Հարցազրույց Ազգային ժողովի պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանի հետ։
-Կարծում եմ՝ թյուր պատկերացում կա և վտանգավոր պատկերացում, թե Ցեղասպանության խնդիրն առաջին հերթին վերաբերում է Սփյուռքին։ Բացարձակապես նման բան չկա. այս հարցն ուղղակիորեն վերաբերում է մեզանից յուրաքանչյուրին՝ անկախ այն բանից, թե մենք կամ մեր հայրն ու պապը որտեղ են ծնվել։ Հետևաբար, Սփյուռքի վերաբերմունքն այստեղ վճռական նշանակություն չպետք է ունենա։ Հայաստանում էլ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը դեմ է այդ արձանագրությունների ստորագրմանն ու վավերացմանը։ Կարծում եմ՝ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկումը ևս մեկ փաստ էր դրա օգտին։ Համոզված եմ, որ արձանագրությունների ստորագրումն ու վավերացումը կոպիտ սխալ կլինի և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար կարող է ունենալ աղետալի հետևանքներ։ Բացի այն լուրջ վտանգները, որոնք կան արձանագրություններում, արդեն առաջացել է ևս մեկ ոչ պակաս լուրջ վտանգ. դա հայության պառակտման վտանգն է։ Սա չափազանց լուրջ խնդիր է, և սրա հետ էլ հաշվի չնստել կնշանակի պարզապես տղայական և ինչ-որ խմբակային շահերից բխող քայլեր անել։
-Եթե արձանագրություններն արդեն նախաստորագրվել են, հնարավո՞ր է խուսափել դրանց ստորագրումից և վավերացումից։
-Պատմությունը լի է բազմաթիվ օրինակներով, այդ թվում՝ նաև մեր պատմությունը, երբ բանակցությունների ընթացքում կողմերից որևէ մեկն ինչ-ինչ հիմնավորումներով հրաժարվում է ստորագրել այդ փաստաթղթերը, եթե դրանցում փոփոխություններ չարվեն։ Ի վերջո, հայտարարությունը, որն ուղեկցում էր այս արձանագրությունները, ակնհայտորեն ասում է, որ պիտի տեղի ունենան քաղաքական քննարկումներ և խորհրդատվություն։ Անհեթեթ կլինի համարել, որ դա ուղղակի ձևականություն էր՝ նման լուրջ փաստաթղթերի հետ կապված։ Իսկ եթե քննարկումները որևէ արդյունքի չպետք է հանգեցնեն, սա նույնպես արհամարհանք է մեր ժողովրդի և մեր պետության նկատմամբ։ Այնպես որ, բոլոր տեսակի շահարկումները երեսպաշտություն են, երբ ասվում է, որ որևէ փոփոխություն անել հնարավոր չէ, և հնարավոր չէ հրաժարվել փաստաթղթերի վավերացումից կամ ստորագրումից։
-Դուք ասացիք, որ հայության պառակտման վտանգ կա։ Հայաստանի՞ հայության մասին է խոսքը։
-Դժբախտաբար, արդեն պառակտումը կա մեր ժողովրդի մեջ՝ և՛ Հայաստանի ներսում, և՛ դրսում։
-Այս պարագայում Սփյուռքը երե՞ս կթեքի Հայաստանից։
-Ընդամենը մեկ օրինակ. Սփյուռքը երբեք Հայաստանի նախագահին՝ ո՛չ առաջին, ո՛չ երկրորդ, նման ձևով չէր դիմավորել։ Ուրեմն, դանակը հասել էր ոսկորին, որ հայ մարդիկ ստիպված բողոքում են Հայաստանի նախագահի դեմ։ Վստահ եմ, որ մարդիկ, ովքեր դա անում են, շատ մեծ ցավով են անում։ Բայց այլ ճանապարհ չեն տեսնում՝ այդ չարաբաստիկ արձանագրությունների դեմն առնելու համար։
-Այս իրադարձությունների ֆոնին հնարավո՞ր է՝ երկրում արտահերթ միջոցառումներ տեղի ունենան։
-Միշտ ասել եմ, որ արտահերթ ընտրությունները երբեք որևէ հարցի լուծում չեն առաջացնում, որովհետև ցանկացած հարց նշանակում է լուրջ վերաբերմունք, լուրջ մշակումներ, հիմնավորումներ և այլն։ Դրանց բացակայության դեպքում կարող ենք 10 անգամ ընտրություն անել և որևէ արդյուքի չհանգել։ Եթե իշխանությունները գտնում են, որ հրաժարականով է հնարավոր միայն այս արձանագրությունների դեմն առնել, իսկ ես այդպես չեմ կարծում, ապա դա էլ է ճանապարհ։ Այսօր ամենակարևոր բանն այս արձանագրությունների դեմն առնելն է։ Մնացած ամեն ինչ երկրորդական է։
