Առաջիկա քաղաքական զարգացումների շուրջ
Երբ 2007-ի սեպտեմբերին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց իր քաղաքական վերադարձի մասին՝ Սերժ Սարգսյանի թուրքմենբաշիական ծրագրերը վտանգվեցին։ Մինչև այդ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը հասցրել էր անապատի վերածել քաղաքական դաշտը՝ ԱԺ «ընտրությունների» արդյունքում բացարձակ մեծամասնություն վերցնելով և սպասվող նախագահական ընտրությունները վերածելով նախապես հայտնի ելքով միջոցառման, որի ժամանակ դժվար չէր լինելու, ասենք, 80 տոկոսանոց արդյունք  գրանցել և անցնել բացարձակ  միահեծան կառավարման։ Դրանից հետո Հայաստանում արդեն վերջնականապես կհաստատվեին   միջինասիական կամ ադրբեջանական կառավարման արժեհամակարգերին հարիր բարքերը, չնայած հիմա էլ այնպես ոչինչ (երկրի ղեկավարի ընտանիքի անդամները, բարեկամները և մերձավորները պետական պաշտոններ են զբաղեցնում, տնօրինում են խոշոր բիզնեսի այս կամ այն ճյուղերը կամ վերահսկում այնտեղ տիրող հարաբերությունները, սրանից ու նրանից բիզնես են խլում կամ առաջարկում են փայատեր դարձնել իրենց, դե, իսկ իշխանական շրջանակներում մոդայիկ են դարձել ֆինանսական կարողությունների չափորոշիչներով պայմանավորված ներքին ամուսնությունները, քավոր-սանիկային հարաբերույթունները և այլն)։
Ճիշտ է, խորհրդարանական ընտրություններից հետո կրկին ձևավորվեց իշխանական կոալիցիա, բայց դա տեղի ունեցավ այն պարզ պատճառով, որ նախագահի պաշտոնը դեռ զբաղեցնում էր Ռոբերտ Քոչարյանը, այլապես Սարգսյանին որ մնար՝ նա միանձնյա կառավարման կգնար։ Այսինքն՝ 2007-ից հետո ստեղծված կոալիցիան ժամանակավոր բնույթ ուներ և Սարգսյանի «Հայկական թուրքմենբաշի» դառնալուց հետո լուծարվելու էր։ Սակայն այդ ամենը տեղի չունեցավ։ Ս. Սարգսյանը դարձավ իր իսկ ագահության զոհը. քաղաքական դաշտի անապատացումը հնարավորություն տվեց վերակենդանանալ Տեր-Պետրոսյանին։ Նախագահական աթոռի համար ծավալվեց դաժան մրցակցություն, ինչը ստիպեց Սարգսյանին ապավինել Քոչարյանին, ու գոնե ձևականորեն պահել կոալիցիան։
2008-ի նախագահական «ընտրությունները» և դրան հաջորդած գործընթացները բերեցին այն բանին, որ Սարգսյանը միառժամանակ ձեռնպահ մնաց «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու և «յուրայիններին» լայնամասշտաբ կուլակաթափ անելու ծրագրերն իրականացնելուց, քանի որ առավելապես մտահոգված էր աթոռը պահելու խնդիրներով։ Հասկանալի է, որ նման իրավիճակում սեփականության խոշոր վերաբաշխումը դժվար էր լինելու գլուխ բերել և պետական մամլիչի տակ հայտնվեցին միայն փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները։
«ֆուտբոլային» դիվանագիտություն. չհաջողված պարտիա և համատարած պարտություններ
Բացառապես մարտի 1-ի շնորհիվ Բաղրամյան 26-ում հայտնված Ս. Սարգսյանն իր աթոռային մրցակիցների ձեռքից գաղափարական դրոշը խլելու միջոցով փորձեց ամրապնդվել ու հաջողեց այդ գործում։ Լ. Տեր-Պետրոսյանը, ով նախագահական մրցապայքարի փուլում անհաշտ ախոյանի իմիջ ուներ, «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքում դարձավ սերժսարգսյանական քայլերի աջակիցն ու «նախաձեռնողականության» գաղափարական և հանրային աջակցության ֆոն ապահովողը։
