Թվացյալ կայունութունը
Վերջերս «7օր»-ը մի քանի գործիչների և փորձագետների ուղղել է «Արդյո՞ք հասարակական բևեռացվածությունն այսօր մեղմացվե՞լ է» հարցը: Դատելով պատասխաններից՝ շատերն այս հարցում նույն սխալն են գործում, ինչ և 2008թ. ընտրություններից առաջ: Ցավոք, հայաստանյան փորձագետների և գործիչների զգալի մասը իրենց վերլուծություններում, դատողություններում ու կանխատեսումներում կենցաղային բանականության դիտարկումներին բնորոշ մակերեսայնությունից հեռու չեն գնում: Եթե իրավիճակն արտաքուստ հանգիստ է և «կայուն», նրանք դա հակված են շփոթել իրական կայունության հետ: Այդպիսի շփոթն ավելի քան ներելի է առօրյա պատկերացումների տեսակետից, բայց բացարձակ անհամարժեք է փորձագիտության և վերլուծականության տեսանկյունից, որոնց նպատակն էլ հենց այն է, որպեսզի արտաքուստ չերևացող, քողարկված միտումներն ու օրինաչափությունները բացահայտվեն: Այլապես եթե վերլուծությունը կամ մասնագիտական կարծիքը պետք է ասի այն, ինչ առանց այդ էլ «բոլորին հայտնի է», ապա կորչում է վերլուծականության ողջ իմաստը:
Մի պահ դառնանք 2008թ.-ին նախորդող դեպքերին: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ չկա արտաքուստ ավելի «կայուն» ու հանգիստ քաղաքական շրջան, քան 2005-2007 թթ. (թեև և՛ 2005թ., և՛ 2007թ. ընդդիմադիր հրապարակային դրսևորման որոշ փորձեր եղան, բայց համեմատության մեջ դրանք այն տպավորությունը չթողեցին, ինչ նախորդ և հետագա դրսևրումները): Քաղաքական այս համեմատական հանդարտությունից շատերը շտապեցին եզրակացություններ անել «կայունության» հաստատման, արմատական ընդդիմադիր դրսևորումների պահանջարկի բացակայության և այլնի վերաբերյալ: Ու ոչ ոք ի զորու չեղավ կանխատեսել 2008թ. դեպքերը, որոնք իրենց ծավալով, թափով և հետևանքներով գերազանցեցին նախորդ բոլոր ընդդիամդիր շարժումները: Կարելի էր ենթադրել, որ այս դեպքերը գոնե պետք է սթափեցնեին մարդկանց, քանի որ ակնհայտ պետք է դառնար, թե որքա՜ն խաբուսիկ է այն, ինչ նրանք կոչում են կայունություն: Բայց, ինչպես ցույց է տալիս կյանքի և պատմության փորձը, աշխարհում ամեն բան չափ ու սահման ունի, բացի բթությունից: Փոխանակ վերլուծելու 2008թ. հասարակական պայթյունի օբյեկտիվ հիմքերը, փոխանակ վերանայելու կարծրացած բացատրության մոդելներն ու պատկերացումները, վերլուծաբանների մի մասը նորից գնաց հեշտ ճանապարհով, և բացատրական մոդելները կրկին փոխառեց կենցաղային առօրյա պատկերացումներից: Գործընթացի ներքին օբյեկտիվ ակունքները մի կողմ թողած՝ առաջին պլան մղվեցին սուբյեկտիվ և մոգական գործոնները («չար կամք», «ատելություն», «զանազան հնարներ», «զանգվածային հիպնոս», «հոգեխանգարմունք», «մութ ուժեր») կամ արտաքին դավադրության տեսությունը: Մի խոսքով, տեղի ունեցածը, ըստ այդ վարկածի, մեծ հաշվով պատահականություն էր, որը ոչ մի կապ չուներ ներհայաստանյան իրականության հետ: Չժխտելով սուբյեկտիվ և արտաքին գործոնների կարևորությունը ցանկացած գործընթացի վերլուծության համատեքստում' պետք է շեշտեմ, որ առանց ներքին օբյեկտիվ պատճառահետևանքային կապերի վերհանման՝ վերլուծություն կամ փորձագիտություն բառիս բուն իմաստով հնարավոր չէ: Միայն սուբյեկտիվ գործոնի և արտաքին միջամտության հիման վրա կառուցված բացատրությունները, որքան էլ դրանք արտաքուստ հագեցված լինեն գիտականակերպ եզրաբանությամբ, ըստ էության, միշտ էլ մնում են բամբասանքի և բաբոյի հեքիաթի մակարդակին: Ընդ որում, պարադոքսն այն է, որ «արտաքին դավադրության» տեսությունը շատ հաճախ որևէ հասարակության կառավարելիությունն ապահովող լավագույն գործիքներից է հենց արտաքին ուժերի ձեռքում: Այսինքն, չվախենալով հակասության մեջ ընկնելուց, կարող ենք ձևակերպել, որ «արտաքին դավադրության տեսությունը» հենց ինքն է «արտաքին դավադրություն»:
Ինչևէ, փորձը ցույց է տալիս, որ նույն սխալը շատերը հակված են կրկնել այսօր: Արտաքուստ հասարակությունը համեմատաբար հանդարտված է, ներքին իրավիճակը՝ համեմատաբար կայունացած, և ահա արդեն լսում ենք ճահճային կենդանիների նույն հոգնած հորանջը: Սխալը մեթոդաբանական է: «Կայունությունը» չի կարելի շփոթել արտաքին և մակերեսային հանդարտության հետ: Կայունությունը համակարգային խնդիր է: Քանի դեռ համակարգային հակասությունները պահպանվում են, իրական կայունության մասին խոսք լինել չի կարող, որքան էլ իրավիճակը հանդարտված թվա: Հայաստանում համակարգային հակասությունների օրինակները շատ-շատ են: Հիշեցնենք միայն ամենահայտնիները: Գրված և իրական օրենքների բացարձակ հակադրություն: Իհարկե, գրվածի և իրականի լիարժեք նույնացում երբեք և ոչ մի տեղ չի լինում: Բայց խոսքը դրա մասին չէ: Ո՛չ էլ փողոցը կարմիր կամ կանաչ լույսի տակ անցնելու տիպի օրենքների մասին: Բոլորս էլ գիտենք, թե ինչպես է «գործում» իշխանություն ձևավորող հիմնական' ազատ ընտրությունների սահմանադրական մեխանիզմը: Փորձը ցույց է տալիս նաև, որ այս հարցը հասարակության մի շատ զգալի մասին իրապես հուզում է: Գրվածի և իրականի միջև այդ կարգի և այդ խորության հակասությունը չի կարող հավերժ չլուծված մնալ: Մյուս հայտնի օրինակը մենաշնորհային համակարգն է: Հասարակության զարգացմանը զուգահեռ՝ աճում է հակասությունը ձևավորվող միջին խավերի և օլիգարխիկ համակարգի միջև: Կա՛մ հասարակական զարգացումը պետք է կանգ առնի որոշակի մակարդակի վրա, կա՛մ մենաշնորհային համակարգը պետք է տեղի տա, ընդ որում բոլոր մակարդակներով' տնտեսական, տեղեկատվական, քաղաքական և այլն: Հակասությունների այս շարքը կարելի է շարունակել: Էլ չեմ ասում, որ Հայաստանը մեկուսացված կղզի չէ, և մի կողմից չի կարող չկրել համաշխարհային զարգացումների ազդեցությունը, մյուս կողմից էլ չի կարող իրեն շռայլություն թույլ տալ՝ պարտվել իր հարևանների հետ մրցակցությունում: Այս բոլորը քաջ հայտնի են, և կարծում եմ՝ հակասությունների այս թվարկումը շարունակելն իմաստ չունի:
Կարևոր է այն հետևությունը, որն ախուսափելի է փաստերի նույնիսկ այս թեթևակի թվարկումից և նախկին փորձի վերարծարծումից հետո: «Կայունությունը» Հայաստանում կմնա սին պատրանք և դեմագոգիա, քանի դեռ լուծված չեն համակարգային հակասությունները: Նույնը վերաբերում է հասարակական միասնությանը, արմատական ընդդիմադիր շարժումների պահանջարկի վերացմանը և այլն: Էստրադայի երգիչներն ու դպրոցական տարիքի երեխաները կարող են այլ կերպ մտածել, բայց ցանկացած վերլուծաբան, փորձագետ, մասնագետ պարտավոր է գիտակցել, որ Հայաստանում հեղափոխական վիճակը կրում է պերմանենտ բնույթ: Որովհետև դրա պատճառները ոչ թե ինչ-որ անձի կամ ինչ-որ արտաքին մութ ուժի չար կամքն է, հնարներն են, հիպնոսը և այլ թուղթ ու գիրը, այլ օբյեկտիվ հասարակական գործոները: Անձը կամ արտաքին ուժը, անշուշտ, կարող են մեծապես օգտվել կամ չօգտվել օբյեկտիվ այս գործոններից, բայց նրանք ի զորու չեն զրոյից արհեստականորեն «ապակայունացնել» իրավիճակը:
Ավելին. կարելի է բավական հանգիստ կանխատեսել, որ ինչքան հակասությունների լուծումը հետաձգվի, այնքան ավելի սուր և արմատական է լինելու ապագա հանգուցալուծումը: Որքան ավելի երկար տևի և անշրջելի թվա որևէ հերթական «կայունության» շրջանը, այդքան ավելի ուժգին և արմատական է լինելու դրան հետևող հերթական «ապակայունացումը»: Ամեն մի ճնշված ու չկայացած հեղափոխություն միայն նոր' ավելի արմատական շարժում է ավետում հետագա տարիներին: Միայն միամիտներն են կարծում, թե մարտի 1-ը հենց այնպես անցավ գնաց: Չեմ ուզում չար գուշակի դեր ստանձնել, բայց կարող եմ ասել, որ որքան հետաձգվեն մարտի 1-ին հանգեցրած հակասությունների լուծումները, այնքան ավելի ուժեղ է լինելու այդ դեպքերի հետադարձ հարվածը, և նույնիսկ հնարավոր է՝ այսօրվա արմատական ընդդիմադիրները սարսափեն այն դաժան հանգուցալուծումից, որին կարող է հանգեցնել այդ հետադարձ հարվածը:

Кажущаяся стабильность
Недавно «7or» адресовал ряду деятелей и экспертов вопрос: «На самом ли деле общественная поляризация сегодня смягчилась?». Судя по ответам, многие в этом вопросе допускают ту же ошибку, что и перед выборами 2008-го года. К сожалению, большая часть армянских экспертов и деятелей в своих анализах, рассуждениях и прогнозах далеко  не отходит от наблюдений уровня бытовых рассуждений. Если ситуация внешне спокойная и «стабильная», то они склонны путать это с реальной стабильностью. Подобное заблуждение более чем простительно с точки зрения повседневных представлений, но абсолютно неравноценно с экспертной и аналитической точки зрения, чьими целями как раз являются то, чтобы внешне невидимые, замаскированные тенденции и закономерности были раскрыты.  Так, если анализ или профессиональное мнение должно сказать то, что и без этого «всем известно», то теряется весь смысл анализа.
На мгновенье вернемся к событиям, предшествовавшим 2008г. В истории независимой Армении нет внешне более «стабильного» и спокойного политического периода, чем 2005-2007 гг. (хотя и в 2005г, и в 2007г. были некоторые попытки публичных оппозиционных проявлений, но они не оставили такого впечатления, как предыдущие и последующие проявления). Из этого относительного политического затишья многие поспешили сделать выводы об установлении «стабильности», отсутствии спроса на коренные оппозиционные проявления и др. И никто не смог предвидеть события 2008г., которые по своему объему, размаху и последствиям превзошли все предыдущие оппозиционные движения. Можно было предположить, что эти события должны хотя бы отрезвить людей, поскольку должно было стать очевидным, как обманчиво то, что они называют стабильностью. Но как показывает жизненный и исторический опыт, в мире все имеет свою меру и границу, кроме тупости. Вместо того, чтобы проанализировать объективные причины общественного взрыва, вместо того, чтобы пересмотреть модели и представления закостеневших  объяснений, часть аналитиков снова пошла легким путем и снова позаимствовала модели объяснения из повседневных бытовых представлений. Оставив в стороне внутренние объективные первопричины, на первый план были выдвинуты субъективные и магические факторы («злая воля», «ненависть», «многочисленные уловки», «массовый гипноз», «душевное помешательство», «темные силы») или теория внешнего заговора. Одним словом, произошедшее, согласно этой гипотезе, по большому счету, явилось случайностью, которая не имела никакого отношения к действительности внутри Армении. Отрицая важность субъективных и внешних факторов в контексте анализа любых процессов, должен подчеркнуть, что без выявления внутренних объективных причинно-следственных связей, анализ или экспертная оценка в прямом смысле слова невозможны.   Только построенные на основе субъективного фактора и внешнего вмешательства объяснения, насколько бы они внешне не были полны научнооподобными выводами, по сути, всегда остаются на уровне сплетен и бабушкиных сказок. При этом, парадокс в том, что теория «внешнего заговора» часто является одним из лучших инструментов, обеспечивающих управляемость какого-либо общества, именно в руках внешних сил.  То есть, не боясь впасть в противоречие, можем сформулировать, что «теория внешнего заговора» уже сама «внешний заговор».
