Ձևակա՞ն է արդյոք թուրք–ադրբեջանական հարաբերությունների սրացումը
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով վերջին ժամանակներս նկատվող թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունների սրացման մասին՝ ասել է, որ Թուրքիան այլևս այդքան էլ ադրբեջանամետ չէ։
-Թուրք-ադրբեջանական այս հակասությունները շատերը ներկայացնում են որպես խաղ, որ հայերից ավելի շատ զիջումներ կորզեն, սակայն թե՛ Թուրքիան, թե՛ Ադրբեջանը բազմաշերտ, բազմերանգ պետություններ են, և  հեշտ չէր լինի նման խաղ մշակել։ Մի բան պետք է ֆիքսել, որ Թուրքիայում այսօր իշխող կուսակցությունը շեշտը դնում է ոչ թե ազգայնականի, այլ իսլամիստական սկզբունքի վրա։ Այդ առումով, իրո՛ք, Թուրքիան Ադրբեջանի շահերն այդքան էլ չի ցանկանում պաշտպանել,-ասել է նա։
Իսկ Հայաստանի հուշարձաններն ուսումնասիրող հ/կ նախագահ Սամվել Կարապետյանն էլ նշել է, որ թուրք-ադրբեջանական հակասությունը շատ կարճատև է,  և դրա վրա չարժե հույս դնել։
-Ադրբեջանին ու Թուրքիային մի շատ կարևոր բան է շղթայում։ Դա այն է, որ այս երկու պետություններն էլ իրենց երկրները ստեղծել և գոյացրել են հայոց հայրենիքում։ Սա շատ կարևոր է։ Նրանք երկուսն էլ նույն գերակա նպատակն ունեն։ Թուրքիայի ամբողջ արևմտյան հատվածը հայկական հողն է։ Ադրբեջանի հանրապետության տարածքի մեծ  մասը հայկական է ու ամբողջությամբ  հայ մշակույթով ներծծված։ Սա է էականը,-ասել է նա։
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը համաձայնվել է այս տեսակետի հետ, և հավելել, որ, ի տարբերություն նախկին իսլամիստների, որոնք  Թուրքիայի սկզբունքներն առաջ էին տանում բիրտ ուժով, այսօրվա իսլամիստները  փորձում են գրավել աշխարհը տնտեսությամբ։
-Այսօր Ադրբեջանը  Թուրքիայի համար տնտեսապես շատ շահավետ  գործընկեր է։ Նա էժան գնով գազ է մատակարարում Թուրքիային, և միանշանակ ասել, որ այսօր Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների համար խաչ է քաշել Ադրբեջանի վրա, ճիշտ չէ,-նշել է թուրքագետը։

Притворно ли обострение турецко-азербайджанских отношений?
Тюрколог Артак Шакарян, говоря во время встречи с журналистами о заметном в последнее время обострении турецко-азербайджанских отношений, сказал, что Турция уже не настолько проазербайджански настроена.
«Многие преподносят эти турецко-азербайджанские противоречия как игру, целью которой является выудить из Армении больше уступок, однако и Турция, и Азербайджан являются многосложными и многослойными государствами, и было бы нелегко разработать такую игру. Одно надо зафиксировать: правящая сегодня в Турции партия делает акцент не на национальной общности, а на исламистском принципе. В этом плане, действительно, Турция не так уж хочет защищать интересы Азербайджана», - сказал он.
А председатель общественной организации, изучающей памятники Армении, Самвел Карапетян отметил, что турецко-азербайджанское противоречие очень кратковременно и не стоит на него надеяться.
Азербайджан и Турцию объединяет одна очень важная вещь. Это то, что они оба создали свои государства и состоялись на армянской земле. Это очень важно. У них обоих одна и та же наивысшая цель. Вся восточная часть Турции - армянская земля. Большая часть Азербайджанской республики армянская, и она целиком пропитана армянской культурой. Это существенно», - сказал он.
Тюрколог Артак Шакарян согласился с этой точкой зрения и добавил, что в отличие от бывших исламистов, которые продвигали принципы Турции грубой силой, сегодняшние исламисты пытаются завоевать мир экономикой.
«Сегодня Азербайджан очень выгодный партнер для Турции. Он по низкой цене поставляет газ Турции, и однозначно говорить, что сегодня ради армяно-турецких отношений Турция поставила на Азербайджане крест - ошибочно», - отметил тюрколог.