ՀԱԿ առաջնորդի հաշվարկն այն էր, որ Սարգսյանի ձեռամբ հայ-թուրքական ու հայ-ադրբեջանական թնջուկը մեկ հարվածով կլուծվի, և դրանից հետո հնարավոր կլինի վերցնել իշխանությունը՝ կոկորդիլոսի արցունքներ թափելով և ազատված լինելով բոլոր ազգային խնդիրներից։ Իսկ Ս. Սարգսյանի հաշվարկն այն էր, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը փաստացի առևտրի առարկա դարձնելով ու միաժամանակ խուսափելով Ղարաբաղի խնդրի լուծման անհրաժեշտությունից՝ հնարավոր կլինի կիսաքիրվայական քաղաքականությամբ բացել հայ-թուրքական սահմանը։ Նա ուզում էր արտաքին քաղաքական այդ ենթադրյալ «հաջողությունն» օգտագործելով՝ խաղից դուրս թողնել ներքին բոլոր հակառակորդներին ու վերջապես անցնել գործի՝ սեփականաշնորհելով իրեն իշխանության բերած կլանի ֆինանսատնտեսական ռեսուրսները։ Փաստորեն՝ Սերժ Սարգսյանը, հանուն իր աթոռի պահպանման ու նյութականի նկատմամբ ունեցած իռացիոնալ սիրո, պատրաստ էր (է) կոխկրտել ամենքին ու ամեն ինչ, միայն թե հասներ իր նպատակին։ Սակայն քիրվայականության վրա հույսները դրած երկու գործիչների  հաշվարկներն էլ սխալ դուրս եկան։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը տապալվեց։ ՀՀ դիվանագիտությունը, կորուստներից բացի, ոչինչ չստացավ։
Այժմ և՛ Ս. Սարգսյանը, և՛ Լ. Տեր-Պետրոսյանը փորձում են տարանջատվել «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունից՝ իբր թե կոշտացնելով իրենց դիրքորոշումները հայ-թուրքականի ու Ղարաբաղի մասով, բայց դրանք զուր ջանքեր են, քանի որ երկուսն էլ գաղափարական ու քաղաքական պարտություն են կրել ու համատեղ պատասխանատվություն են կրում «ֆուտբոլի» հետևանքների համար։ Նրանց այլ բան չէր մնում, քան ռուսների հետ ռազմաբազաների մասով 49-ամյա պայմանագիր կնքելն ու այդ ամենը ողջունելը, և այդպես էլ եղավ։ Ու արդեն կապ չունի, որ տերպետրոսյանական մամուլը և նրան աջակցող առանձին գործիչներ քննադատում են «ռսի ոտը», իսկ Սերժ Սարգսյանի մոլի պաշտպանները ջանք ու եռանդ չեն խնայում տարածելու, թե բա չեք ասի, Սերժը չուզելով է ստորագրել ռազմաբազայի «թուղթը»։ Դա նույնն է, թե թեթևաբարո կինը հայտարարի, թե ինքը հանգամանքների բերումով է փողոցում հայտնվել։ Ինչպես հայտնի է, ժողովուրդը փողոցայիններին միևնույն բնութագիրն է տալիս՝ հաշվի չառնելով «հանգամանքները»։
2012-ին ընդառաջ
Սպասելով ազգային աղետի և հույսը դնելով արտաքին ուժերի ճնշումների վրա՝ Լ. Տեր-Պետրոսյանը փաստացի գնաց տուն ու ընտրեց սպասելու մարտավարությունը։ ՀԱԿ առաջնորդը սեփական թիմակիցներին հուսադրում էր «Երկու-երեք ամսից Ղարաբաղը ծախած, պրծած կլինի, համբերե՛ք» թեմայով։
Նկատենք, որ ՀԱԿ-ի տուն գնալու ժամանակաշրջանում Սարգսյանն, այո՛, կորուստներ կրեց ու է՛լ ավելի վարկաբեկվեց հանրության լայն շրջանակների մոտ, բայց, ինչպես որ ենթադրում էր Տեր-Պետրոսյանը, դա չհանգեցրեց ու չէր կարող հանգեցնել արտահերթ ընտրությունների և իշխանափոխության, և ահա թե ինչու։
Օգտվելով թուրք-ադրբեջանական կարճատես ու «կացնային» քաղաքականության ընձեռած հնարավորությունից՝ Սարգսյանը հետ պտտեցրեց «ֆուտբոլը» և լեղապատառ եղած մեր հարևանների աքցանի մեջ հայտնվելու հեռանկարից՝ հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության պայմանագիրը երկարաձգեց ու բավարարեց ռուսների բոլոր պայմանները։ Արդյունքում՝ արտաքին քաղաքական դաշտում հիմա հարաբերական անդորր է, իսկ դա էլ իր հերթին համեմատաբար ուժեղացրել է ՀՀ գործող նախագահի դիրքերը ներքաղաքական դաշտում, քանի որ տիտղոսային ընդդիմության առաջնորդը իշխանափոխությունն ամբողջությամբ պայմանավորում էր (է) արտաքին անբարենպաստ զարգացումներով։ Ու քանի որ այժմ արտաքին դաշտում Ղարաբաղի ու Թուրքիայի հետ կապված զարգացումներ գործնականում չկան՝ Սարգսյանը կառավարում  է առանց ամբողջական ընդդիմության, քանի որ Տեր-Պետրոսյանը «ֆուտբոլիստից» ավելի քիրվա է ու հետևաբար՝ ժամանակավրեպ, ՀՅԴ-ն իր ներսում դեռ պետք է ինքնամաքրվի ու դրանից հետո նոր միայն կարողանա մտնել ակտիվ պայքարի մեջ, իսկ խորհրդարանական մեկ այլ ընդդիմադիր ուժ «Ժառանգությունը» առայժմ կայացման ճանապարհին է (Վուդրո Վիլսոնի գծած Հայաստան ու ԼՂՀ անկախությունն այսօր ճանաչել պահանջող ուժը անհասկանալի է, թե ինչպես էր 2008-ին սատարում Տեր-Պետրոսյանին, ով ճիշտ հակառակ տեսակետներն ուներ և ունի)։