-Չե՞ք կարծում, որ իշխանությունների կողմից հակառակ գործողություններ են իրականացվում, որպեսզի որևէ ձևով արձանագրությունների ստորագրումը չհետաձգվի։
-Հայաստանի ներսում և դրսում հայությունը գտնվում է տեղեկատվական շրջափակման մեջ։ Բոլոր հեռուստաընկերությունները՝ բացի մեկից, ցավոք, մեր ժողովրդին ներկայացնում են կեղծ տեղեկություններ։ Խայտառակ կադրեր էին ցույց տալիս Ազգային ժողովում լսումների հետ կապված։ Ուղղակի ծիծաղելի է այն, ինչ ցուցադրում են մարզերում՝ իբր թե քննարկումների հետ կապված։ Սա հիշեցնում է խորհրդային, թվում էր՝ անցած ժամանակները, բայց երևի դա նաև բնական է, որովհետև մարդիկ, ովքեր այսօր որոշումներ են ընդունում, թերևս իրենց կյանքում նոր բան չեն սովորել՝ բացի նրանից, ինչ սովորել են խորհրդային տարիներին՝ խորհրդային կառավարման շրջանում։
-Ի վերջո, չե՞ք կարծում, որ այս արձանագրությունները կստորագրվեն։
-Մի տևական ժամանակ տեսնելով իշխանությունների համառությունը և՛ այս խնդրի, և՛ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման նկատմամբ, երբ ակնհայտ փաստական հիմնավորումներով ցույց է տրվում սխալները՝ քիչ չէ հավանականությունը՝ ենթադրելու, որ դրանք կստորագրվեն և խորհրդարանում կվավերացվեն։ Բայց դա չի լինի ամեն ինչի վերջը. դա կլինի ցավալի մի գործընթացի սկիզբ, որովհետև, համոզված եմ, որ որևէ հայ մարդ (բացի նրանցից, ովքեր ի պաշտոնե կամ ինչ-ինչ պայմանավորվածությունից ու շահերից ելնելով՝ ստիպված են առանց որևէ հիմնավորման պաշտպանել այդ արձանագրությունների ստորագրումն ու վավերացումը) չի համակերպվելու այդ մտքի հետ։ Սա իշխանությունների համար լինելու է պյուրոսյան հաղթանակ։
-ՀՅԴ ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանն ասել է, թե Սերժ Սարգսյանը զրկվել է իր բոլոր հենարաններից։ Ի՞նչ է սա նշանակում։
-Սերժ Սարգսյանը Հանրապետական կուսակցության նախագահն է։ Թեև դեռ մեկ տարի առաջ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ սա այն Հանրապետական կուսակցությունը չէ, ուր ես գնացել եմ 16-17 տարի առաջ։ Սրանով ամեն ինչ ասվում է։ Հանրապետականներն են Սերժ Սարգսյանի հենարանը, և այս արձանագրությունների ու ցանկացած խնդրի հետ կապված պատասխանատվությունը կրում են Հանրապետական կուսակցությունը և կոալիցիոն մյուս կուսակցությունները, ընդ որում ՝ հավասարապես։

Интервью с депутатом Национального собрания РА Тиграном Торосяном
-Думаю, что есть неправильное и опасное представление, что проблема Геноцида в первую очередь касается Диаспоры. Это совершенно не так. Этот вопрос непосредственно относится к каждому из нас, независимо от того, где родились мы или наши отцы и деды. Следовательно, отношение Диаспоры не должно иметь здесь решающего значения. В Армении тоже подавляющее большинство против подписания и ратификации этих протоколов. Думаю, что состоявшееся в Национальном собрании обсуждение является еще одним фактом в пользу этого. Уверен, что подписание и ратификация протоколов будет грубой ошибкой и может иметь катастрофические последствия для Армении и армянского народа. Кроме того, те серьезные опасности, которые есть в протоколах, уже привели к еще одной не менее серьезной опасности - опасности раскола армянства. Это крайне серьезная проблема и не учитывать ее будет означать просто ребячество и делать шаги, вытекающие из групповых интересов .
