Էդուարդ Շարմազանով. «Դավութօղլուն հո իրանց Ստամբուլի ժէկի պե՞տը չի....»
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը պետք է իրականցվի խելամիտ ժամկետներում։
-Մեջլիսը վավերացնի, մենք էլ կվավերացնենք։ Դա ոչ թե պայման է, այլ տրամաբանական քայլ։ Անկարան է փակել սահմանը, և նա է միշտ նախապայմանների լեզվով խոսել։ Իհարկե, մենք ավելի բարոյական հիմք ունենք նախապայմաններ դնել և ասել, որ Ցեղասպանությունը ճանաչեն,-ասել է նա։
Ըստ Էդուարդ Շարմազանովի՝ դեկտեմբերի 7-ին լրանում է հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի վերջնական եզրակացություն ներկայացնելու վերջնաժամկետը։
-Կարծիքը դրական է լինելու։ Դեկտեմբերի 7-ին տեղի կունենա Էրդողանի այցը Վաշինգտոն, որտեղ նա կհանդիպի Օբամայի հետ։ Կարծում եմ՝ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի վերջնական եզրակացությունը դրական  է լինելու. եթե դրական եզրակացություն չտան, ապա նրան Վաշինգտոնում ոչ միայն գրկաբաց չեն ընդունի, այլ ընդհանրապես չեն ընդունի, որովհետև բոլորիս էլ հայտնի է պաշտոնական Վաշինգտոնի դիրքորոշումը, որը բազմաթիվ անգամներ է հորդորել Թուրքիային այս խնդրում նախապայմաններ չդնել,-ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը որևէ միակողմանի պարտավորություն չի ստանձնելու հայ-թուրքական հարաբերություններում։
-Եթե Թուրքիան չի վավերացնում, ուրեմն մենք էլ չենք վավերացնում, պրոցեսը վերջանում  է։ Կարող է՝ գնանք,  թուրքերին ասենք՝ խնդրում ենք, վավերացրե՞ք։ Ո՛չ։  Եթե Թուրքիան ստորագրել է, ուրեմն պետք է վավերացնի։ Դավութօղլուն հո իրենց Ստամբուլի ժէկի պե՞տը չի։ Դավութօղլուն ներկայացնում է Թուրքիայի պետական քաղաքականությունը, ինչպես արտաքին հարաբերություններում մեր կարծիքն է ներկայացնում Էդվարդ Նալբանդյանը։ Եթե չպիտի վավերացնեին, ինչո՞ւ էին ստորագրում,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը։

Эдуард Шармазанов: «Давудоглу ведь не начальник стамбульского ЖЭК-а»
Во время встречи с журналистами секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов сказал, что процесс ратификации армяно-турецких протоколов должен осуществиться в разумные сроки.
«Если меджлис ратифицирует, то и мы ратифицируем. Это не то чтобы условие, а логический шаг. Границу закрыла Анкара и именно она всегда говорила языком предусловий. Конечно, мы имеем больше оснований выдвигать предусловия и говорить, чтобы они признали Геноцид», - сказал Э. Шармазанов.
По словам Эдуарда Шармазанова, 7-го декабря истекает крайний срок для предоставления комиссией парламента Турции по внешним сношениям окончательного заключения относительно армяно-турецких протоколов.
«Мнение будет положительным. 7-го декабря состоится визит Эрдогана в Вашингтон, где он встретится с Обамой. Считаю, что окончательное заключение комиссии по внешним сношениям парламента Турции будет положительным; если не дадут положительного заключения, то их в Вашингтоне не только с распростертыми объятьями не примут, но и вообще не примут, поскольку всем известна позиция официального Вашингтона, который много раз призывал Турцию не выдвигать предусловий в этом вопросе», - сказал он.
По его словам, Армения не возьмет на себя каких-либо односторонних обязательств в армяно-турецких отношениях.
«Если Турция не ратифицирует, значит, мы тоже не ратифицируем, процесс закончится. Может быть еще поедем, скажем туркам, пожалуйста ратифицируйте? Нет. Если Турция подписала, значит должна ратифицировать. Давудоглу ведь не начальник стамбульского ЖЭКа. Давутоглу представляет государственную политику Турции, как Эдвард Налбандян представляет наше мнение во внешних отношениях. Если не должны были ратифицировать, то почему подписывали?», - сказал секретарь фракции РПА.