Որքան էլ որ հիմա Տեր-Պետրոսյանը փորձի «կոշտացնել» իր դիրքորոշումը և Սերժ Սարգսյանին նախապայմաններ առաջարկել, միևնույն է նրա գնացքն արդեն վաղու՜ց գնացել է։ «Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների» պատմությունը հիշելուց առաջ էր պետք կոշտացնելու մասին մտածել։ «Քաղաքակիրթ» ու պատմականորեն հիմնավորված գեղամյանության վերջը սա պետք է լիներ։ Գեղամյանությունը մնում է գեղամյանություն՝ իրականացվի այն Արտաշես Մամիկոնիչի կամ «հիմնադիրի» կողմից։ Ինչևէ։
Արձանագրենք, որ քաղաքական դաշտի ներկայիս փոխդասավորությունը լիովին ձեռնտու է Սերժ Սարգսյանին և նա կրկին սկսել է ձեռնամուխ լինել «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը, ինչը ՀՀ անվտանգությանն ու ապագային սպառնացող թիվ մեկ վտանգն է։ Այսինքն՝ եթե 2008-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ ու դրան հաջորդած մի քանի ամսում Տեր-Պետրոսյանը խոչընդոտում էր Սարգսյանին և լավագույնս կատարում թուրքմենբաշիզմ թույլ չտալու գործիքի դերը, ապա «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեկնարկից սկսած՝ ՀԱԿ առաջնորդը ճիշտ հակառակ՝ Ս. Սարգսյանի պահապան–«հրեշտակի»  ֆունկցիան է կատարում։
Արձանագրենք, որ տերպետրոսյանական ընդդիմությունը պարզապես գտածո է Սարգսյանի համար, և իշխանությունները հիմա նրանց բոլոր ռեսուրսներն (Տեր-Պետրոսյանից մինչև ընդդիմադիր համարում ունեցող մամուլը) օգտագործում են վերարտադրվելու համար։
Տեսե՛ք. Տեր-Պետրոսյանը և Սարգսյանը տարբեր մոտիվացիաներով շահագրգռված են, որպեսզի տիտղոսային ընդդիմության դաշտը զբաղեցնի ՀԱԿ-ը։ Իսկ դա միանշանակ ձեռնտու է Սարգսյանին։ «Հեզիկ-նազիկ» Տեր-Պետրոսյանը որևէ վտանգ չի ներկայացնում իրենից, իսկ դա հնարավորություն է տալիս Սարգսյանին պատերազմ հայտարարել «ոխերիմ գործընկերներին» ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին որպես գործիք օգտագործելով՝ գնալ սեփականության վերաբաշխման, ինչպես նաև տերպետրոսյանական քարոզիչների շուրթերով պայքարել նոր ուժի ստեղծման գաղափարի դեմ՝ շատ լավ հասկանալով, որ միայն նոր ուժը կարող է լինել սարգսյանական իշխանության  և այս համակարգի գերեզմանափորը։
Եթե Սերժ Սարգսյանին հաջողվի կապիտալի նկատմամբ տոտալ վերահսկողություն հաստատել, ապա 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններում նա կհավաքի բացարձակ մեծամասնություն և իրեն հավերժ շեյխ կհռչակի՝ անկախ իրենից սկիզբ դնելով Հայաստանի պետականության կործանմանը։
Ս. Սարգսյանի մարտավարական նպատակը շատ պարզ է։ Ունենալ բացարձակ մեծամասնություն ու միահեծան իշխանություն ձևավորել, կամ, եթե ՕԵԿ-ին հաջողվի հինգ տոկոս հավաքել, իսկ ՀՀԿ-ին չհաջողվի բացարձակ մեծամասնություն կազմել, ապա գնալ ՀՀԿ-ՕԵԿ կոալիցիա ստեղծելու ճանապարհով։ Այսինքն՝ ԱԽՔ-ը Սարգսյանի պահեստային տարբերակն է, և այդ նպատակով էլ այժմ «ընդդիմադիր» թերթերի միջոցով փչվում է Արթուր Բաղդասարյանի «փուչիկը», թե իբր նա ապագա ԱԺ նախագահն է դառնալու, որպեսզի նրանք, ովքեր գործուղվում են ՕԵԿ հա՛մ հավատան, որ ճիշտ են վարվել՝ լրիվ վարկաբեկված Բաղդասարյանի կողքը հայտնվելով, հա՛մ գտնվեն իշխանության վերահսկողության տակ, հա՛մ էլ չհայտնվեն ԲՀԿ-ի տիրույթում։