Как бы ни было, опыт показывает, что многие склонны повторять те же ошибки и сегодня. Внешне общество сравнительно спокойно, а внутренняя ситуация - сравнительно стабилизировавшаяся, и вот уже слышны те же усталые позевывания болотных обитателей. Ошибка методологическая. «Стабильность» нельзя путать с внешним и поверхностным спокойствием.    Стабильность - системная задача. Пока системные противоречия сохраняются, речи о реальной стабильности быть не может, насколько бы ситуация не казалась спокойной. В Армении примеров системных противоречий очень и очень много. Напомним только самые известные. Абсолютная противопоставление писанных и реальных законов. Конечно, полноценной схожести  написанного и реального никогда и нигде не бывает. Но речь не об этом. И не о примерах наподобие перехода улицы на красный или зеленый свет. Все знают, как «работает» основной формирующий власть конституционный механизм свободных выборов. Опыт показывает также, что этот вопрос действительно волнует ощутимую часть общества. Противоречие между написанным и реальным подобного рода и подобной глубины не может оставаться нерешенным. Другим известным примером является монопольная система. Параллельно развитию общества растет формирующееся противоречие между средними классами и олигархической системой. Или общественное развитие должно остановиться на определенном уровне, или монопольная система должна поддаться, при этом на всех уровнях: экономическом, информационном, политическом и т.д.  Этот ряд противоречий можно продолжить. И не говорю о том, что Армения - не изолированный остров и, с одной стороны, не может не нести на себе влияние мировых развитий, а с другой стороны,  не может позволить себе расточительства проиграть в соревновании со своими соседями. Все это прекрасно известно, и, думаю, продолжение перечисления этих противоречий бессмысленно.
Важен тот вывод, что  неизбежно, даже при поверхностном перечислении и изложении прежнего опыта. «Стабильность в Армении останется лишь иллюзией и демагогией, поскольку не решены системные противоречия. То же самое относится к общественному единению, устранению потребности в радикальных оппозиционных движениях и т.д. Эстрадные певцы и дети школьного возраста могут думать иначе, но любой аналитик, специалист обязан осознать, что в Армении революция носит перманентный характер. Поскольку причины этого не воля, приемы, гипноз, заклинание какой-то темной внешней силы или личности, а объективные общественные факторы. Личность или внешняя сила, несомненно, могут по большой части пользоваться или не пользоваться этим объективными факторами, но они не в силах с нуля искусственно «дестабилизировать» ситуацию.
Более того, можно спокойно прогнозировать, что насколько будет отложено решение противоречий, тем острее и радикальнее будет будущее разрешение. Насколько длительным и бесповоротным будет казаться какой-либо этап «стабильности», настолько мощнее и радикальнее будет последовавшая за этим очередная «дестабилизация».  Каждая подавленная и несостоявшаяся революция гласит о новом более радикальном движении на все годы. Лишь наивные считают, что 1 марта просто так прошло и закончилось. Не хочу брать на себя роль злого гадальщика, но могу сказать, что насколько будут откладываться решения противоречий, приведших к 1-ому марту, настолько сильнее будет ответный удар, и даже возможно сегодняшние радикальные оппозиционеры ужаснутся этого жестокого разрешения, к которому может привести этот обратный удар.