Լևոն Զուրաբյան. «Այսօր և՛ Սամվել Նիկոյանը, և՛ Արծվիկ Մինասյանը անում են քաղաքական հայտարարություններ, որի իրավունքը չունեն»
«Դուպլեքս» ակումբում ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարություն է տարածել, որի մեջ ասվում է, որ ՀԱԿ-ը կոչ է անում փաստահավաք խմբին շարունակել իր փաստահավաք գործունեությունը, քանի որ «խմբի 3 զեկույցներից հետո այն հաստատվել է որպես իրողությունների և ճշմարտության բացահայտման միակ լեգիտիմ ատյան և վայելում է հասարակության և միջազգային հանրության վստահությունը»։ ՀԱԿ-ը նաև կոչ է անում Փաստահավաք խմբին հանդես գալ վերջնական, ամփոփիչ զեկույցով։
Լևոն Զուրաբյանը նաև նշել է, որ փաստահավաք խումբ ստեղծելու մասին Սերժ Սարգսյանի կարգադրությունն իրենց համար որևէ նշանակություն չի ունեցել, և այդ խմբի ցրումը ևս իրենք լեգիտիմ չեն համարում։
Ինչ վերաբերում է Արծվիկ Մինասյանի հայտարարությանը, թե Մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի աշխատանքների 90%-ը կախված է նախաքննական մարմնի աշխատանքներից, իսկ նախաքննական մարմինն իր աշխատանքը թերի է կատարում, ապա Լևոն Զուրաբյանն ասել է.
-Անկախ նրանից, թե Արծվիկ Մինասյանն ինչ է ասել, որևէ քաղաքական որակում իր կամ հանձնաժողովի որևէ այլ անդամի կողմից մինչև վերջնական զեկույցի հրապարակումը արդեն իսկ շատ վատ նշան է։ Դա հենց ցույց է տալիս, որ այդ մարդիկ խախտում են անաչառության սկզբունքները։ Այսօր և՛ Սամվել Նիկոյանը, և՛ Արծվիկ Մինասյանը անում են քաղաքական հայտարարություններ, որի իրավունքը չունեն, եթե ցանկանում են պահպանել անաչառ մարդու կերպարանքը։

Левон Зурабян: «Сегодня и Самвел Никоян, и Арцвик Минасян делают политические заявления, на которые у них нет права»
В пресс-клубе «Дуплекс» координатор АНК Левон Зурабян зачитал заявление, в котором говорится, что АНК призывает группу по сбору фактов продолжать свою деятельность, поскольку «после 3 докладов группы она утверждена как единственная легитимная инстанция по выявлению событий и истины, и пользуется доверием общества и международного сообщества». АНК также призывает группу по сбору фактов выступить с заключительным,  итоговым докладом.
Левон Зурабян отметил также, что распоряжение Сержа Саргсяна о создании группы по сбору фактов не имеет для них никакого значения и роспуск этой группы они не считают легитимным.
Что касается заявления Арцвика Минасяна о том, что 90% работ комиссии, изучающей события 1-го марта, зависит от работ органа предварительного следствия, а последний выполняет свою работу плохо, то Левон Зурабян сказал:
«Независимо от того, что сказал Арцвик Минасян, какая либо политическая оценка с его стороны или со стороны какого-либо другого члена комиссии до публикации заключительного доклада – это уже очень плохой знак. Это как раз показывает, что эти люди нарушают принципы беспристрастия. Сегодня и Самвел Никоян, и Арцвик Минасян делают политические заявления, на которые у них нет права, если желают сохранить образ беспристрастного человека».