Ակնհայտ է, որ ԱԺ առաջիկա ընտրություններում ՕԵԿ-ը չի հաղթահարելու 5 տոկոսանոց շեմը և կնքելու է իր քաղաքական մահկանացուն, բայց դա այնքան էլ չի հուզում Սարգսյանին։ ՕԵԿ-ի վրա այսօր խնդիր է դրված իր շուրջը հավաքել «թափառաշրջիկի» կարգավիճակ ունեցող կիսաօլիգարխիկ շրջանակներին ու հետո նրանց բոլորին փաթեթով «քցել»։ Այդ մեթոդը բազմիցս կիրառվել է Սարգսյանի կողմից։ Դա  «դաբրոների» տրման տխրահռչակ պրակտիկան է, երբ իշխանությունները բոլորին «այո» են ասում, որպեսզի նրանք այլ ճամբարներում չհայտնվեն։ Ոմանց «դաբրո» են տալիս մեծամասնական ընտրատարածքի համար, իսկ ոմանց էլ՝ կուսակցական ցուցակներ խցկելու տարբերակով։ Բոլորն էլ համոզված են լինում, որ հաղթելու են, բայց ԱԺ-ն «բեզռազմեռնի» չէ, և, հետևաբար «դաբրո» ստացածների մեծ մասը հայտնվում է կոտրած, այլ ոչ թե իշխանական  կերակրատաշտակի առջև։ Բայց քանի որ «քցվածների»   ունեցվածքն ու բիզնեսն այնքան էլ մաքուր չէ, ուստի՝ բողոքներ չեն լինում։  ՕԵԿ գործուղվողներին նման ճակատագիր է սպառնում։
Ինքնին հասկանալի է, որ Սարգսյանը շահագրգռված չէ ԲՀԿ-ի հաջողություններով և ձգտում է առավելագույնս խոչընդոտել Գագիկ Ծառուկյանի թիմին։ Գործի են դրվել քարոզչական հնարքներն ու նորաթուխ գեղամյանները, ովքեր «անկախ» պատգամավորի, «ընդդիմադիր» լրագրողի կամ «վերլուծաբանի» դիրքերից փորձելու են «հաճախորդի» իրենց ֆունկցիան կատարել։ Թե որքանո՞վ կկարողանա ԲՀԿ-ն պահել հարվածներն ու դառնալ դիմադրության կենտրոններից մեկը՝ ցույց կտան զարգացումները։ Մեկ բան պարզ է՝ խոշոր կապիտալը «ինդուլգենցիա» կարող է ստանալ  ու սեփական շահերը պահել միայն այն  դեպքում, երբ դեմքով շրջվի դեպի հասարակությունը և յուրօրինակ դաշինք կնքի փոքր ու միջին բիզնեսի հետ՝ դառնալով վերջիններիս շահերի արտահայտիչն ու հարկային արդար համակարգի ձևավորման նախաձեռնողներից մեկը։
ՀՀԿ առաջնորդի մյուս խնդիրն այն է, որ ՀԱԿ-ը մինչև հերթական ընտրություններ մնա ջրի երեսին, իսկ հետագայում ստանա մի քանի պատգամավորական տեղ ու սպասի «միաբան» դառնալու կամ լավագույն դեպքում «Արդարություն» դաշինքի ճակատագրին արժանանալու իր հերթին։
Ինչ-ինչ զարգացումների դեպքում, եթե Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած թիմը դառնա խորհրդարանական ուժ, չի բացառվում նաև «Եղիազարի» ու «միաբանների» համագործակցությունը, բայց այդ մասին մեկ այլ առիթով։
Սարգսյանի երազած ԱԺ-ի նախատիպը Երևանի ավագանու մոդելն է, իսկ իշխանական պատգամավորական կազմը՝ «ուսյալ-կրթյալ» խունվեյբիններն ու մեծապատիվ մուրացկանի դերում հանդես եկող «մտավորականները»։ Դա հնարավորություն կտա Սարգսյանին ցանկացած տնտեսական օրենսդրություն հաշված րոպեների ընթացքում անցկացնել ու ապահովել իր ու իր խնամիափեսայաբարեկամական շրջանակների անսպառ ախորժակը։ Այդ ամենի նախադրյալները մենք արդեն իսկ տեսնում ենք տնտեսության տարբեր ոլորտներում ու հեռուստատեսային դաշտում։ Պատկերացնել կարելի է, թե ինչեր են սպասվում Հայաստանին Սարգսյանի ծրագրերի վերջնական իրագործումից հետո։ Արտագաղթի տեմպերը և կապիտալի արտահոսքը կհասնեն այնպիսի ահագնացող չափերի (եթե արդեն իսկ չեն հասել), որ ադրբեջանական բանակն առանց կրակոցի կմտնի Երևան։ Ու դա կլինի ոչ թե մեր հարևանի բանակի մարտունակության, այլ ՀՀ ապաշնորհ իշխանությունների քաղաքականության հետևանքով։
Դեռ ոչ մի պետության չի հաջողվել կանգուն մնալ այն դեպքում, երբ մասնավոր սեփականությանը պատերազմ է հայտարարվել, որքան էլ որ այդ պետությունը ռեսուրսաշատ լինի։ Շատ հեռու չգնալու համար բերեմ ՍՍՀՄ օրինակը։ Ռեսուրսների պակաս չէր զգում չարիքի այդ կայսրությունը, սակայն մասնավոր սեփականության ու ազատ ձեռներեցության արգելումը և, որպես հետևանք, կյանքի ցածր որակն ի համեմատ «Սառը» պատերազմի մյուս կողմը ներկայացնող Արևմուտքի, ի վերջո արժեզրկեցին այդ պետությունը ՍՍՀՄ քաղաքացիների մոտ և այն փլուզվեց։
