Է. Շարմազանովը Գյուլին խորհուրդ է տալիս լպրծուն ու անհեթեթ հայտարարություններ չանել
Պաշտոնական այցով Շվեյցարիա մեկնած  Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը, անդրադառնալով Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թրքական արձանագրություններին, հայտարարել էր, թե այն կետում, որում այսօր հանգրվանել են, կարևոր դերակատարություն ունի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ գործընթացի հաջող եզրափակման համար հարգարժան Սարգսյանը համարձակորեն կշարունակի պահպանել մինչև օրս ցուցաբերած առաջնորդի և պետական գործչի իր գործելաոճը»,-ասել էր Գյուլը։
Արձագանքելով Գյուլի այս հայտարությանը՝ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը «7օր»-ին ասել է.
-Թուրքիայի նախագահն ու այդ երկրի իշխանություններն ավելի ճիշտ կանեն՝ լպրծուն ու անհեթեթ հայտարարություններ անելու փոխարեն վավերացնեն արձանագրությունները, այլ ոչ թե միջազգային հանրության աչքերին թոզ փչեն։

Э. Шармазанов посоветовал Гюлю не делать скользких и нелепых заявлений
Отбывший с официальным визитом в Швейцарию президент Турции Абдулла Гюль, говоря о подписанных в Цюрихе армяно-турецких протоколах, заявил, что важную роль в приостановлении процесса сыграл президент РА Серж Саргсян.
«Мы надеемся, что для удачного завершения процесса уважаемый Саргсян смело продолжит сохранять демонстрируемое им по сей день поведение лидера и государственного деятеля», - заявил президент Турции.
Откликнувшись на это заявление Гюля, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов отметил «7or»:
«Будет правильнее, если президент Турции и власти этой страны вместо скользких и нелепых заявлений ратифицировали бы протоколы, а не пускали пыль в глаза международного сообщества».