Հանրահավաքները նմանվում են «ՏԵՑ–ի ջերմաէլեկտրակայանի արձակած գոլորշուն»
2009թ. սեպտեմբերի 18-ին կայացած «Հայ ազգային կոնգրեսի» հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ սպասելով Հայաստանի մյուս քաղաքական ուժերի ակտիվացմանը և ասպարեզը ժամանակավորապես տրամադրելով նրանց՝ Կոնգրեսը չի հայտարարում իր հա­ջորդ հանրահավաքի օրը։
Այս հայտարարությունը մի քանի կերպ կարելի է մեկնաբանել։ Մեկը կասի, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը «դե ֆակտո» ընդունեց իր անկարողությունն ու պարտությունը և գնաց տուն, մյուսը կասի, որ իրենց առաջնորդը գիտի՝ ինչ է անում, իսկ «Աստծո» գործերն անքննելի են, մեկ ուրիշն էլ, թե՝ Լևոն Տեր-Պտերոսյանը հասկացավ, որ միայնակ շատ թույլ է և օգնության է կանչում այլ քաղաքական ուժերի։ Իհարկե, անտրամաբանական մեկնաբանություններ էլ կլինեն, բայց դրանց չենք ուզում անդրադառնալ։
Իրականում խնդիրը մեկնաբանությունների բազմապիսության մեջ չէ, այլ նրա, որ հանրահավաքի ժամանակ կոնկրետ այս դեպքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հնչեցրած խոսքերը 'հարթակում կանգնած ՀԱԿ ակտիվիստը և  այդ նույն ժամանակ Մատենադարանի ծառի մոտ կքանստած սովորական քաղաքացին ընկալում են բոլորովին այլ կերպ։ Մասնավորապես 2009թ. մայիսի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց.
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար։ Դրական պետք է համարել նաև դեպքերի բերումով նախագահ Օբամայի ստանձնած բարոյական պատասխանատվությունը, ինչը նրա ղեկավարած երկրի առջև պարտավորություն է դնում ավելի ակտիվորեն ու անկողմնակալ կերպով ներգրավվել ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին»։
Ավելի պարզ ասած՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, ինչը որոշ հող է ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար, և դա դրական է։ Սակայն երբ «Հայ ազգային կոնգրեսի» այն անդամներին, ովքեր կտրականապես դեմ են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները և արցախյան հիմնախնդիրը միմյանց փոխկապակցվեն, քանի որ դա համարում են խիստ բացասական և վտանգավոր, ներկայացնում ես վերոնշյալ հայտարարությունը, նրանք նախ զարմանում են, հետո պնդում, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նման հայտարություն չի արել, իսկ հետո էլ, թե՝ «ես չեմ լսել»։ Նրանցից է նաև ՀՀՇ վարչության անդամ Հովհաննես Իգիթյանը.
«Ես համաձայն չեմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, եթե ինքն այդպես է ասել։ Ես քաղաքական գործիչ եմ, ունեմ ի՛մ կարծիքը, իսկ իմ կարծիքը հետևյալն է՝ երբ Թուրքիան ասում է, որ ես սահմանը կբացեմ և դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատեմ միմիայն ԼՂ-ի հարցի լուծումից հետո, ես վտանգավոր եմ դա համարում»,- մեզ հետ զրույցում հայտարարեց Հ. Իգիթյանը։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերոնշյալ հայտարարությունը չէր ֆիքսել նաև ՀԱԿ անդամ Մյասնիկ Մալխասյանը։ Մասնավորապես նա ասաց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները և ԼՂ-ի հիմնահարցն, անշուշտ, փոխկապակցված են, ինչը միանշանակ բացասական է։ Եվ սա այն դեպքում, երբ րոպեներ առաջ մեկ այլ առիթով Մ. Մալխասյանը հայտարարեց, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից կատարած ցանկացած հայտարարության հետ համամիտ է։
Լսում են մի բան, սակայն մեկ այլ բան են ընկալում նաև հանրահավաքին մասնակցող ՀԱԿ շարքային համախոհները։ Մասնավորապես 2009թ. սեպտեմբերի 18-ի հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշեց, որ «Հայ ազգային կոնգրեսը», բացառությամբ իր մասը կազմող որոշ ուժերի, մշտապես հայտարարել է, որ կողմ է փոխզիջումների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ որպես գլխավոր սկզբունք դիտելով վերջինիս հավասարա­կշռվա­ծու­թյունը։ Այս հայտարարությունը հնչելուց անմիջապես հետո շրջվեցի և պատահականության սկզբունքով կողքիս կանգնած մի տարեց մարդու հարցրեցի՝ Դուք կո՞ղմ եք ԼՂ-ի խնդրի կարգավորման փոխզիջումային տարբերակին։ Հարցս շատ վրդովեց նրան.