Հիմա, ցավոք, նույն ճանապարհը բռնել է Հայաստանը, բայց այն տարբերությամբ, որ մենք չունենք ՍՍՀՄ-ի ռեսուրսային հնարավորությունները և չենք կարող մեզ թույլ տալ նման կառավարման որակ ու արատավոր տնտեսաքաղաքական հարաբերություններ, որոնք Սարգսյանն ուզում է է՛լ ավելի հետադիմական դարձնել։ Նրա այդ ծրագրերը կարող է խափանել միայն ՀՀ ներքաղաքական կյանքի «ստատուս քվոյի» փոփոխությունը, իսկ դա էլ իր հերթին հնարավոր է միայն ընդդիմադիր դաշտի կառուցվածքային փոփոխության միջոցով։ Այլ խոսքերով՝ միայն ընդդիմադիր նոր ուժը կարող է իրավիճակը փոխել, խափանել սարգսյանական ծրագրերը, որոնց մասին խոսեցի վերևում, լայն ճակատ բացել իշխանական գիլդայի դեմ և օգտագործել նաև իշխանության ներսում առկա խուլ դժգոհությունները՝ ձևավորելով լայն կոնսոլիդացիա։ Տեր-Պետրոսյանն այդ կոնսոլիդացիոն ռեսուրսն ակնհայտորեն չունի, և, բացի այդ, Սարգսյանի դեմ գաղափարական պայքարի ելնելով հնարավոր չէ համախմբվել «Սարգսյան-2»-ի հետ։ Սերժին Լևոնով փոխարինելու գաղափարական ու քաղաքական իմաստը չեմ տեսնում։
Մենք ոչ թե անձի փոփոխությամբ ենք տեսնում ՀՀ զարգացումը, այլ՝ համակարգի։ Հետևաբար՝ քիրավայական գաղափարախոսության առաջամարտիկ և ավազակապետության հիմնադիր նախագահ Տեր-Պետրոսյանը չի կարող լինել համակարգային բարեփոխումների իրականացման ու երկրին անհրաժեշտ նոր Սահմանադրության ընդունման դրոշակակիրը։ Ուզում ենք, թե չենք ուզում՝ միայն ընդդիմադիր նոր ուժը և միայն  ազգային-դեմոկրատական փոփոխությունները կարող են Հայաստանը դարձնել որակապես նոր պետություն, ինչը հնարավորություն կտա դինամիկ զարգացում և անվտանգություն ապահովել։
Ժողովրդավարությունը, շուկայական տնտեսությունը և ազգային հարցերը նույն հարթության վրա են գտնվում ու կարիք չկա մեկը մյուսին հակադրել։ Այդ հակադրությունն է ծնում սուլթանատ, կոռուպցիա, ընտրակեղծիքներ,  այլ ոչ թե, ասենք, Ղարաբաղի չլուծված խնդիրը կամ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետապնդումը։ Ղարաբաղի խնդիրը կլուծվի, Հայաստանի բոլոր սահմանները կբացվեն ու մենք կդառնանք տարածաշրջանային լուրջ խաղացող, եթե ձերբազատվենք այդ մտացածին հակադրություններից ու նման մտածողություն ունեցող գործիչներից։ Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի կառուցել Նոր Հայաստան։

О предстоящих политических процессах
Когда в сентябре 2007-го первый президент РА Левон Тер-Петросян объявил о своем политическом возвращении, туркменбашистские планы Сержа Саргсяна оказались под угрозой. До этого «гибкий» руководитель РПА успел превратить политическое поле в пустыню, взяв на парламентских «выборах» абсолютное большинство и сделав предстоящие президентские выборы мероприятием с заранее известным исходом, во время которого было бы не трудно зафиксировать, скажем, 80%-й результат и перейти к абсолютно авторитарному правлению. После этого в Армении уже окончательно утвердились бы нравы, свойственные среднеазиатской или азербайджанской системам ценностей, хотя и сейчас нам не далеко до этого (члены семьи, друзья и близкие главы государства занимают государственные посты, заведуют теми или иными отраслями крупного бизнеса или контролируют царящие там отношения, отбирают у людей бизнес или предлагают стать пайщиками, ну а во властных кругах стали модными обусловленные критерием финансовых возможностей внутренние браки, кумовские отношения и др.).