-Если протоколы уже парафированы, возможно ли избежать их подписания и ратификации?
-История в том числе, и наша история полна многочисленными примерами, когда в процессе переговоров одна из сторон отказывается подписать документы, если в них не будут внесены изменения. В конце концов, в заявлении, которое сопровождало эти протоколы, открыто  говорится, что должны состояться политические обсуждения и консультации. Было бы нелепо думать, что в связи со столь серьезным документом это было всего лишь формальностью. А если обсуждения не должны привести к какому-либо результату, то это также игнорирование нашего народа и нашего государства. Так что спекуляции всех видов являются лицемерием, когда говорится, что невозможно внести какие-либо изменения и невозможно отказаться от ратификации и подписания документов.
-Вы сказали, что есть опасность раскола армянства. Речь идет об армянстве Армении?
-К сожалению, в нашем народе уже есть раскол как внутри Армении, так и за ее пределами.
-В данном случае Диаспора отвернется от Армении?
-Всего один пример: Диаспора никогда не принимала президента Армении подобным образом - ни первого президента, ни второго. Значит, чаша терпения переполнилась, что армяне вынужденно протестуют против президента Армении. Уверен, что люди, которые это делают, делают это с очень большой болью. Но не видят другого пути, чтобы  пресечь принятие этих злосчастных протоколов.
- Возможно ли, что на фоне этих событий в стране произойдут внеочередные мероприятия?
-Я всегда говорил, что внеочередные выборы никогда ни приводят к решению какого-либо вопроса, поскольку любой вопрос означает серьезное отношение, серьезные разработки, обоснования и так далее. В случае их отсутствия можем 10 раз провести выборы и не добиться какого-либо результата. Если власти считают, что лишь отставкой возможно противостоять этим протоколам, а я так не думаю, то это тоже путь. Сегодня самое главное противостоять этим протоколам. Все остальное - второстепенное.
-Не думаете, что власти осуществляют противоположные действия, чтобы любым способом подписание протоколов не затянулось?
-Внутри Армении и за ее пределами армянство находится в информационной блокаде. К сожалению, все телекомпании, кроме одной, преподносят нашему народу лживую информацию. Позорные кадры показывали в связи со слушаниями в Национальном собрании. Просто смешно то, что показывают в регионах, будто бы связанное с обсуждениями. Это напоминает советские, казалось, прошедшие времена, но, наверное, это естественно, поскольку люди, которые сегодня принимают решения, быть может, ничего новому не научились, кроме того, чему научились в советские годы, в период советского правления.
-В конце концов, не считаете, что эти протоколы будут подписаны?
-Длительное время, видя смелость властей в отношении урегулирования данной проблемы и проблемы Карабаха, когда очевидными фактическими обоснованиями указываются ошибки, можно предположить, что велика вероятность того, что они будут подписаны и ратифицированы в парламенте. Но это не будет концом всего, это начало болезненного процесса, поскольку, я уверен, что никакой армянин (кроме и тех, которые по должности или исходя из какой-либо договоренности и выгод, вынуждены без какого-либо обоснования поддерживать подписание и ратификацию) не смирится с этой мыслью. Для властей это станет пирровой победой.
-Представитель АРФД Грант Маргарян сказал, что Серж Саргсян лишился всех своих опор. Что это значит?
-Серж Саргсян является председателем Республиканской партии. Хотя еще год назад у меня был повод сказать, что это не та Республиканская партия, в которую я вступил 16-17 лет назад. Этим все сказано. Республиканцы - опора Сержа Саргсяна и ответственность за эти протоколы и по всем вопросам несут Республиканская партия и другие коалиционные партии, причем в равной степени.