«Այդքան զոհ ենք տվել. մեր մայրական հողն ինչո՞ւ պետք է զիջենք»,- պատասխանեց նա։ Իսկ երբ նշեցի, որ հենց նոր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ՀԱԿ-ը կողմ է փոխզիջումների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, զրուցակիցս պատասխանեց՝ ես այդպիսի բառ չեմ լսել։
Հոգեվերլուծության մեջ մի հասկացություն կա՝ տրանսֆեր՝ հույզերի և պատկերացումների փոխանցում։ Ցանկացած մարդ ենթագիտակցորեն իր հույզերն ու ցանկությունները  «տրանսֆեր» է անում զրուցակցին' նրան հասկանալու համար , վերջինն էլ այդ խոսքերն ընկալում է՝ անցյալի փորձից, իր գիտելիքների աստիճանից և իր հոգեվիճակից ելնելով։
Բացատրելով ընկալման այս երևույթը՝ «Հոգեվերլուծության հետազոտման և ուսուցման հայկական միության» նախագահ, հոգեբույժ-հոգեվերլուծող Արա Չալիկյանն ասաց մեզ հետևյալը.
-Օրինակ պատկերացնենք ՝ ես տաքսու վարորդ եմ. եկել եմ միտինգի, իսկ մեր տան անդամները սոված են։ Ես մտածում եմ՝ ինչպե՞ս անեմ, շատ փող աշխատեմ, որ հսկիչ- դրամարկղային մեքենաները հանեն կամ քիչ հարկ մուծեմ։ Իմ առաջնային, պարզ  խնդիրը դա է՝ ես, իմ ընտանիքը նյութապես լավ ապրենք։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լինի, կամ որևէ այլ քաղաքական գործիչ, երբ ինչ-որ բան է խոսում՝ մարդը այդ խոսքերից շեշտում, ֆիքսում և ընկալում է առաջին հերթին այն, ինչը վերաբերում է իր ցավոտ խնդրին։ Այդ մարդկանց Թուրքիան բոլորովին էլ չի հետաքրքրում։ Շատերը նույնիսկ չգիտեն, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ժամանակակից Թուրքիան' խառնում են այն հարյուր տարի առաջվա Թուրքիայի վերաբերյալ իրենց ունեցած պատկերացումների հետ: Այդ պատճառով էլ, օրինակ, այն, ինչը Թուրքիային է վերաբերում, անտեսում են։ Թուրքիային վերաբերվող ինֆորմացիան լսում և կարևորում են , օրինակ, քաղաքագետները, Աբդուլլա Գյուլը, Պուտինը, Մեդվեդևը, վերլուծական կենտրոնները և այլն։ Հասարակ ժողովուրդն էլ լսում է այն, ինչ որ իրեն է վերաբերում, օրինակ՝ սահմանը բացելուց լավանալո՞ւ է կյանքը, թե՞ վատանալու է, այստեղ պատերազմ կլինի՞, փախնեմ արտասահմա՞ն, թե՞ ոչ։ Ստացվում է, որ մի ճառ է, բայց այն 100 հոգի լսողները 100 տիպի բան են ընկալում։ Ինչքան այդ մարդու ինքնագիտակցությունը պետք է բարձր լինի, ինչքան նրա հուզական վիճակը պետք է ներդաշնակ և խաղաղ լինի,որ ձգտի և կարողանա հենց ճառը հասկանալ, այլ ոչ թե այն, ինչը որ իրեն այդ պահին է  հուզում ։
Ա. Չալիկյանի խոսքերով՝ դիմացինի խոսքը ճիշտ ֆիքսելու համար մարդը պետք է ձգտի լինել բարյացակամ-նեյտրալ. հուզական վիճակում կֆիքսի միայն իրեն հուզող հատվածները։ Իսկ հիմա մարդիկ հուզական վիճակում են, քանի որ թե՛ բարոյապես, թե հոգեպես և թե՛ ֆիզիկապես սոված են։ Ցավոք, չկա այսօր մեր երկիրը ծանր իրավիճակից դուրս բերելու  ընդհանրական գաղափար: Այդ իսկ պատճառով նրանցից շատերը հանրահավաքներից հետո գնում են «նորից  նարդի խաղալու և հեռուստացույց դիտելու» ՝ ապրելակերպի բարեկեցության միջոցները փնտրելու և այդ հարցում համախմբվելու փոխարեն։ Արդյունքում էլ, հոգեբույժ-հոգեվերլուծողի խոսքերով, հանրահավաքները հիմնականում կատարում են «ՏԵՑ-ի՝ ջերմաէլեկտրակայանի աշխատանքի արդյունքում արձակած գոլորշու դերը», որը եթե բաց չթողնվի' ջերմաէլեկտրակայանը կպայթի.
