Մադրիդյան սկզբունքների փոխարեն «Երևանյա՞ն սկզբունքներ»
-Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը մշակում է նամակ-դիմում ՀՀ նախագահին, որը մոտ օրերս կներկայացվի հանրությանը։ Նամակ-դիմումով նախագահին առաջարկում ենք սահուն կերպով հրաժարվել Մադրիդյան սկզբունքներից, և քանի որ մերժողականությունը լավ բան չէ, Մինսկի խմբի համանախագահներին ներկայացնել «Երևանյան սկզբունքները»՝ որպես նոր հայեցակարգային մոտեցում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ,-լրագրողների հետ հանդիման ժամանակ հայտարարել է ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը։
-Ոմանք, հատկապես ՀՀԿ-ականները, հրապուրված են մեզ համար իբր հաճելի այս կամ այն դրույթներով։ Չի լինում այդպիսի բան, որ մի փաստաթուղթ ունենա լավ ու վատ կողմեր, և ամբողջական ընդունելի լինի,-այսպիսի կարծիք է հայտնել Ա. Սարգսյանն, ու նշել, որ եթե կան վատ կողմեր, կնշանակի, որ այդ ամբողջական փաստաթուղթն ընդունելու իրավունք չունենք։
-Իսկ այն, որ Մադրիդյան սկզբունքներից որևէ մեկն ընդունելի չէ Հայաստանի համար, դրա մասին բազմիցս եմ ասել։

Вместо Мадридских принципов «Ереванские принципы»?
«Демократическая Партия Армении разрабатывает письмо-обращение к президенту РА, которое в ближайшее время будет опубликовано. Согласно, письму-обращению предлагается президенту плавным образом отказаться от Мадридских принципов, и поскольку отрицание не хорошая вещь, представить сопредседателям Минской группы ОБСЕ «Ереванские принципы», как новые концептуальные подходы относительно проблемы Нагорного Карабаха», - во время встречи с журналистами заявил председатель ДПА Арам Саркисян.
«Некоторые, особенно члены РПА, очарованы некоторыми якобы приятными для нас пунктами. Такого не бывает, чтобы имел хорошие и плохие стороны, и был бы полностью приемлем». Такое мнение выразил А.Саркисян, отметив, что, «если есть плохие стороны, то это будет означать, что этот целостный документ мы не имеем право принимать».
«А то, что Мадридские принципы ни для кого не приемлемы в Армении, об этом многократно говорилось», - резюмировал он.