Արա Աբրահամյան. «Մեր մասնակցությունը խորհրդարանական ընտրություններին որակապես նոր իրավիճակ կստեղծի»
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել նորաբաց «Vesti.am» կայքին։
Ստորև ներկայացնում ենք մի հատված հարցազրույցից։
...
-Վերջին ամիսներին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքը նոր հուն է ստացել՝ հաշվի առնելով Ձեր հայտարարությունները առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ցանկության մասին: Որքանո՞վ է այդ ցանկությունը Ձեզ համար դարձել վերջնական որոշում: Եվ այդ դեպքում ի՞նչ քաղաքական ուժերի և կուսակցությունների հետ եք Դուք պատրաստ համագործակցել:
-Իսկապես, 2015թ. աշնանը ես ցանկություն հայտնեցի մասնակցել Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին՝ հաշվի առնելով իմ ունեցած՝ Հայաստանի քաղաքացիությունը, և գլխավորը՝ մտահոգությունը իմ Հայրենիքի ճակատագրով: Դժվար է ինձ համար հեռու մնալ Հայաստանի ճչացող խնդիրներից:
Խոշոր բիզնեսում և հասարակական-քաղաքական գործունեության մեջ հասնելով որոշակի արդյունքների, ձեռք բերելով համապատասխան փորձ՝ ձեռնարկատիրական և միջազգային պրակտիկայում, ազդեցիկ կապեր և հնարավորություններ՝ ես համոզված եմ, որ կարող եմ օգտակար լինել իմ Հայրենիքին նաև որպես քաղաքական գործիչ: Սակայն, մինչև վերջնական որոշում ընդունելը, ես ուշադրությամբ ուսումնասիրում եմ Հայաստանի ներկա իրավիճակը, հասարակությունում քաղաքական ուժերի բաշխվածությունը և իմ պոտենցիալ հնարավորությունները, վերջին շրջանում իմ կողմից ձեռնարկված մի շարք նախաձեռնությունների արդյունավետությունը՝ կապված «Ազգային միասնություն» հասարակական շարժման կազմկոմիտեի ստեղծման, Հայաստանի առանձին շրջաններում դրա տարածքային գրասենյակների բացման, ինչպես նաև տնտեսական և տեղեկատվական բնույթի եվրասիական նախագծերի, Ռուսաստանի Դաշնության և ԵՏՄ այլ երկրների հետ արտաքին տնտեսական համագործակցության ծավալների հստակեցման և ուղղությունների հետ: Տվյալ աշխատանքի արդյունքներով էլ մենք վերջնական որոշում կկայացնենք:
Ի՞նչ քաղաքական ուժի հետ եմ ես հույսեր կապում: Ինձ համար գլխավոր քաղաքական ուժը հայ ժողովուրդն է, Հայաստանի քաղաքացիները: Եթե իմ նախընտրական ծրագիրը հոգեհարազատ և ընդունելի կլինին նրանց համար, ապա ես համոզված եմ մեր հաջողության հարցում:
2015թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած հանրաքվեից հետո սահմանադրական փոփոխությունները կհանգեցնեն նրան, որ Ընտրական նոր օրենսգիրքը կբացառի մեծամասնական համակարգով առաջադրումն ու ընտրությունները: Մնում է միայն կուսակցական ցուցակը: Ինչ վերաբերում է կուսակցաշինությանը և (կամ) համագործակցությանը, դեռևս որևէ հստակ բան ասելը համարում եմ վաղաժամ: Ներկա պայմաններում նոր քաղաքական կուսակցության ստեղծումը կլիներ շատ ավելի ռացիոնալ որոշում, բայց, թե ինչպես կլինի, ՀՀ արդարադատության նախարարությունն այս նախաձեռնությանը օբյեկտիվ վերաբերմունք կցուցաբերի՞, թե՝ ոչ, դժվար է ասելը:
Նաև քաղաքական համագործակցության հնարավորություն կա գործող որոշ կուսակցությունների հետ, որոնց մոտեցումները համահունչ կլինեն մեր գաղափարներին: Բայց, թե ովքե՞ր են նրանք և ո՞ւմ հետ մենք կարող ենք համագործակցել, ցույց կտա մոտ ապագան: Իմ կողմից ես պատրաստ եմ համագործակցել հայ հասարակության բոլոր առողջ ուժերի, Հայաստանում և Սփյուռքում շահագրգիռ բոլոր շրջանակների հետ, որոնք մտահոգված են Հայրենիքում առկա իրավիճակով և մտադիր են իրենց ավանդը ներդնել այն բարեկեցիկ դարձնելու համար:
Պետք է ընդգծեմ, որ մեր մասնակցությունը խորհրդարանական ընտրություններին որակապես նոր իրավիճակ կստեղծի նաև Հայաստան-Սփյուռք փոխարաբերություններում: Մենք հաճախ երկար խոսում ենք տնտեսության ոլորտում նման հարաբերությունների արդիականացման մասին, բայց առանց քաղաքական մասի համագործակցության՝ տնտեսությունում և այլ ոլորտներում դժվար է հաջողության հասնելը: Իմ արտասահմանյան այցերը, Ամերիկայում, Եվրոպայում ու Մերձավոր Արևելքի երկրներում մեր սփյուռքի ազդեցիկ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները թույլ են տալիս խոսել տվյալ նախաձեռնության վերաբերյալ նրանց մեծ հետաքրքրության մասին:
-Հայաստանյան մի շարք ԶԼՄ-ում (կայքեր, թերթեր) Դուք ենթարկվում եք այսպես ասած «քննադատության», ընդ որում՝ քննադատությունը վերաբերում է ինչպես Ձեր հասարակական գործունեությանը՝ ՌՀԱ-ի գլխավորությամբ, այնպես էլ՝ ընտանիքին: Ձեր կարծիքով, ինչի՞ հետ է դա կապված և ինչպե՞ս եք դրան վերաբերվում:
Քննադատությունը, եթե այն իր մեջ ճշմարտության նշույլ է պարունակում, միշտ էլ օգտակար է անհատի, հասարակության և պետության համար: Բայց եթե քննադատությունը քաղաքական կեղտոտ տեխնոլոգիաների, հավասար մրցակցության նկատմամբ պաթոլոգիկ ատելության հետևանք է և լրագրողական հանրության ծախվածության դրսևորում, ապա այդ երևույթը ոչ մի ընդհանուր բան չունի քաղաքական քննադատության հետ, և հավասար է ապօրինի մեթոդներին ու արտացոլում է քաղաքական փարիսեցիությունն ու փոքրոգությունը:
Ինչ վերաբերում է ՌՀՄ-ին, պետք է հստակ հասկանալ, որ այն ռուսաստանցի հայերի համայնքային հասարակական կազմակերպություն է, որը որևէ կերպ չի մասնակցում Հայաստանում քաղաքական գործընթացներին: Մեր գործունեության 15 տարիներին հասել ենք տպավորիչ արդյունքների և հաջողության. Ռուսաստանի մեր համայնքում այլ նախադեպեր չեն եղել: Անվիճելի է՝ մենք դեռ շատ բան ունենք անելու, և ես նրանցից մեկն եմ, ով բացարձակ չի ցանկանում կանգ առնել այս ձեռքբերումների վրա: Բայց, որպեսզի առաջ գնանք, մեզ պետք է ամրապնդել ռուսաստանցի հայերի ինքնակազմակերպումը, միավորել նրանց պոտենցիալը, այլ ոչ թե՝ բաժանել լավագույնների և վատագույնների: Այս բոլոր տարիների ընթացքում ես հաճախ եմ հանդիպել քննադատների, բայց նրանց թվում չի եղել մեկը, ով պատրաստակամություն կցուցաբերեր ոչ թե խոսքերով, այլ իրական գործերով և արդյունքներով իր ավանդը ներդնել ՌՀՄ-ի զարգացման գործում:
Ինչ վերաբերում է իմ ընտանիքին: Էթիկայից դուրս եմ համարում քաղաքական քննարկումների համատեքստում ընտանիքի և անձնական հարցերի արծարծումը: Ես մեր գերդաստանի բարի ավանդույթների շարունակող եմ և դրանք փոխանցում եմ իմ երեխաներին: Այն, ինչին հասել ենք ես և իմ ընտանիքը, կմաղթեի յուրաքանչյուրին: Կարող եմ ասել, որ հայաստանյան քաղաքականության մեջ մասնակցություն ունենալու իմ որոշումից ամենաշատը դժգոհ են իմ ընտանիքի անդամները: Վստահեցնում եմ ձեզ, անձամբ եսընտրությունների միջոցով իմ բարեկեցությունը հաստատելու կարիք բացարձակապես չունեմ: Այն, ինչ իրենց թույլ են տալիս որոշ անպատկառ լրագրողներ՝ և անցնելով թույլատրելիի սահմանները, իմ կարծիքով, հասարակությունում անառողջ մթնոլորտի և «խալիֆների» պատվերը կատարելու պաթոլոգիկ ցանկության հետևանք է: Ես մարդկայնորեն խղճում եմ նրանց: Ինչ են անելու նրանք վաղը, երբ վերանա նմանօրինակ «պատվերով համերգների» անհրաժեշտությունը: Ես ցավում եմ հայ ընթերցողների համար, որոնց տեղեկատվական օրակարգը մասամբ ձևավորում են նման վայ-լրագրողները:
Ցավոք, նմանօրինակ քննադատության «սիմֆոնիան» պայմանավորված է իշխանության համար քաղաքական պայքարի կեղտոտ տեխնոլոգիաներով, ինչը վերջին տասնամյակում լայնորեն տարածված է հետսովետական շատ երկրներում և, մասնավորապես, Հայաստանում:
Այնպես որ, ինչ-որ մեկին շատ է մտահոգում իմ թեկնածությունը, ով կապված չէ տեղական կլանների հետ և չի հետևում ծառայամտության ավանդույթներին:
Իմ վերաբերմունքը նման մեթոդներին քաղաքականապես զուսպ է: Չեմ բացառում, որ ապագայում, մեր նախընտրական ակտիվությանը զուգահեռ, այդպիսի քննադատությունն առավել կսաստկանա: Բայց ինչ արած՝ երբ քարավանը գնում է, ինչ-որ մեկը հաչում է:

Ара Абрамян: «Наше участие в парламентских выборах создаст качественно новую ситуацию»
Эксклюзивное интервью Vesti.am с президентом Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Ара Абрамяном.
Представляем вашему вниманию отрывок из интервью.
–В последние месяцы внутриполитическая жизнь Армении получила новое выражение с учетом Вашего заявления о желании принять участие в предстоящих парламентских выборах. Насколько данное желание стало для Вас реальностью последующих шагов и окончательным решением, с какими политическими силами и партиями Вы готовы сотрудничать?
–Действительно, осенью 2015 года я высказал желание принять участие в предстоящих парламентских выборах в Армении с учетом имеющегося у меня армянского гражданства, а главное беспокойства за судьбу моей Родины. Трудно осознавать себя состоятельным армянином и оставаться в стороне от кричащих проблем Армении.
Добившись определенных результатов в крупном бизнесе и общественно-политической деятельности, приобретя соответствующий опыт предпринимательской и международной практики, влиятельные связи и возможности, я уверен в том, что смогу быть полезным для своей Родины и в качестве политического деятеля.
Однако прежде чем принять окончательное решение, я внимательно изучаю современную ситуацию в Армении, расклад политических сил в обществе и свои потенциальные возможности, результативность предпринятых мною в последнее время некоторых инициатив, связанных с созданием оргкомитета общественного движения «Национальное единство» и открытием ее региональных отделений в районах Армении, евразийскими проектами экономического и информационного характера, конкретизацией объемов и направлений внешнеэкономического партнерства с Российской Федерацией и другими странами ЕАЭС. По итогам данной работы, в 2016 году мы и примем окончательное решение.
С какой политической силой я связываю надежды? Главной политической силой для меня является армянской народ, граждане Армении. Если моя предвыборная программа окажется близкой и понятной им, то я уверен в успехе.