Правда, после парламентских выборов снова сформировалась коалиция власти, но это произошло по той ясной причине, что пост президента занимал Роберт Кочарян, а иначе, если бы зависело от Саргсяна, то он пошел бы на единоличное правление. То есть, созданная после 2007-го коалиция имела временный характер и после того, как Саргсян стал бы «армянским туркменбаши», коалиция была бы распущена, однако ничего подобного не произошло. С. Саргсян стал жертвой своей же алчности: опустынивание политического поля предоставило Тер-Петросяну возможность «воскреснуть». За президентское кресло развернулась жесткая конкуренция, что заставило Саргсяна уповать на Кочаряна и хотя бы формально сохранять коалицию.
Президентские «выборы» 2008-го и последовавшие за ними процессы привели к тому, что Саргсян некоторое время воздерживался от реализации программ по построению «экономики одного олигарха» и широкомасштабного раскулачивания «своих», поскольку больше всего был обеспокоен проблемами удержания кресла. Понятно, что в подобной ситуации было бы трудно провернуть крупный передел собственности и под государственным прессом оказались лишь представители малого и среднего бизнеса.
«Футбольная» дипломатия: неудавшаяся партия и повсеместные поражения
Оказавшийся на Баграмяна 26 исключительно благодаря событиям 1-го марта С. Саргсян попытался укрепить свои позиции путем перехвата идейного знамени из рук своих соперников за кресло и добился в этом деле успеха. Л. Тер-Петросян, который на этапе президентской гонки имел имидж непримиримого противника, в результате «футбольной» дипломатии стал поддерживать действия Сержа Саргсяна и обеспечивать фон идейной и общественной поддержки «инициативности».
Расчет лидера АНК состоял в том, что руками Саргсяна одним ударом будут решены армяно-турецкая и армяно-азербайджанская проблемы и после этого станет возможным взять власть, проливая крокодиловы слезы и освободившись от всех национальных проблем. А вот расчет Сержа Саргсяна состоял в том, что, фактически, превратив вопрос Геноцида армян в предмет торга и в то же время избегая необходимости решения Карабахского вопроса, станет возможным при помощи «полукирваякановской» политики открыть армяно-турецкую границу. Он хотел, используя этот предполагаемый внешнеполитический «успех», оставить вне игры всех внутренних противников и окончательно перейти к делу, приватизировав финансово-экономические ресурсы клана, который привел его к власти. Фактически, Серж Саргсян во имя удержания своего кресла и иррациональной любви к материальному, был готов (готов и сейчас) растоптать всех и всё, лишь бы достичь своей цели. Однако расчеты двух деятелей, возложивших надежды на «кирваютюн», оказались ошибочными. «Футбольная» дипломатия провалилась. Дипломатия РА не получила ничего, кроме потерь.
Сейчас и С. Саргсян, и Л. Тер-Петросян пытаются дистанцироваться от «футбольной» дипломатии, будто бы ужесточая свои позиции по армяно-турецкой и Карабахской проблемам, но это тщетные усилия, поскольку оба понесли идейные и политические поражения и разделяют ответственность за последствия «футбола». Им не оставалось ничего другого, кроме как подписать договор о продлении срока пребывания российских военных баз на 49 лет и приветствовать всё это. Так и произошло. И уже не имеет значения, что тер-петросяновская пресса и поддерживающие его отдельные деятели осуждают «российское присутствие», а ярые защитники Сержа Саргсяна не жалеют сил, чтобы раструбить о том, что Серж нехотя подписал «документ» о военной базе. Это то же самое, что женщина легкого поведения заявит, что она оказалась на улице по воле обстоятельств. Как известно, народ дает подобным дамам одинаковое прозвище, не учитывая «обстоятельства».
В преддверии 2012
Ожидая национальной катастрофы и возлагая надежды на внешние силы, Л. Тер-Петросян фактически пошел домой и избрал выжидательную тактику. Лидер АНК обнадеживал членов своей команды, говоря, что-то вроде «Потерпите, через два-три месяца Карабах будет продан».