-Ոչ ընդդիմությանն է ձեռնտու, որ «պայթի», ոչ էլ իշխանությանը, որովհետև եթե պայթեց, չի լինի այն «օբյեկտը», որի վրա ստեղծվել են և հենց իր անունից էլ հանդես են գալիս՝ թե՛ իշխանությունը, և թե՛ ընդդիմությունը։

Митинги уподобляются « пару, выпущенному из теплоэлектростанции ТЭЦ»
Во время состоявшегося 18 сентября митинга  Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян заявил, что «ожидая активизации других политических сил Армении и временно предоставляя арену им, Конгресс сегодня не объявляет дату своего следующего митинга».
Это заявление можно прокомментировать по разному. Один скажет, что Левон Тер-Петросян «де-факто» признал беспомощность и поражение и пошел домой, другой скажет, что их лидер знает, что делает, а Божье дело не подлежит обсуждению, еще кто-то скажет, что Левон Тер-Петросян понял, что в одиночку он очень слаб и зовет на помощь другие политические силы. Конечно, будут также и нелогичные комментарии, но мы не желаем их затрагивать.
В действительности проблема не в разнообразии комментариев, а в том, что стоящий на  подмостках активист АНК и в то же время  вставший на корточки возле дерева рядовой гражданин воспринимают высказанные во время митинга, конкретно в данном случае, слова Левона Тер-Петросяна совершенно по-разному. В частности на митинге 1-го мая 2009г. Левон Тер-Петросян заявил:
«Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным исходом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой - увязывание этого урегулирования с ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта.  Позитивным фактором следует также считать взятую по стечению обстоятельств президентом Обамой моральную ответственность, что выдвигает перед руководимой им страной обязательство беспристрастного и более активного вовлечения в процесс как армяно-турецких отношений, так и урегулирования Карабахского конфликта».
Говоря яснее, Левон Тер-Петросян заявил, что урегулирование армяно-турецких отношений обусловлено подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, что создает определенную почву для стимулирования  процесса урегулирования карабахского конфликта и это положительно. Однако, когда тем членам «Армянского национального конгресса», которые категорически против, чтобы армяно-турецкие отношения и Арцахская проблема были взаимосвязаны, поскольку считают это крайне негативным и опасным, преподносишь вышеуказанное заявление, они сначала удивляются, потом утверждают, что Левон Тер-Петросян не делал подобного заявления, а потом, что «я не слышал». Один из них член правления АОД Ованес Игитян.
«Я не согласен с Левоном Тер-Петросяном, если он сказал так. Я политический деятель, имею свое мнение, а мое мнение следующее - когда Турция говорит, что я открою границу и установлю дипломатические отношения только лишь после разрешения Карабахской проблемы, я считаю это опасным», - заявил О. Игитян в беседе с нами.
