Պարտվածների դաժան ճակատագիրը. restart
ՀԱԿ-ի վերջին հանրահավաքը յուրօրինակ «դեժավյու» էր հիշեցնում։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը փորձում է արդեն ոչ թե երկրորդ, այլ երրորդ անգամ նույն ջուրը մտնել ու չվախենալ թրջվելուց։
Մոտ երկու տարի սպասելով արտաքին դաշտից եկող անբարենպաստ զարգացումների կամ իրենց հետ երկխոսության գնալու Սերժ Սարգսյանի բարեհաճությանը և տեսնելով, որ ո՛չ մեկն է լինում, ո՛չ էլ մյուսը՝ Տեր-Պետրոսյանը ստիպված վերադառնում է ելման կետ և հիշում իր սիրած ավազկապետության թեման, որը «մոռացվել» էր։ Դե, ուրիշ բան չի մնում անելու, պետք է արդեն «կոշտացնել» դիրքորոշումը և «խլել ու բաժանել» թեմայով ժողովրդահաճ ձևակերպումներով հանդես գալ։
Տեր-Պետրոսյանի հոկտեմբերի 15-ի ելույթի մեջ բացակայում էր միայն «Թո՛ղ ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» նախադասությունը, որը կարող էր հակասական  զգացումներ առաջացնել։ Մարդիկ կհիշեին, որ այդ խոսքերից հետո 10 զոհ եղավ, և անհարմար բան կստացվեր։ Դրա համար էլ, երևի, միակ զոհը զոհը լինելու պատրաստակամության մասով կրկնություն չեղավ, բայց կրկնվեց գործարար շրջանակներին սիրաշահելու «տրյուկը», որը հազիվ թե որևէ արդյունք տա. էն «հեղափոխական» օրերին եթե խոշոր փողատերերը չարձագանքեցին ՀՀ առաջին նախագահին, ապա այժմ, երբ Տեր-Պետրոսյանը «Եղիազար Այնթապցու» հույսին է, առավել ևս չեն արձագանքի։
Այս ամենը շատ լավ հասկանում է ՀԱԿ առաջնորդը, բայց «կրկին փորձիր» տարբերակով ձգտում է տեմպը պահել, որը գործնականում անհնար է։
Որքան էլ ՀԱԿ-ից պնդեն, թե իրենք արտահերթ համապետական ընտրությունների են պատրաստվում, իրենք էլ են հասկանում, որ դրան հասնել չեն կարող։ Հիշեցնեմ նաև, որ Տեր-Պետրոսյանը խոստովանել է՝ միայնակ չի կարող իշխանափոխության գնալ, և հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս ընթացքում կոնգրեսականների շարքերը ոչ թե ավելացել, այլ նոսրացել են, ապա ակնհայտ է, որ քաղաքական պայքարը տեղափոխվում է 2012թ.։ Մինչև այդ, ՀԱԿ-ը բազում կերպարանափոխությունների կենթարկվի, և «հի՛-մա՛» գոռացողների շրջանում ակնհայտ հիասթափություն կլինի։ Սա էլ է լավ հասկանում Տեր-Պետրոսյանը, բայց ճար չունի. փողոց է դուրս եկել, ու այնտեղ պետք է մնա մինչև ԱԺ ընտրությունները, որի ժամանակ ՀԱԿ–ի 5 տոկոսից ավելի ակնկալիք ունենալը ռոմանտիզմի ոլորտից է։ Բայց այդ հինգ տոկոսն էլ դեռ պետք է նվաճել, և ուրեմն. «Պայքար, պայքար մինչև հինգ տոկոս»։

Жестокая судьба проигравших: restart
Последний митинг АНК был похож на своеобразное дежавю. Левон Тер-Петросян уже не во второй, а в третий раз пытается войти в ту же реку и при этом не бояться намокнуть.
Около двух лет выжидая неблагоприятных развитий извне или же благосклонности Сержа Саргсяна вступить с ним в диалог и видя, что ни первое, ни второе не выходит, Тер-Петросян вынужденно возвращается к исходной позиции и вспоминает свою любимую тему о «бандократии», которая была «забыта». Ну а ничего другого и не остается делать: уже пора ужесточить позицию и выступить с популистскими формулировками на тему большевистскую тему «отнять и раздать».
В выступлении Тер-Петросяна во время митинга 15-го октября отсутствовало лишь предложение «Пусть не потребуется жертв, кроме меня», которое могло вызвать противоречивые чувства. Люди вспомнили бы, что после этих слов было 10 жертв, и было бы неловко. Наверное, поэтому не было повторений лишь по части готовности быть жертвой, но был повторен «трюк» с подхалимством бизнес-кругам, который вряд ли даст какой-либо результат: если крупные бизнесмены не откликнулись на призывы первого президента РА в те «революционные» дни, то сейчас, когда вся надежда Тер-Петросяна на «Егиазаре Айнтапци», тем более не откликнутся.
Лидер АНК прекрасно понимает всё это, но по принципу «попробуй еще раз» стремится сохранить темп, что на практике невозможно.
Сколько бы в АНК ни утверждали, что они готовятся к внеочередным общегосударственным выборам, они сами понимают, что не могут достичь этого. Напомню также, что Тер-Петросян признался, что не может пойти на смену власти в одиночку и, учитывая то обстоятельство, что в этот период ряды конгрессовцев не пополнились, а поредели, то очевидно, что политическая борьба переходит в 2012г. До этого, АНК подвергнется многочисленным трансформациям и среди тех, кто скандирует «сей-час!», воцарится очевидное разочарование. И это тоже Тер-Петросян прекрасно понимает, но у него нет выхода: вышел на улицу и должен остаться там до парламентских выборов, на которых ожидать более 5% - не что иное, как романтизм. Но и эти 5% еще нужно набрать, а значит: «Борьба, борьба до 5%».