Заметим, что в период, когда АНК пошел домой Саргсян, хотя и понес потери и еще более дискредитировался в глазах широких кругов общества, но, это не привело и не могло привести к внеочередным выборам и смене власти, как предполагал Тер-Петросян, и вот почему.
Пользуясь возможностью предоставленной турецко-азербайджанской близорукой и «топорной» политикой, Саргсян «отмотал» «футбол» назад и, испугавшись перспективы оказаться в клещах наших соседей, продлил договор об армяно-российском военном сотрудничестве и удовлетворил все условия русских. В результате, на внешнеполитическом поле сейчас царит относительное спокойствие, а это тоже, в свою очередь, относительно укрепило позиции действующего президента РА на внутриполитической арене, поскольку лидер титульной оппозиции целиком и полностью обуславливал (и продолжает обуславливать) смену власти неблагоприятными внешними процессами. И поскольку сейчас на внешнеполитической арене практически нет развитий, связанных с Карабахской проблемой и Турцией, Саргсян управляет без полноценной оппозиции, поскольку Тер-Петросян  является еще большим «кирваяканом», чем «футболист» и, следовательно, анахроничен; АРФД еще должна самоочиститься и лишь после этого сможет войти в активную борьбу, а другая парламентская оппозиционная сила «Наследие» пока находится на пути становления (непонятно, как сила требующая признать Армению в границах Вудро Вильсона и независимость НКР, в 2008-м поддерживала Тер-Петросяна, придерживавшегося и продолжающего придерживаться диаметрально противоположного мнения?).
Сколько бы сейчас Тер-Петросян ни пытался «ужесточить» свою позицию и предложить Сержу Саргсяну предусловия, все равно его поезд уже давно ушел. Нужно было думать об ужесточении до того, как вспоминать историю о «Егиазаре Айнтапци и эчмиадзинских монахах». Таким должен был быть конец «цивилизованного» и исторически обоснованного гегамянства. Гегамянство остается гегамянством, независимо от того, кем оно проводится: Арташесом Мамиконычем или «основателем». Что ж...
Констатируем, что нынешняя расстановка политического поля абсолютно выгодна Сержу Саргсяну и он снова стал предпринимать построение «экономики одного олигарха», что является самой главной опасностью угрожающей безопасности и будущему Республики Армения. То есть, если во время президентских выборов 2008-го и в течение нескольких последующих месяцев Тер-Петросян препятствовал Саргсяну и наилучшим образом выполнял роль инструмента по недопущению туркменбашизма, то после начала «футбольной» дипломатии, лидер АНК стал выполнять совершенно противоположную функцию - функцию «ангела»-хранителя С. Саргсяна.
Констатируем также, что тер-петросяновская оппозиция явилась просто находкой для Саргсяна, и сейчас власти используют все свои ресурсы (от Тер-Петросяна до прессы, имеющей репутацию оппозиционной) для воспроизводства.
Смотрите, Тер-Петросян и Саргсян, несмотря на различные мотивации, заинтересованы в том, чтобы поле титульной оппозиции занимал АНК. А это однозначно выгодно Саргсяну.  Безвредный Тер-Петросян не представляет собой никакой опасности, а это предоставляет Саргсяну возможность объявить войну «заклятым партнерам» и, используя в качестве инструмента премьер-министра Тиграна Саркисяна, пойти на передел собственности, а также устами тер-петросяновских пропагандистов бороться против идеи создания новой силы, очень хорошо понимая, что лишь новая сила может быть могильщиком саргсяновской власти и этой системы.
Если Сержу Саргсяну удастся установить тотальный контроль над капиталом, то на парламентских выборах 2012-го он наберет абсолютное большинство и провозгласит себя вечным шейхом, невольно закладывая начало утрате Арменией государственности.
Тактическая цель С. Саргсяна очень проста. Иметь абсолютное большинство и сформировать авторитарную власть или, если партии «Оринац еркир» (ОЕК) удастся набрать пять процентов, а РПА не удастся составить абсолютное большинство, то пойти по пути создания коалиции РПА-ОЕК. То есть, секретарь совета безопасности является запасным вариантом Саргсяна и по этой причине сейчас посредством «оппозиционных» газет раздувается «пузырь» Артура Багдасаряна, мол, он станет будущим председателем парламента, чтобы те, кто командируются в ОЕК, во-первых, поверили, что правильно поступили, оказавшись рядом с совершенно дискредитировавшимся Багдасаряном, во-вторых, находились под контролем властей, в-третьих, не оказались в сфере «Процветающей Армении».