Вышеуказанное заявление Левона Тер-Петросяна не зафиксировал также и член АНК Мясник Малхасян. В частности он сказал, что армяно-турецкие отношения и проблема Нагорного Карабаха, несомненно, взаимосвязаны, что однозначно отрицательно. И это в том случае, когда минуты назад по другому поводу М. Малхасян заявил, что он согласен с любым заявлением сделанным Левоном Тер-Петросяном.
Слушают одно, однако воспринимают другое участвующие в митинге рядовые подвижники АНК. В частности, во время митинга 18 сентября 2009 года Левон Тер-Петросян отметил, что «Армянский национальный конгресс», за исключением некоторых сил, составляющих его часть, постоянно заявлял, что высказывается в пользу мирного урегулирования проблемы Нагорного Карабаха на основе уступок, рассматривая как главный принцип сбалансированность последнего. Сразу же после озвучивания этого заявления я обернулась и по принципу случайности спросила у стоящего рядом пожилого человека: «Вы за компромиссный вариант урегулирования проблемы НК?». Вопрос вызвал у него возмущение.
«Мы дали столько жертв - зачем мы должны уступать нашу материнскую землю», - отметил он. А когда отметила, что только сейчас Левон Тер-Петросян заявил, что АНК за мирное урегулирование проблемы Нагорного Карабаха на основе уступок, мой собеседник ответил, что он такого слова не слышал.
В психоаналитике есть такое понятие: трансфер - передача переживаний и представлений. Любой человек подсознательно делает «трансфер» своих переживаний и желаний собеседнику, чтобы его понять, а последний его слова воспринимает - исходя из опыта прошлого, уровня своих знаний и душевного состояния.
Объясняя это явление восприятия, председатель «Армянского союза исследования и изучения психоанализа»  врач-психоаналитик Ара Чаликян сказал следующее:
«Например, представим, я шофер такси, пришел на митинг, а члены нашей семьи голодны. Я думаю, что делать, чтобы заработать побольше денег, чтобы контрольно-кассовые аппараты сняли или мало налогов платить. Моей первоочередной четкой задачей является это, чтобы я и моя семья материально жили хорошо. Будь то Левон Тер-Петросян, или какой-либо другой политический деятель, когда  что-то говорит, человек из этих слов выделяет, фиксирует и воспринимает в первую очередь то, что касается своей болезненной проблеме. Этих людей совершенно не интересует Турция. Многие даже не знают, что из себя представляет  современная Турция - смешивают свои представления о Турции столетней  давности. По этой и причине, например, то, что касается Турции, игнорируют. Информацию, касающуюся Турции, слушают и выделяют важность, например, политологи, Абдулла Гюль, Путин, Медведев, аналитические центры и т.д.   Простой же народ слушает то, что относится к нему, например, при открытии границы улучшится или ухудшится жизнь, будет ли здесь война, убегу за рубеж или нет. Получается, одна речь, но 100 выслушавших ее людей воспринимают вещи  по-разному - 100 типов. Насколько самосознание этого человека должно быть на высоком уровне, его эмоциональное состояние гармонично и мирно, чтобы он смог понять именно речь, а не то, что его самого в этот момент волнует.
По словам А.Чаликяна, чтобы зафиксировать слово собеседника, человек должен стремиться быть добродушно-нейтральным - в эмоциональном состоянии  зафиксирует лишь волнующие его фрагменты. А сейчас люди в эмоциональном состоянии, поскольку как морально, как психологически, так и физически голодны. К сожалению, сегодня нет целостной идеи вывода страны из тяжелой ситуации. По этой и причине многие из них после митингов идут «вновь играть в нарды и смотреть телевизор», вместо того, чтобы искать средства для благополучия образа жизни и сплотиться вокруг этого вопроса. В результате, по словам психолога-психоаналитика, «митинги в основном выполняют роль выпущенного пара в результате работы теплоэлектростанции ТЭЦ», которая если не выпустит пар, то теплоэлектростанция взорвется.
«Ни оппозиции не выгодно, чтобы «взорвалась», ни властям, поскольку, если взорвется, не будет того «объекта»,  на котором создались и от его имени выступают как власти, так и оппозиция», - сказал врач-психоаналитик.