может быть, это просто льстит нашему самолюбию, что мы немного больше, чем зеркальное отражение, то есть мы в какой-то мере показываем то, как можно работать и в будущем. Это применение новых технологий, я не имею в виду технологии лишь в смысле интернета, а в первую очередь, управления, взаимоотношений, взаимоуважения, объединения людей различных взглядов вокруг одной цели. Думаю, что это, по крайней мере, полшага вперед. Даже политические партии могут взять пример. В 19-м веке в США Республиканская и Демократическая партии были очень закрытыми структурами, которые раз в год собирались и на закрытом собрании избирали своих кандидатов. Появились третьи силы, которые критиковали данное поведение. В результате, выборы кандидатов впервые прошли свободно и эти технологии стали общеамериканскими. Мы надеемся, то, что мы делаем, станет общеармянским и стандартом поведения.