Очевидно, что на предстоящих выборах в Национальное собрание ОЕК не преодолеет  5%-й барьер и станет политическим трупом, но это не особо волнует Саргсяна. Сегодня на ОЕК возложена задача сплотить вокруг себя полуолигархические круги, имеющие статус «бродяги», а потом «кинуть» всех их. Этот метод многократно применялся Саргсяном. Это печально известная практика раздачи «добра», когда власти всем говорят «да», чтобы они не оказались в другом лагере. Некоторые дают «добро» для мажоритарных избирательных участков, а некоторые, протаскивая в партийные списки. Все бывают убеждены, что одержат победу, но Национальное собрание не безразмерное, следовательно, большая часть получивших «добро» оказывается не у властной кормушки, а у разбитого корыта. Но поскольку имущество и бизнес «кинутых» не так уж чисты, то жалоб не бывает. Командирующимся в ОЕК грозит такая же судьба.
Само собой разумеется, что Саргсян не заинтересован в успехах партии «Процветающая Армения» (ППА) и пытается максимально препятствовать команде Гагика Царукяна. В дело пущены пропагандистские уловки и новоиспеченные гегамяны, которые с позиций «независимого» депутата, «оппозиционного» журналиста или «аналитика» пытаются выполнять свою функцию «клиента». Насколько удастся ППА выдержать удары и стать одним из центров сопротивления - покажет развитие событий. Одно ясно: крупный капитал может получить «индульгенцию» и отстоять свои интересы лишь в случае, если  повернется лицом к обществу и заключит своеобразный блок с малым и средним бизнесом, став выразителем интересов последнего и одним из инициаторов формирования справедливой налоговой системы.
Другой задачей лидера РПА является то, чтобы до очередных выборов АНК остался на плаву, а в дальнейшем получил несколько депутатских мест и ждал своей очереди, чтобы стать «монахом» или, в лучшем случае, удостоиться судьбы блока «Справедливость». В случае тех или иных развитий, если возглавляемая Тер-Петросяном команда станет парламентской силой, не исключено также сотрудничество «Егиазара» и «монахов», но об этом как-нибудь по другому поводу.
Моделью желанного для Саргсяна парламента является Совет старейшин Еревана, а состава депутатов от власти - «грамотные» хунвейбины и выступающая в роли высокочтимых попрошаек «интеллигенция». Это даст Саргсяну возможность за считанные минуты провести любой экономический законопроект и удовлетворять неутолимый аппетит, как свой, так и своих «свато-зяте-родственных» кругов.
Предпосылки всего этого мы уже видим в различных отраслях экономики и в сфере телевидения. Можно представить, что ждет Армению после окончательной реализации программ Саргсяна. Еще ни одному государству не удалось сохранить свою государственность в том случае, когда частной собственности объявлена война, насколько большими ресурсами ни обладало бы это государство. Самым известным всем примером этого является СССР. Эта империя зла не испытывала недостатка в ресурсах, однако запрет частной собственности и свободного предпринимательства и, как следствие, низкий уровень жизни по сравнению с другим участником «холодной» войны - Западом, в конце концов, обесценили это государство в глазах граждан СССР, и оно распалось.
Сейчас, к сожалению, тот же путь взяла Армения, но с тем отличием, что у нас нет ресурсных возможностей СССР и мы не можем себе позволить подобное качество управления и порочные политико-экономические отношения, которые Саргсян хочет сделать еще более регрессивными.  Эти его планы может нарушить только смена статус-кво внутриполитической жизни Армении, а это, в свою очередь, возможно лишь посредством структурной перемены оппозиционного поля. Иными словами, лишь новая оппозиционная сила может изменить ситуацию, нарушить саргсяновские программы, о которых я говорил выше, открыть широкий фронт против гильдии власти и использовать имеющееся внутри власти глухое недовольство, формируя широкую консолидацию. Очевидно, что у Тер-Петросяна нет этого консолидационного ресурса, и, кроме того, ведя идеологическую борьбу против Саргсяна, невозможно сплотиться вокруг «Саргсяна-2». Я не вижу идейного и политического смысла замены Сержа на Левона. Мы видим развитие РА не в смене личности, а в смене системы. Следовательно, передовой боец «кирваякановской» идеологии и президент-основатель «бандократии» Тер-Петросян не может быть знаменосцем осуществления системных перемен и принятия необходимой стране новой Конституции. Хотим мы того или нет, но лишь новая оппозиционная сила и лишь национально-демократические перемены могут превратить Армению в качественно новое государство, что даст возможность обеспечить динамическое развитие и безопасность.
Демократия, рыночная экономика и национальные вопросы находятся на одной и той же плоскости, и нет необходимости противопоставлять одно другому. Это противопоставление порождается султанатом, коррупцией, фальсификацией выборов, а не, например, неразрешенной Карабахской проблемой или процессом международного признания Геноцида армян. Карабахская проблема решится, все границы Армении откроются, и мы станем серьезным региональным игроком, если избавимся от этих надуманных противопоставлений и от деятелей, имеющих подобное мышление.