Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ինքը կբացատրի իր՝ մանդատից հրաժարվելու պատճառը
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Րաֆֆի  Հովհաննիսյանի կատարած քայլի դրդապատճառները գալիս են խորքից՝ ամենատարբեր հարթություններից։
-Չնայած Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից մեկ նախադասությամբ արդեն մեկնաբանություն տրվել է, բայց շատերն ինչպես հայ-թուրքական արձանագրությունները, այնպես էլ այս մեկնաբանությունը հասկանալու խնդիր ունեն, և, բնականաբար, պիտի ասեմ, որ կուսակցության և հենց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պատկերացումներով՝ ազգային խնդիրները սկսվում են ներքին ժողովրդավարացման խնդիրներից՝ սկսած մարտի 1-ից և դրան նախորդած ժամանակահատվածից, ճգնաժամերը հանգուցալուծելու և դրանք լուծելու անկարողությունից, վերջացրած հասարակության և պետության խոցելիության արդյունքում Հայաստանի շահերին հակասող միջազգային զարգացումներով, որտեղ հանրապետության իշխանությունները հլու-հնազանդ կատարում են այն, ինչ ասվում է,-նշել է նա:
Ստեփան Սաֆարյանի խոսքերով՝ առաջիկայում Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անձամբ կհանդիպի լրագրողների հետ և կբացատրի իր քայլի ազգային դրդապատճառները։ Այն հարցին, թե եթե պատճառն ազգային խնդիրներն են, ինչո՞ւ ողջ խմբակցությունը հրաժարական չի տալիս, պատգամավորը պատասխանել է, թե «կոլեկտիվ հայտով մանդատների վայր դրման հարցի քննարկման ժամանակ կուսակցության վարչությունն ընդունել է մեծամասնական որոշում՝ դեռ շարունակել աշխատանքը խորհրդարանում»։

Раффи Ованнисян сам объяснит причину своего отказа от мандата
Депутат парламента от фракции «Наследие» Степан Сафарян сказал во время встречи c журналистами, что причины отказа Раффи Ованисяна от своего мандата глубинны и исходят из самых различных плоскостей.
«Несмотря на то, что Раффи Ованисян одним предложением уже прокомментировал это, но многие нуждаются в понимании как армяно-турецких протоколов, так этого комментария. Естественно, я должен сказать, что по представлениям партии и самого Раффи Ованисяна,  национальные проблемы начинаются с внутренних проблем демократизации, начиная с 1-го марта и предшествовавшего ему периода и неспособности разрешить кризис и решить эти проблемы, и заканчивая противоречащими интересам Армении международными развитиями, имеющимся в результате уязвимости общества и государства, в которых власти страны покорно делают то, что им говорят», - отметил он.
По словам Степана Сафаряна, в ближайшее время Раффи Ованисян лично встретится с журналистами и объяснит национальные составляющие его побуждений. На вопрос о том, если причинами являются национальные проблемы, то почему вся фракция не подает в отставку, депутат ответил, что «во время обсуждения вопроса о заявке на коллективное сложение мандатов правление партии большинством приняло решение о том, чтобы пока продолжить работу в парламенте».