Конституционные изменения после референдума от 6 декабря 2015 года приведут к тому, что новое избирательное законодательство исключит можаритарную систему выдвижения и выборов. Остается только партийный список.Относительно партийного строительства и (или) сотрудничества, пока утвердительно сказать что-то считаю преждевременным. Создание новой политической партии в сложившихся условиях было бы более рациональным решением, но как получится, проявит ли Минюст РА объективное отношение к данной инициативе – мне трудно сказать.
Сохраняется возможность политического союза и с некоторыми действующими партиями, чьи подходы будут созвучны с нашими идеями. Но кто они и с кем мы можем строить партнерство – покажет ближайшее время. Со своей стороны, я готов сотрудничать со всеми здоровыми силами армянского общества, со всеми политическими институтами в Армении и диаспоре, кто обеспокоен ситуацией на Родине и намерен внести свой вклад в ее улучшение.
Должен отметить, что наше участие в парламентских выборах создаст качественно новую ситуацию и во взаимоотношениях Армения – Спюрк. Мы долго и часто говорим о модернизации подобных отношений в сфере экономики, но без политической части сотрудничества сложно рассчитывать на успех в экономике и других сферах. Мои зарубежные поездки и встречи с влиятельными представителями нашей диаспоры в странах Америки, Европы и Ближнего Востока позволяют говорить об их высоком интересе к данной инициативе.
–К сожалению, в ряде армянских СМИ и сайтах Вы подвергаетесь т.н.“критике”, причем критика касается как Вашей общественной деятельности во главе САР, так и семьи. С чем, на Ваш взгляд, это связано и как Вы к этому относитесь?
–Критика, если она несет в себе рациональное зерно, всегда полезна для личности, общества и государства. Если же критика является следствием грязных политических технологий, патологического неприятия равной конкурентной борьбы и проявлением продажности журналистского сообщества, то такое явление ничего общего с политической критикой не имеет, а граничит с недозволенными методами и отражает уровень политического ханжества.
Относительно САР нужно четко понимать, что это диаспоральная общественная организация российских армян, которая никаким образом не участвует в предвыборных кампаниях в Армении. За 15 лет своего развития мы добились внушительных результатов и успехов, других прецедентов у нашей общины в России не было. Бесспорно, нам еще многое предстоит и я один из тех, кто крайне не желает останавливаться на достигнутом. Но чтобы двигаться вперед, нам необходимо укреплять самоорганизацию российского армянства, объединять их потенциал, а не делить на лучших и худших. За все эти годы я часто встречал критиков, но не было среди них тех, кто проявлял бы готовность не словами, а реальными делами и поступками вносить свой вклад в развитие САР.
Что касается моей семьи. Не считаю этичным обсуждать личные вопросы семьи в контексте политических выборов. Я являюсь продолжателем добрых традиций нашего рода и передаю их своим детям. То, чего добились я и моя семья, пожелал бы каждому. Могу сказать, что больше всех моим желанием принять участие в армянской политике недовольны члены моей семьи. Уверяю вас, у меня лично все благополучно и нет особых причин через участие в выборах подтверждать свою состоятельность. То, что позволяют себе некоторые непорядочные журналисты и переходят границы дозволенного, на мой взгляд, есть следствие нездоровой атмосферы в обществе и патологического желания исполнять заказ «халифов». Мне их по человечески жаль. Что же они будут делать завтра, когда отпадет необходимость в подобных заказных выступлениях? Мне обидно за армянских читателей, информационную повестку которых отчасти формируют подобные горе-журналисты.
К сожалению, подобная «симфония» критиканства вызвана грязными технологиями политической борьбы за власть, что в последние десятилетия получила широкое распространение во многих странах постсоветского пространства и в Армении, в частности. Стало быть, кого-то очень беспокоит кандидатура А. Абрамяна, который не связан с местными кланами и не следует традиции прислужничества.
Мое отношение к подобным методам политически выдержанное. Не исключаю, что и дальше по мере нашей предвыборной активности градус критиканства будет повышаться. Что ж, караван идет, а кто-то лает.